04 серпня 2014 року Справа № 808/4444/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Калашник Ю.В.,
при секретарі судового засідання Стратулат С.В.,
за участю представників:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
адміністративного позову Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
до Державного підприємства «Хлібна база №74» Державного агентства резерву України
про стягнення коштів за податковим боргом,
Токмацька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Державного підприємства «Хлібна база №74» Державного агентства резерву України (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача суму податкового боргу по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 171 919,05грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте надав до суду клопотання розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання також не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Заяв та клопотань суду не надавав.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали судом встановлені наступні обставини.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI передбачено обов'язок платників податків сплачувати податків та зборів у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно, до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Хлібна база №74» Державного агентства резерву України здійснює підприємницьку діяльність відповідно до Свідоцтва Виконавчого комітету Токмацької міської ради від 29.03.2002 року про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи.
Станом на 23.06.2014 року підприємство має податковий борг, що обліковується в КОР платника податків у сумі 171 919,05 грн., який виник 20.05.2012 року.
Податковий борг відповідача складається з податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 87 613,00грн., з земельного податку у розмірі 38 181,71, з податку на прибуток у розмірі 45 500,00грн., з плати за користування надрами борг складається з недоїмки у сумі 6,8грн., збір за спеціальне використання води борг складає у сумі 87,97грн., екологічний податок у сумі 440,64грн., оплата з юридичних осіб у сумі 88,93грн.
Податковий борг з податку на додану вартість виник на підставі самостійно поданих декларацій за 2013 рік, а саме: № 9026393620 від 08.05.2013 терм.спл. 30.05.2013 на суму 1923,00 грн. № 9031952810 від 01.06.2013 терм.спл. 30.06.2013 на суму 1923,00 грн., № 9038999651 від 02.07.2013 терм.спл. 30.07.2013 на суму 17 889,00 грн. № 9049978826 від 14.08.2013 терм.спл. 30.08.2013 на суму 49 209,00 грн., № 9055214533 від 05.09.2013 терм.спл. 30.09.2013 на суму 1923,00 грн., № 9062438430 від 06.10.2013 терм.спл. 30.10.2013 на суму 6929,00 грн., № 9072579582 від 12.11.2013 терм.спл. 30.11.2013 на суму 1783,00 грн., № 9082294446 від 19.12.2013 терм.спл. 30.12.2013 на суму 1783,00 грн.; декларації за 2014 рік: № 9087322952 від 15.01.2014 терм.спл. 30.01.2014 на суму 1783,00 грн., № 9004357528 від 04.02.2014 терм.спл. 02.03.2014 на суму 617,00 грн., № 9010760193 від 02.03.2014 терм.спл. 30.03.2014 на суму 617,00 грн., № 9019630507 від 11.04.2014 терм.спл. 30.04.2014 на суму 617,00 грн., № 9026761381 від 12.05.2014 терм.спл. 30.05.2014 на суму 617,00 грн. Податковий борг виник внаслідок несплати грошових зобов'язань.
Податковий борг з земельного податку виник на підставі самостійно поданої декларації № 9001468035 від 22.01.2013 року. Податковий розрахунок земельного податку №9000966865 від 17.01.2014, податковий борг виник внаслідок несплати грошових зобов'язань.
Податковий борг з податку на прибуток виник на підставі самостійно поданої декларації з податку на прибуток підприємства (річна) N 9091011543 від 01.03.2014 терм. спл. 11.03.2014 на суму 45 500,00 грн. Податковий борг виник внаслідок несплати грошових зобов'язань.
Також ДП «Хлібна база №74» має податковий борг, який виник станом на 23 червня 2014 року у сумі 624,34 грн., а саме: податковий борг складається з:
Плати за користування надрами, 13030100, борг складається з недоїмки у сумі 6,8 грн., пеня відсутня.
Декларація № 9016834405 від 05.04.2012 року на суму 5,01 грн. Декларація №9039000530 від 09.07.2012 року на суму 1,79 грн.
Збір за спеціальне використання води, 13020100, борг складається з недоїмки у сумі 87,97 грн., пеня відсутня.
Розрахунок №9039000169 від 09.07.2012 терм. спл. 19.08.2012 на суму 87,97 грн.
Екологічний податок, 19010301, борг складається з недоїмки у сумі 440,64 грн., пеня відсутня.
Декларація № 9016057849 від 02.04.2012 терм. спл. 20.05.2012 на суму 354,96 грн.
Декларація № 9038999389 від 09.07.2012 терм. спл. 19.08.2012 на суму 73,44 грн. Декларація № 9083102024 від 03.01.2013 терм. спл. 19.02.2013 на суму 12,24 грн.
Податковий борг з орендної плати з юридичних осіб виник на підставі самостійно поданих декларацій:
Декларація № 9000690067 від 16.01.2013 року, щомісячна сума сплати складає 5,56 грн., сума заборгованості за 2013 рік складає 61,13 грн.
Декларація № 9000957184 від 17.01.2014 року, щомісячна сума сплати складає 5,56 грн., сума заборгованості за 2014 рік складає 27,80 грн.
