Справа №: 343/1943/14-а
Провадження №: 2-а/0343/80/14
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2014 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючої суддi - Монташевич С. М.,
секретаря - Менделяк А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Долинському районі про неправомірні дії УПФ України в Долинському районі, щодо фактичної заробітної плати за дні роботи у зоні відчуження, взятої для обчислення пенсії, як інваліду ЧАЕС, відповідно п.1 ст. 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,-
Позивач просить постановити рішення, яким поновити строк звернення до суду, визнати дії відповідача неправомірними щодо невідображеної у довідці суми для обчислення його пенсії; зобов"язати управління ПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії за фактично відпрацьований час за дні роботи 01, 14, 24- серпня 1986 року у зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС, взявши для обчислення пенсії суму фактичної заробітної плати у сумі - 237, 44 крб., на підставі довідки № 89 ПАТ "Вигодський лісокомбінат" відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01 листопада 2013 року з урахуванням виплачених сум; стягнути з відповідача 2000 гривень моральної шкоди; звернути постанову до негайного виконання та зобов"язати УПФ України в Долинському районі подати звіт про виконання судового рішення.
Свої вимоги мотивує тим, що йому, як інваліду 3- ої групи, захворювання якого пов"язане з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року, відповідно до ч.1 ст. 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" суб"єкт владних повноважень - УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області зобов"язане нараховувати та виплачувати державну пенсію за фактично відпрацьований час за дні роботи у зоні відчуження відповідно до довідки № 89 від 01.11.2013 р., виданої ПАТ "Вигодський лісокомбінат", на підставі довідки військової частини № 157 від 22.02.2001 року - (4 дні - 24.07, 01.08, 14.08, 24.08 - 1986 року), а саме із фактичної зарплати, взятої для обчислення відповідно: липень- 60, 97 крб., серпень- 237, 44 крб., і в порядку , затвердженому Постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 р., яка вступила в дію з 01.01.2012 року.
07.11.2013 року ним була подана заява до УПФ України в Долинському районі про призначення та виплату пенсії на підставі пред'явленої довідки № 89, проте УПФ України в Долинському районі у перерахунку пенсії на підставі пред"явленої довідки відмовило, з приводу чого за захистом своїх прав з позовом про неправомірні дії посадових осіб УПФ України в Долинському районі він звернувся до суду.
25.12.2013 року рішенням Долинського районного суду по справі № 343/3709/13-а, яке залишено в силі ухвалою Львівського апеляційного суду від 11.03.2014 року, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії за фактично відпрацьований час за дні роботи у зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі довідки № 89 від 01.11.2013 року, виданої ПАТ „Вигодський лісокомбінат” відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01 листопада 2013 року з урахуванням виплачених сум.
Однак, на виконання рішення Долинського районного суду УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області, при перерахунку пенсії застосовує суму в розмірі 122 крб., яка не відповідає фактичній заробітній платі для обчислення пенсії, що відображена у довідці № 89, виданій ПАТ „Вигодський лісокомбінат”, правомірність якої доведена у судовому по рядку. Вищезгадана сума занижує розмір його пенсії, а тому дії посадових осіб УПФ України Долинського району, які призвели до такого наслідку, вважає неправомірними.
На його запит від 23.04.2014 року про надання повної інформації щодо розрахунку розміру пенсії згідно судового рішення на підставі довідки № 89, УПФ України в Долинському районі 29.04.2014 року надало відповідь за № 45/П-13 із поясненням взятої ними суми заробітної плати для обчислення розміру пенсії, посилаючись на підпункт 3 пункту 1 постанови Ради міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (не більше як 400 карбованців на місяць), свідомо не вказавши п. 6 Постанови № 1210 із посиланням на вищевказаний п.п. 3 п. 1 вищезгаданої постанови.
Дані дії посадових осіб УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області вважає незаконними, протиправними і такими, що порушують його консти туційні права з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 75 Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст. 101 Закону Укрїни „ Про пенсійне забезпечення” видачу довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС здійснює підприємство, де працює особа, саме воно несе відповідальність за них, а управління Пенсійного фонду України здійснює нарахування пенсії на підставі наданих документів.
ПАТ „Вигодський лісокомбінат” на підставі нормативно-правових актів, які регламентували оплату праці по ліквідації аварії на ЧАЕС, провело перерахунок та видало довідку № 89 від 01.11.2013 року з усіма поясненнями для перерахунку пенсії.
