Постанова від 13.08.2014 по справі 825/2308/14

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2014 року Чернігів Справа № 825/2308/14

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лобана Д.В.,

за участі секретаря Тищенко М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 41 КАС України, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Чернігівській області до позашкільного навчального закладу дитячо-юнацької спортивної школи "Олімп" Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" про зобов'язання виконати пункти вимог, -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Чернігівській області звернулась до суду з адміністративним позовом про зобов'язання позашкільного навчального закладу дитячо-юнацької спортивної школи "Олімп" Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" виконати пункти 2, 3, 4, 5 вимог Держфінінспекції в Чернігівській області від 21.02.2014 №25-03-18-14/1773.

Свої вимоги мотивує тим, що у відповідності до ухвали Деснянського районного суду м. Чернігова від 25.12.2013 та на підставі направлень працівниками Держфінінспекції в Чернігівській області проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в позашкільному навчальному закладі «Спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву з веслування на байдарках і каное» Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» (на теперішній час позашкільний навчальний заклад дитячо-юнацька спортивна школа «Олімп» Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна») (далі - Позашкільний навчальний заклад) за період з 01.09.2011 по 01.12.2013.

При проведенні ревізії було встановлено ряд порушень чинного законодавства України, які були викладені в акті ревізії фінансово-господарської діяльності від 08.02.2014 №25-03-21/03.

З метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, директору позашкільного навчального закладу направлені вимоги про усунення виявлених порушень та недоліків від 21.02.2014 №25-03-18-14/1773.

Позашкільний навчальний заклад повідомив про часткове усунення виявлених ревізією порушень, проте на сьогоднішній день залишаються невиконаними пункти 2, 3, 4, 5 вимог Держфінінспекції в Чернігівській області від 21.02.2014 №25-03-18-14/1773.

Позивач звертає увагу на те, що вимоги Держфінінспекції в Чернігівській області від 21.02.2014 №25-03-18-14/1773 в судовому порядку не оскаржувались та не скасовані, отже, відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» №2939 (далі - Закон №2939), законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Так, ревізією було встановлено, що нарахування заробітної плати протягом періоду, який підлягав ревізії, проводилось з порушенням вимог ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ, ст. 8 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки», п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, п. 7 Порядку застосування Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово - емоційним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.1998 №16 та п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 безпідставно нараховано і виплачено заробітної плати у сумі 23729,41 грн, з них: кошти міського бюджету - 11702,99 грн та кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі за текстом - ФСС) на суму 12026,42 грн та, як наслідок, зайво перераховано страхових внесків до державних цільових фондів на 8739,54 грн, з них: кошти міського бюджету - 4310,21 грн та кошти ФСС на суму 4429,33 грн. Тим самим, завдано збитків міському бюджету на суму 16013,20 грн та ФСС на суму 16455,75 грн.

Під час перевірки питання дотримання законодавства при здійсненні операцій з оплати праці зовнішніх сумісників до 3 установ направлено запити за основним місцем роботи на 4 зовнішніх сумісників щодо графіків робочого часу по основному місцю роботи, перебуванню у відпустці, відрядженні та на листку тимчасової непрацездатності.

Звіркою даних графіків роботи за основним місцем роботи та відпрацювання робочого часу за сумісництвом в школі встановлено, що в порушення вимог ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР, ч. 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій» від 03.04.1993 № 245 (далі за текстом - Постанова №245) та вимог ч. 1 п. 5 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства фінансів України від 28.06.1993 №43 (далі за текстом - Наказ №43), тренер - викладач ОСОБА_2 за основним місцем роботи у періоді з 01.09.2012 по 15.02.2012 працював згідно графіку у неділю з 09:00 год до 13:30 год, а за сумісництвом у школі згідно графіку у неділю з 08:30 год до 10:00 год, тобто накладка складає 01:33 год, внаслідок чого за рахунок коштів місцевого бюджету проведено оплату за фактично не відпрацьований час на загальну суму 424,47 грн, в тому числі: за 2011 рік на суму 254,85 грн, за 2012 рік - 169,62 грн.