Підприємство має податковий борг, що обліковується в КОР платника податків у сумі 171 919,05 грн., який виник 20.05.2012 року. Борг складається з недоїмки у розмірі 171 919,05 грн.
Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У зазначені строки нараховані податкові зобов'язання не сплачені, а тому, у відповідності з п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, визнаються сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу).
Пунктом 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 57.1. ст. 57 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 57.3. ст. 57 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлень рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедур) оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п. 2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки, податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п. 3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 59.1. ст. 59 Податкового кодексу встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3 ст. 59 Податкового кодексу встановлено, що надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Токмацькою ОДПІ вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу у встановленому законом порядку.
Податкові вимоги боржнику були надіслані відповідно Закону України від 21.12.2000 р.№ 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі ЗУ-2181) та наказу Державній податковій адміністрації України, від 03.07.2001, № 266 "Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків" (далі наказ ДПАУ № 266). Згідно з пп. 4.3 та 4.4 наказу ДПАУ № 266.
- пп.. 4.3 - перша податкова вимога формується структурним підрозділом стягнення податкового боргу податкового органу не пізніше п'ятого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання (отримання відповідного подання від іншого контролюючого органу) за формою згідно з додатком 1 (для платників податків - юридичних осіб) або за формою згідно з додатком 2 (для платників податків - фізичних осіб).
- пп.. 4.4 - якщо платник податків не погасив у повному обсязі суму податкового боргу протягом 30 календарних днів від дня направлення (вручення) йому першої податкової вимоги, структурний підрозділ стягнення податкового боргу не пізніше п'ятого робочого дня, починаючи з останнього із зазначених 30 календарних днів, формує другу податкову вимогу за формою згідно з додатком З (для платників податків - юридичних осіб) або за формою згідно з додатком 4 (для платників податків - фізичних осіб). Якщо друга податкова вимога формується на підставі подання іншого контролюючого органу, - то не пізніше п'ятого робочого дня від дня отримання відповідної інформації про непогашення суми податкового боргу.
Відповідно до пп. 4.6 наказу - «Якщо у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, то друга податкова вимога формується на суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не формується та не виставляється.
Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги, та зменшений на суму фактично погашеного податкового боргу за цей період.
Податкові вимоги, станом на дату направлення позову залишаються діючими, т.я. з часу формування податкових вимог у підприємства не було періоду, коли у нього був відсутній податковий борг, і як наслідок відсутні підстави для відкликання податкових вимог.
Підставами для відкликання податкових вимог, відповідно до пп. 6.4.1 п 6.4 ст. 6 Закону України від 21.12.2000 р.№ 2181 -III є,
а)сума податкового зобов'язання або податкового боргу, а також пені та штрафних санкцій (за їх наявності) самостійно погашається платником податків;
б)контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов'язання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження;
в)рішення контролюючого органу про нарахування суми податкового зобов'язання або стягнення податкового боргу скасовується чи змінюється судом;
г)податкові зобов'язання (крім податкового боргу) розстрочуються або відстрочуються чи стосовно них досягається податковий компроміс та про це зазначається у відповідному рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс;
д)податковий борг визнається безнадійним.
В період дії Закону України №2181 підстав для відкликання податкових вимог у Токмацької ОДПІ не було.
Згідно вимог Податкового кодексу України, який вступив в дію 01.01.2011 року підстав для відкликання податкових вимог також не було з вище вказаних причин. Відкликання податкових вимог передбачено ст.60 ПКУ.
Відповідно до ст.60 ПКУ відкликання податкового повідомлення-рішення і податкової вимоги: 60.1. Податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення;контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу;
контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі;рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу.
У зв'язку з тим, що борг залишився не погашеним, до боржника було прийнято рішення начальника ОДПІ № 58/24 від 25.04.2002 року про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок його активів.
З керівником підприємства постійно проводилася робота по забезпеченню погашення боргу.
Підприємство працює в стадії банкрутства. Ухвалою господарського суду Запорізької області від 31.07.2003 року порушено справу про банкрутство ДП «Хлібна база № 74» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Ухвалою від 23.03.2005 року провадження у справі про банкрутство зупинено до вирішення питання щодо виведення боржника із списків підприємств, що не підлягають приватизації, передбаченого Законом України « Про державний матеріальний резерв».
05 серпня 2013 року у Запорізькому окружному адміністративному суді була розглянута справа № 808/5527/13-а на суму 1 079 061,95 грн., позов задоволено на користь ОДПІ.
Токмацькою ОДПІ були отримані листи-відповіді з ВРЕР УДАІ, Реєстру з прав власності на нерухоме майно щодо наявності майна у платника податків та з відділу Держземагентства щодо його відсутності.
Відповідно до пп. 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до вимог ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
На момент розгляду справи в суді, вказана сума податкового зобов'язання відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Частиною першою статті 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Проаналізувавши вищезазначені норми законодавства, всебічно розглянувши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 160, 163 КАС України,суд
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної Державного підприємства «Хлібна база №74» Державного агентства резерву України (ідентифікаційний номер 19283199) податковий борг у розмірі 171 919 (сто сімдесят одна тисяча дев'ятсот дев'ятнадцять )грн. 05коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ю.В.Калашник