Відповідно до наданої довідки у графі „ премія” суму премії було обчислено у відповідності до вимог п.п.4 пункту 1 постанови Ради міністрів УРСР і Укрпрофради № 207-7 від 10.06. 1986 року, про що йдеться у абзаці 33 мотивувальної частини судового рішення від 25 грудня 2013 року.
Зі змісту вищевказаного п.п. 4 вбачається, що він є складовою пункту 3 підпункту 4 порядку обчисленя пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 23.11.2011 року № 1210.
Даний факт відображений у першій частині тексту відповіді УПФ України в До линському районі №45/П-13 від 29.04.2014 року, хоча п. 4 порядку обчислення, на який посилається УПФУ в Долинському районі, стосується осіб, якщо роботи проводились вахтовим методом. Однак у закінченні тексту 1-ого абзацу своєї відповіді, УПФ України в Долинському районі посилається на п. 6 порядку, затвердженого постановою № 1210 від 23.11.2011 року, який дублює і складовою якого являється п.п. 3 пункту 7 постанови Ради міністрів УРСР Укрпрофради №207-7 від 10.06.7906 року.
Проте вищевказані п.п 4. п.1 та п.п.З п.1 постанови № 207-7 і п.п.4 п.З та п.6 постанови № 1210 нічого спільного не мають, що чітко можна зрозуміти, ознайомившись з їх змістом.
Отже, посилання УПФ України у Долинському районі відносно премії на пункт 6 порядку обчислення на підставі підпункту 3 пункту 1 постанови № 207- 7, є неправо мірним і таким, що завідомо занижує розмір його пенсії.
Таким чином, беручи до уваги абзац 33 мотивувальної частини рішення суду від 25.12.2013 року та вище викладене, просив зобов"язати УПФ України в Долинському районі при обчисленні його пенсії застосувати підпункт 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постаждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки у разі коли особа пропрацювала у зоні “відчуження” менше календарного місяця у 1986 -1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні “ відчуження” за весь фактично відпрацьований час в одному із неповних календарних місяців ро боти протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за межами зони “від чуження”.
У його випадку ці суми відповідно:
- липень - 60.97; серпень за 3 (три) дні - 237.44 крб.
У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час (вищевказана сума) ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25.4 для доведення середньомісячної суми для обчислення пенсії.
В даному випадку це сума 237.44 крб : 3 * 25.4.
Такі неправомірні та непрофесійні дії УПФ України в Долинському районі при проведенні перерахунку пенсії та трактуванні на свій лад нормативних документів завдали йому моральної та матеріальної шкоди. За час усних та письмових відписок було порушено його психологічний стан, який супроводжувався головними болями та погіршенням загального стану здоров"я.
Дані дії посадових осіб УПФ України в Долинському районі вважає незаконними і протиправними, та такими, що порушують його конституційні права, з приводу чого і звернувся до суду.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали, зіславшись на вищевикладені обставини, просили позов задоволити. Представник позивача додатково пояснив, що не вважає строк звернення до суду пропущеним, адже про перерахунок, що не відповідає довідці № 89 ОСОБА_1 стало відомо з відповіді УПФ України в Долинському районі від 29.04.2014 року в процесі виконання рішення суду, яке набрало сили 11.03.2014 р. До того моменту відповідач взагалі відмовлявся взяти до уваги довідку № 89 та проводити будь-які перерахунки, тобто вчиняв бездіяльність, яка була оскаржена в судовому порядку. Отримавши відповідь УПФ у Долинському районі та дізнавшись про неправильність перерахунку його пенсії, він у межах шестимісячного строку звернувся з даним позовом до суду.
Крім того зазначив, що відповідач не мав права перераховувати його заробітну плату та ставити під сумнів фактичну заробітну плату, зазначену у довідці №89, правомірність якої встановлено. Проведені відповідачем розрахунки неправильні, суперечать чинному законодавству, оскільки премія при нарахуванні пенсії додається окремо, як це зробило УПФ в Долинському районі при нарахуванні пенсії позивачу, особам, які отримували премію Міністерства енергетики і електрофікації ССР, до якої він жодного відношення не мав.