Також, головний бухгалтер ОСОБА_1 за основним місцем роботи перебувала у відрядженні 30.09.2013, а в табелі відпрацювання робочого часу цей день заступником директора ОСОБА_3 проставлений робочим, внаслідок чого за рахунок коштів ФСС проведено оплату за фактично не відпрацьований час на суму 66,28 грн.

Внаслідок вищезазначеного, безпідставно нараховано і виплачено заробітної плати по сумісництву за невідпрацьований час в сумі 490,75 грн та, як наслідок, зайво перераховано страхових внесків до державних цільових фондів в сумі 180,74 грн, чим завдано збитків міському бюджету на суму 580,80 грн та ФСС на суму 90,69 грн.

В ході ревізії також було встановлено, що за відсутності по школі наказу про надання щорічної відпустки головним бухгалтером школи ОСОБА_1 в жовтні 2013 року було нараховано та виплачено собі заробітну плату за 30 календарних днів відпустки в сумі 1374,30 грн, та, як наслідок, зайво перераховано страхових внесків до державних цільових фондів в сумі 506,15 грн, при тому, що одночасно було нараховано та виплачено як в жовтні, так і в листопаді 2013 року заробітну плату цій самій особі в повному обсязі, чим порушено п.1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зі змінами. Відповідно до табелів обліку робочого часу як в жовтні так і в листопаді 2013 року всі дні проставлені робочими. Тим самим завдано збитків ФСС на суму 1880,45 грн.

Ревізією дотримання норм відшкодування вартості харчування на одну особу на добу було встановлено, що в порушення вимог п. 2.1.1 Норм №97 тренеру-викладачу ОСОБА_4, який згідно з наказом від 11.06.2012 №13 був відряджений в м. Ковель для супроводу команди ПНЗ СДЮШОР у складі 7 спортсменів з 12 по 18 червня 2012 року для участі у Чемпіонаті України серед юнаків 1996-1997 років народження та підлітків 1998-1999 років народження було відшкодовано витрати на харчування за добу в розмірі 50,00 грн, замість 40,00 грн, як то передбачено для тренерів. Внаслідок зазначеного тренеру-викладачу ОСОБА_4 безпідставно було відшкодовано за авансовим звітом про витрати на відрядження від 20.06.2012 №1 витрати на харчування за 5 діб в загальній сумі 50,00 грн.

Аналогічно, тренеру-викладачу ОСОБА_5, який згідно наказу по школі від 06.09.2012 був відряджений з 07 по 09 вересня 2012 року в м. Київ у складі 4 спортсменів для участі у Всеукраїнських змаганнях «Пам'ять» з веслування на байдарках і каное, згідно затвердженого кошторису було заплановано та фактично відшкодовано витрати на харчування за добу в розмірі 50,00 грн, замість 40,00 грн, як то передбачено для тренерів. Внаслідок зазначеного тренеру-викладачу ОСОБА_5 безпідставно було відшкодовано за авансовим звітом про витрати на відрядження від 10.09.2012 №1 витрати на харчування за 3 доби в загальній сумі 30,00 грн.

Внаслідок вищезазначеного, ФСС завдано збитків на загальну суму 80,00 грн.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, але надав заяву, в якій просить про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, про причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги з підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

При вирішенні даного спору суд зазначає, що правові засади діяльності органів державної фінансової інспекції визначені Законом України від 26.01.1993 № 2939-ХІІ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон).

Так, в силу ч. 1 ст. 2 Закону головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Згідно ч. 2 ст. 2 Закону державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Таким чином, органи державної фінансової інспекції мають право здійснювати державний фінансовий контроль у підконтрольних установах, до яких відносяться суб'єкти господарювання державного сектору економіки, а також підприємства і організації, які отримували кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовували державне чи комунальне майно.

Судом встановлено, що у відповідності до ухвали Деснянського районного суду м. Чернігова від 25.12.2013 на підставі направлень від 14.01.2014 №39, №40 працівниками Держфінінспекції в Чернігівській області проведена позапланова виїзна ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності в позашкільному навчальному закладі «Спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву з веслування на байдарках і каное» Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» (на теперішній час позашкільний навчальний заклад дитячо-юнацька спортивна школа «Олімп» Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна») (далі - Позашкільний навчальний заклад) за період з 01.09.2011 по 01.12.2013.

