Постанова від 18.07.2014 по справі 708/792/14-а

Справа № 708/792/14-а

Номер провадження № 2-а/708/50/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2014 року.

Суддя Чигиринського районного суду Ткаченко С.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, зазначивши, що 17.10.2008 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі з приводу призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

У квітні 2014 року під час ознайомлення зі своєю пенсійною справою йому стало відомо, що при нарахуванні пенсії не була врахована отримана за період з 01.11.2007 року по 31.07.2008 року матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 2296,72 грн., та індексації в сумі 69,88 грн., з яких згідно до чинного законодавства проведені відповідні відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

А тому він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі із заявою про здійснення донарахування раніше призначеної йому пенсії, додавши при цьому довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії державним службовцям, за останні 60 календарні місяці роботи відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

01.07.2014 року ним було отримано відповідь від управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі, де відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» №3723 заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим вона не включається до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.

У зв'язку з цим просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі щодо відмови в донарахуванні раніше призначеної пенсії у відповідності до ст., ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу» неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити донарахування йому пенсії з врахуванням отриманої в період з 01.11.2007 року по 31.07.2008 року матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2296,72 грн. та індексації в сумі 69,88 грн., які враховуються при обчисленні пенсії, до призначеної йому пенсії у розмірі 87% заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, починаючи з 17.10.2008 року.

Відповідач надав до канцелярії суду заперечення проти позову, вказавши, що 17.10.2008 року позивач звернувся за призначенням йому пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим з 17.10.2008 року позивачу було призначено пенсію, згідно до даного Закону.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як передбачено ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно до ч.6 і ч.7 ст.33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і допомоги, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, при цьому оплата праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплати і матеріальної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» та до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 перерахунок пенсії державним службовцям здійснюється у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом.

А тому вони вважають, що матеріальна допомога не входить до складу заробітної плати і підстави для задоволення вимог позивача відсутні.

Вивчивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для жінок - не менш 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менш 10-ти років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш 20-ти років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Як встановлено судом і вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Чигиринському районі з 17.10.2008 року та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про державну службу», при цьому розрахунок пенсії позивача управлінням Пенсійного фонду України в Чигиринському районі здійснювався відповідно до довідок, виданих Чигиринською районною радою, без включення у розмір заробітної плати позивачки матеріальної допомоги на оздоровлення.

На його звернення до відповідача із заявою про донарахування пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексації, останній відмовив, посилаючись на те, що дані види виплат не включаються до складу заробітної плати, що вбачається з повідомлення № 2896/07 від 04.07.2014 року.

Як вбачається з довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», від 23.06.2014 року, виданої Чигиринською районною радою, до складових заробітної плати позивача, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, входили й інші виплати, які складались з матеріальної допомоги на оздоровлення та індексація.

Як передбачено ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Виходячи з цього, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, вважаю можливим визнати дії відповідача щодо відмови в онарахуванні призначеної позивачу пенсії у відповідності до ст., ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу» неправомірними та зобов'язати його здійснити донарахування йому пенсії з врахуванням отриманої в період з 01.11.2007 року по 31.07.2008 року матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, в розмірі 87% заробітної плати, починаючи з дня звернення із заявою про призначення пенсії - з 08.02.2014 року.

На підставі викладеного та, керуючись ст., ст. 9, 17, 71, ч. 1 ст. 94, ст., ст. 159, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ч. 2 ст. 33, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,

ПОСТАНОВИЛА:

Позов задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі щодо відмови в проведенні донарахування пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі здійснити донарахування пенсії ОСОБА_1 донарахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, отриманих ним за місцем роботи за період з 01.11.2007 року по 31.07.2008 року та з якої сплачено страхові внески, до призначеної йому пенсії в розмірі 87% заробітної плати у відповідності до Закону України «Про державну службу» з 08.02.2014 року.

Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя С.Є. Ткаченко