Вважає, що через неправомірні дії відповідача він змушений був звертатися за захистом своїх прав до кваліфікованих спеціалістів, суду, затрачати свій час, внаслідок чого своєчасно не була проведена йому рекомендована операція та погіршився його стан здоров"я. Через неправомірні дії відповідача він переніс моральні та психологічні навантаження, зазнав моральної шкоди, яку він оцінює в розмірі 2000 гривень.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проводився у відповідності до п. 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 р. №1210. У своїй відповіді ОСОБА_1 вони надали грунтовний розрахунок коефіцієнта, який брався при нарахуванні пенсії. Даний коефіцієнт розраховувався з довідки від 01.11.2013 р. № 89, виданої ПАТ „Вигодський лісокомбінат”: за 3 дні (18год) відпрацьованих в серпні 1986р. в зоні відчуження, включаючи збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження, нараховано ( в грн) 0,00122 (18*1,42*4+19,32). 0,00122/3*25,4+0,00034 (доплата за роботу у вихідний день)+0,00082 (премія) =0,011490. 0,01149/0,00179 (середня по народному господарству за 1986р)=6,41899 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення. Сума в розмірі 122 крб. розрахована з вищевказаної довідки відповідно до формули, визначеної Постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210.
Крім того наполягає на застосуванні строків позовної давності, так як позивач просить зробити перерахунок пенсії з 01.11.2013 року та не подає доказів поважності їх пропуску .
В зв"язку з тим, що зі сторони УПФ України в Долинському районі не було вчинено протиправних дій, які б могли спровокувати моральні страждання позивача, а зі сторони позивача не надано доказів про завдані психологічні страждання та про причиновий зв"язок між його захворюванням та діями УПФ в Долинському районі, тому в частині позовних вимог про відшкодування моральної шкоди просить відмовити.
Стосовно вимоги позивача звернути постанову до негайного виконання зазначив, що чинним законодавством України не передбачено право чи обов'язок суду звертати до негайного виконання постанови у справах про зобов'язання вчинити дії, зокрема провести перерахунок та виплачувати пенсію.
Заявлений позов вважає безпідставним і таким, що до задоволення не підлягає.
Суд вислухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, приходить до висновку, що даний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Як вбачається з світлокопії посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 19.02.2003 р. та вкладки до нього № НОМЕР_2 , виданої 23.04.2009 р. Івано-Франківською державною адміністрацією, ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.8).
Даний факт підтверджується і довідкою № 157, виданою 22.02.2001 р. Управлінням Державної пожежної охорони в Івано-Франківській області, в якій вказано, що ОСОБА_1 в період з 18.07. по 03.09.1986 р. в складі Івано-Франківського батальйону протипожежної служби приймав участь у ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС (а.с. 21).
ОСОБА_1 являється інвалідом 3 групи, захворювання пов"язане з виконанням обов"язків в/сл. по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою сер. МСЕ № 2017770 від 13.04.2009 року (а.с. 22)
Ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 65 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" пенсія призначається відповідно до документів про нараховану заробітну плату, виданих у встановленому законодавством порядку.
ПАТ „Вигодський лісокомбінат” на підставі нормативно-правових актів, які регламентували оплату праці по ліквідації аварії на ЧАЕС, провело перерахунок та видало довідку № 89 від 01.11.2013 року з усіма поясненнями для перерахунку пенсії. Відповідно до даної довідки фактична заробітна плата ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія, за серпень 1986 року становить 237, 41 крб. (а.с. 20).
Постановою Долинського районного суду від 25.12.2013 р. по справі №: 343/3709/13-а, яка залишина в силі 11 березня 2014 року Львівським апеляційним адміністративним судом, управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії за фактично відпрацьований час за дні роботи у зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі довідки № 89 від 01.11.2013 року, виданої ПАТ „Вигодський лісокомбінат” відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01 листопада 2013 року з урахуванням виплачених сум (а.с. 9-12, 23-24).
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з листа-відповіді УПФ України в Долинському районі за № 45/п-13 від 29.04.2014 р., обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджене постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням, пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. Премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, в усіх випадках після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку... Пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, обчислена згідно п. 9 згаданого Порядку та становить 3 577, 21 грн (928,81*6, 41899*60%) (а.с.26).
Тобто УПФ в Долинському районі практично перерахувало розмір зарплати ОСОБА_1 , та визначило її в сумі 122 крб., а не як зазначено у довідці ПАТ "Вигодський лісокомбінат" - 237,44 крб.
Відповідно до вимог ч.4 ст. 75 Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст. 101 Закону Укрїни „ Про пенсійне забезпечення” видачу довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС здійснює підприємство, де працює особа, саме воно несе відповідальність за видачу цих довідок, а не управління Пенсійного фонду України, яке здійснює нарахування на підставі наданих документів.
