Справа № 725/2173/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Федіна А.В.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
05 серпня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю.
при секретарі: Сокольвак Ю.В.
за участю позивача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Першотравневого районного суду м.Чернівців від 13 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач) про перерахунок пенсії , -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив: визнати протиправним дії відповідача у відмові перерахунку пенсії у зв'язку із збільшення грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.04.2012 № 355 наданої Фінансовим відділом Управління служби безпеки України в Чернівецькій області та здійснювати відповідні виплати з 15.10.2013; зобов'язати відповідача подати у місячний строк з дня набрання постанови суду законної сили звіт про її виконання.
Постановою Першотравневого районного суду м. Чернівців від 23.04.2014 позов задоволено частково: визнано протиправним дії відповідача у відмові в перерахунку пенсії позивачу; зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 05.06.2012 № 21/289, виданої фінансовим відділом УСБ України в Чернівецькій області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі Постанова №355 та Закон № 2262-ХІІ) з 15.10.2013. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення позивача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач є пенсіонером за вислугою років УСБ України в Чернівецькій області та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, отримуючи пенсію відповідно до вимог Закону № 2262-ХІІ.
Окрім цього, на виконання вимог Постанови № 355 ФВ УСБ України в Чернівецькій області надано відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 21/289 від 05.06.2012.
21 березня 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки. Однак відповідач листом № 71/Я-11 від 07.04.2014 відмовив позивачу в перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю відповідних правових підстав, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалось жодних рішень про збільшення грошового забезпечення, а тому відсутні підстави передбачені ст. 63 Закону № 2262-ХІІ . Вказана довідка може бути використаною лише для обчислення розміру пенсії відповідно до Постанови № 355.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №1294) та з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 05.06.2012 № 21/289, виданої фінансовим відділом УСБ України в Чернівецькій області відповідно до Постанови № 355.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином законом передбачено дві підстави для перерахунку пенсії: зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію; введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством
Як слідує з матеріалів справи позивач отримує пенсію в розмірі визначеному Постановою 1294 (перерахунок розміру пенсії проведено станом на 01.01.2008).
08.05.2012 набула чинності Постанова №355, у відповідності з пунктом 1 якої з 01.07.2012 встановлюється підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 до 23 відсотків та з 01.01.2013 до 35 відсотків.
Пунктом 2 вищезазначеної постанови передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону № 2262-ХІІ з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого Постановою № 1294 за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012.
Таким чином Постанова №355 не змінює розміру жодного з видів грошового забезпечення позивача, як і не вводить нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, а тільки встановлює підвищення до існуючих пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Відповідно до п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі довідок уповноважених органів тих міністерств та центральних органів влади, у складі яких проходили службу військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.
Згідно п. в ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивачу було здійснено перерахунок пенсії відповідно до вимог Постанови № 355 з 01.09.2012 до 23% та з 01.01.2013 до 35%.
Зважаючи на викладене, безпідставним є посилання позивача на довідку фінансового відділу УСБ України у Чернівецькій області № 21/289 від 05.06.2012 про грошове забезпечення, яке станом на 01.04.2012 року складає - 4435,94 грн.
Слід також вказати, що порівнянням довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.05.2008 та від 05.06.2012 встановлено, що відмінними є розміри окремих його видів: надбавка за виконання особливо-важливих завдань (посадовий оклад + військове звання + вислуга років) змінилась з 17% до 100%; надбавка за оперативно - розшукову чи котррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно - службову діяльність (від посадового окладу) - з 9% до 50% та премія - з 10% до 25% .
Вказані три види грошового утримання відповідно до п. 5 Постанови 1294 установлюються керівниками державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, і при цьому порядок та умови їх виплат визначаються від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань, відповідно до особистого вкладу в загальний результат служби, і в залежності від цього можуть бути скасовані або їх розмір зменшено.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що вказані надбавки та премія мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців на кожний рік. Отже, зміна розміру таких надбавок та премій в межах визначених Постановою №1294 не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262- ХІІ.
Таким чином довідка фінансового відділу УСБ України у Чернівецькій області № 21/289 від 05.06.2012 була надана не для проведення перерахунків пенсії за нормами ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме для можливості проведення підвищення пенсій колишнім працівникам УСБ України в Чернівецькій області з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 в разі якщо їх розміри пенсій та підвищення, не перевищують розміри пенсій, визначених, виходячи з грошового забезпечення, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012.
Оскільки розмір пенсії позивача обчислений у 2008 році, був менший ніж по його посаді станом на 01.04.2012 (за рахунок коливання відсотку певних видів грошового забезпечення), він підпав під категорію осіб яким була можливість підвищити пенсію по постанові Уряду № 355.
Водночас судом першої інстанції не враховано той факт, що довідка № 21/289 від 05.06.2012 видана ФВ УСБ України у Чернівецькій області була надіслана відповідачу лише для вирішення питання підвищення пенсії особі за нормами постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355, а не для проведення нового перерахунку пенсії за нормами ст. 63 Закону № 2262-ХІ, оскільки змін у грошовому забезпеченні позивача не відбулося, що призвело до порушення норм матеріального права при прийнятті рішення в суді першої інстанції.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висвітлена в постановах Верховного Суду України від 14.05.2013, 18.06.2013 та 08.07.2014.
Натомість посилання позивача на постанову Верховного Суду України від 16.01.2013 в справі 21-416а є безпідставними, оскільки в даному рішенні зроблено висновок про наявність підстав для перерахунку пенсії в разі прийняття вповноваженим органом (посадовою особою) рішення про зміну розміру видів грошового утримання відмінних від тих які визначені Постановою №1294, натомість у справі що розглядається зміна розміру грошового утримання відбулася в межах розмірів визначених Постановою №1294. Тобто правовідносини в даних справах не є подібними.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийнята постанова не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню з постановленим нової.
Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення: є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задовольнити повністю .
Постанову Першотравневого районного суду м.Чернівців від 13 травня 2014 року, - скасувати та прийняти нову .
В задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі "12" серпня 2014 р. .
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Мельник-Томенко Ж. М.
Сторчак В. Ю.