Так, за результатами проведеної ревізії виявлено ряд порушень чинного законодавства з боку відповідача, які були викладені в акті ревізії фінансово-господарської діяльності від 08.02.2014 №25-03-21/03 (а. с. 11-32).

Пунктом 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" передбачено право органу державного фінансового контролю пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

З метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, директору позашкільного навчального закладу «Спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву з веслування на байдарках і каное» Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» направлена вимога про усунення виявлених порушень від 21.02.2014 № 25-03-18-14/1773 (а. с. 33-36).

Позашкільний навчальний заклад частково усунув виявлені ревізією порушень.

Однак станом на день розгляду справи вимоги про усунення виявлених порушень від 21.02.2014 № 25-03-18-14/1773 частково не виконані, а саме:

- п. 2 відшкодувати збитки:

пов'язані із безпідставним нарахування заробітної плати у сумі 24032,52 грн - за рахунок винних осіб, шляхом притягнення їх до відповідальності в порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130-136 КЗпП України. У разі якщо вказаними заходами не буде досягнуте повне відшкодування виявлених збитків, Позашкільному навчальному закладу необхідно забезпечити їх стягнення з винних осіб, визначених чинним законодавством, зокрема Цивільним кодексом України;

пов'язані з зайвим перерахуванням внесків до державних цільових фондів на безпідставно сплачену заробітну плату у сумі 8851,16 грн - шляхом відповідних перерахунків сум внесків, або за рахунок винних осіб.

- п. 3 відшкодувати:

безпідставно отримані кошти у сумі 490,75 грн стягнути з осіб, які їх отримали, в порядку та розмірах встановлених ст.ст. 127, 136 КЗпП України. У разі якщо вказаними заходами не буде досягнуте повне відшкодування виявлених збитків, Позашкільному навчальному закладу необхідно забезпечити їх стягнення з винних осіб, визначених чинним законодавством, зокрема Цивільним кодексом України;

пов'язані з зайвим перерахуванням внесків до державних цільових фондів на безпідставно сплачену заробітну плату у сумі 180,74 грн - шляхом відповідних перерахунків сум внесків, або за рахунок винних осіб.

- п. 4 відшкодувати:

безпідставно отримані кошти у сумі 1374,30 грн стягнути з особи, яка їх отримала, в порядку та розмірах встановлених ст.ст. 127, 136 КЗпП України;

пов'язані з зайвим перерахуванням внесків до державних цільових фондів на безпідставно сплачену заробітну плату у сумі 506,15 грн - шляхом відповідних перерахунків сум внесків, або за рахунок винних осіб.

- п. 5 відшкодувати завдані збитки у сумі 80,00 грн у спосіб визначений чинним законодавством, у тому числі за рахунок винних осіб, зокрема за нормами КЗпП України та Цивільного кодексу України.

Термін виконання вимоги визначався до 24.03.2014.

Вищезазначена вимога не оскаржувалась, отже згідно ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність та обґрунтованість вимоги про усунення виявлених порушень від 21.02.2014 №25-03-18-14/1773.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Чернігівській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Чернігівській області, - задовольнити.

Зобов'язати позашкільний навчальний заклад дитячо-юнацької спортивної школи "Олімп" Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" виконати пункти 2, 3, 4, 5 вимог Держфінінспекції в Чернігівській області від 21.02.2014 №25-03-18-14/1773.

Відповідно до ст. ст. 186, 254 КАС України апеляційна скарга подається через Чернігівський окружний адміністративний суд, а її копія надсилається апелянтом до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у разі проголошення її вступної та резолютивної частин, або прийняття її у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання її копії. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або її подано з пропуском строку, у поновленні якого було відмовлено, а у разі вчасного подання апеляційної скарги, з набранням законної сили рішенням апеляційної інстанції, якщо оскаржувану постанову не скасовано.

Суддя Д.В. Лобан