Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
13 серпня 2014 року справа №805/2912/14
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів Юрко І.В., Геращенка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Укртрансінспекції у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року у справі № 805/2912/14 за позовом ОСОБА_2 до Управління Укртрансінспекції у Донецькій області про визнання протиправними дій та визнання протиправною і скасування постанови,
Позивач 04.03.2014 року звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив суд визнати дії спеціалістів відділу державного контролю та нагляду безпеки на наземному транспорті Управління Укртрансінспекції у Донецькій області зі складання акту перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за номером 065549 від 26.12.2013 року протиправними; визнати постанову № 020239 від 04 лютого 2014 про притягнення його до адміністративної відповідальності у вигляді - штрафу в розмірі 1700,00 грн. за адміністративне правопорушення передбачене абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» протиправною та скасувати.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано постанову № 020239 від 04 лютого 2014 року про накладення адміністративного штрафу у сумі 1700,00 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та прийняту нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Апелянт посилається на норми Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 та зазначає, що відповідачем правомірно винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 020239 від 04.02.2014 року стосовно ОСОБА_2.
Сторони у судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
За нормами пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, так як не прибула жодна з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено.
На підставі направлення № 019924 від 23 грудня 2013 року та у відповідності до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок на грудень 2013 року головними спеціалістами відділу державного контролю на наземному транспорті Управління Укртрансінспекції у Донецькій області 23.12.2013 року проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (а.с. 72, 75).
За результатами вказаної перевірки складено акт від 26 грудня 2013 року. Згідно акту під час перевірки транспортного засобу марки «Рута» (державний номерний знак НОМЕР_1, серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2), яким керував водій ОСОБА_2 (документ, що посвідчує особу водія - НОМЕР_3 від 11 червня 2013 року, м. Торез), виявлено факт надання останнім послуг з регулярних спеціальних пасажирських перевезень за маршрутом «Шахтарськ-Макіївка» без оформлення документів, а саме: паспорта маршруту з літерою «В», полісу обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті на пасажирів (а.с. 71).
На підставі зазначеного акту відповідачем 04 лютого 2014 року прийнято постанову № 020239 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн. (а.с. 68).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність прийнятої відповідачем постанови № 020239 від 04.02.2014 року про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт, з огляду на наступне.
Статтею 5 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі Закон № 2344-ІІІ) визначено, що державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування економічної, тарифної, науково-технічної та соціальної політики, ліцензування, стандартизації та сертифікації на автомобільному транспорті, задоволення потреб автомобільного транспорту в паливно-енергетичних і матеріально-технічних ресурсах і транспортних засобах (частина 3).
Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 (далі Порядок № 1567), передбачено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України (пункт 2).
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління (пункт 3).
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4).
Відповідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 35 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає, що послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення.
Послуги з перевезення пасажирів автобусами можуть надаватися за видами режимів організації перевезень: регулярні, регулярні спеціальні, нерегулярні.
Перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що «регулярні спеціальні пасажирські перевезення» - перевезення певних категорій пасажирів (працівників підприємств, школярів, студентів, туристів, екскурсантів та інших) на автобусному маршруті за умовами, визначеними паспортом маршруту, затвердженим в установленому порядку замовником транспортних послуг або уповноваженими органами Договірних Сторін у разі міжнародних перевезень.
Згідно статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.
Проаналізувавши зазначене, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про протиправність прийнятої інспекцією постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу № 020239 є цілком доречним, що також підтверджується матеріалами справи.
Крім зазначеного, колегія суддів вважає за потрібне звернути увагу на наступне.
Як вбачається зі змісту ліцензії серії НОМЕР_4 від 01.07.2013 року та ліцензійної картки серії НОМЕР_5 ОСОБА_2 дозволено такий вид роботи, як внутрішні перевезення пасажирів автобусами (а.с. 28, 30).
З огляду на що колегія суддів вважає недоведеним той факт, що позивач 26 грудня 2013 року здійснював регулярні спеціальні пасажирські перевезення.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно і правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Управління Укртрансінспекції у Донецькій області у справі № 805/2912/14 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року у справі № 805/2912/14 за позовом ОСОБА_2 до Управління Укртрансінспекції у Донецькій області про визнання протиправними дій та визнання протиправною і скасування постанови - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Колегія суддів Міронова Г.М.
Юрко І.В.
Геращенко І.В.