На підставі Постанови КМУ від 11.06.1992 року № 327 та роз"яснення Міністерства праці та соціальної політики України щодо застосування Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", Указу Президента України від 01.03.2001 р. № 121/2001 "Про затвердження положення про Пенсійний фонд України", у повноваження органів Пенсійного фонду України не входить розрахунок фактичної заробітної плати, із якої визначається пенсія по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Крім того відповідач провів дані розрахунки з порушеннями, неправильно, таким чином занизивши розмір пенсії ОСОБА_1 , чим порушив його конституційні права
А тому, в зв"язку з доведеною в судовому порядку правомірністю виданої ПАТ „Вигодський лісокомбінат” довідки № 89, суд вважає, що дії відповідача щодо розрахунку фактичної заробітної плати за дні роботи у зоні відчуження, взятої при обчисленнї пенсії ОСОБА_1 , як інваліду ЧАЕС, слід визнати неправомірними та зобов"язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за фактично відпрацьований час за дні роботи : 01, 14, 24 серпня 1986 року у зоні відчуження по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, взявши для обчислення пенсії суму фактичної заробітної плати в розмірі- 237.44 крб., на підставі довідки № 89 від 01.11.2013 року, виданої ПАТ "Вигодський лісокомбінат" відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а позов в цій частині задоволити..
УПФ України в Долинському районі здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2013 року в примусовому порядку на підставі рішення суду, яке набрало законної сили 11.03.2014 року. Вважавши, що УПФ України, як компетентний орган у сфері пенсійного забезпечення діє відповідно до вимог законодавства та виконує рішення суду, ОСОБА_1 не знав про порушенння його пенсійних прав, а достовірно дізнався про це лише з відповіді управління від 29.04.2014 року № 45/п-13. До суду позивач звернувся 25.07.2014 року. Отже, строк для звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів ним не порушено.
Щодо вимоги позивача про звернення постанови суду до негайного виконання, суд вважає, що вона не підлягає до задоволення, оскільки статтею 256 КАС України не передбачено право чи обов'язок суду звертати до негайного виконання постанови у справах про зобов'язання вчинити дії, зокрема провести перерахунок та виплачувати пенсію.
Згідно ст. 1167 ЦКУ моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності вини, крім випадків, встановлених ч. 2 цієї ж статті.
Позивачем не надано суду пояснень та жодних доказів з приводу того, в чому полягають його моральні страждання, які, на його думку, нанесені діями відповідача, не доведено причинового зв"язку між захворюванням суглобів, наявним у нього, та неправильним нарахуванням пенсіїі, а також не додано жодних доказів в обгрунтування розміру заявленої до відшкодування моральної шкоди. З огляду на викладене, вимога позивача сплатити йому моральну шкоду судом відхиляється, як необгрунтована та безпідставна.
На підставі ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, має право зобов"язати суб"єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, на підставі викладеного, управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області в місячний строк з моменту набрання постановою законної сили зобов"язаний подати звіт про виконання судового рішення.
На підставі викладеного, ст.ст. 19, 46, 56 Конституції України, Конвенції МОП "Про захист заробітної плати", ратифіковаї Президією ВР УРСР 30.06.1961 р., ст. 1167 Цивільного кодексу України, ст.ст. 65, 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.15, 54, 75, 101 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.п. 4 п. 1 постанови Ради міністрів УРСР і Укрпрофради № 207-7 від 10.06.1986 року, пп. 4 п. 3, п. 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постаждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановю КМ України від 23.11.2011 року №1210, Постанови Кабінету Міністрів № 327 від 11.06.1992 року, Постанови Кабінету Міністрів України № 523 від 30.05.1997 року, Постанови Ради міністрів УРСР № 168 від 08.05.1986 року "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств та організацій", Указу Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001 "Про затвердження положення про Пенсійний фонд України", керуючись ст.ст. 158-163, 167, 256, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задоволити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо розрахунку фактичної заробітної плати за дні роботи у зоні відчуження, взятої при обчисленнї пенсії ОСОБА_1 , як інваліду ЧАЕС, неправомірними. Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплачувати пенсію за фактично відпрацьований час за дні роботи : 01, 14, 24 серпня 1986 року у зоні відчуження по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, взявши для обчислення пенсії суму фактичної заробітної плати в розмірі- 237.44 крб., на підставі довідки № 89 від 01.11.2013 року, виданої ПАТ "Вигодський лісокомбінат" відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01 листопада 2013 року з урахуванням виплачених сум.
В частині позовних вимог щодо стягнення моральної шкоди та звернення постанови суду до негайного виконання відмовити.
Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області в місячний строк з моменту набрання постановою законної сили подати звіт про виконання судового рішення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: