Справа №: 398/3766/14-а
Іменем України
"03" липня 2014 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі: головуючого - судді Ковальової О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області про визнання неправомірною відмову по призначенню пенсії по втраті годувальника та зобов'язання вчинити дії по її призначенню, -
ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м.Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області, де просить:
- визнати неправомірним рішення відповідача про відмову їй у переведені з одного виду пенсії на пенсію по втраті годувальника та призначенні пенсії відповідно до ст.54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як непрацездатній особі, яка являється членом сім'ї померлого годувальника та яка була на його утриманні, у розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї - 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника - ОСОБА_2;
- зобов'язати відповідача призначити їй згідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачену пенсію, яка призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні у розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї - 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника - ОСОБА_2 з 27.02.2014 року та доплатити різницю сум, з урахуванням пенсії, яку вона отримувала до переведення з одного виду пенсії на пенсію по втраті годувальника.
Вважає, що відмова є неправомірною, оскільки вона при здачі документів не надала експертний висновок щодо встановлення причинного зв'язку смерті її чоловіка з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, так як в її випадку для переходу на пенсію по втраті годувальника законодавство не передбачає необхідності додаткового надання експертного висновку учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що призвело до стійкої втрати працездатності, оскільки ОСОБА_2 мав безстрокове посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії ( інв.3 гр.).
Відповідач позов не визнає, надав до суду письмово викладене заперечення, де зазначає, що позивачкою не надано експертного висновку експертної комісії по встановленню причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а тому у зв'язку з цим і відмовлено у призначенні пенсії по втраті годувальника.
Сторони подали заяви про розгляд справи у їх відсутності. Суд ухвалив здійснювати у порядку письмового провадження розгляд справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік позивачки ОСОБА_2, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який за життя перебував на обліку у УПФУ у м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області та отримував пенсію по 3-ій групі інвалідності, призначену у відповідності до ст.54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ у м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області та отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 1 537,18 грн. (а.с.15).
27.02.2014 року позивач звернулася до УПФУ у м.Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області із заявою про перевід її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника після смерті чоловіка, що відповідала формі, визначеній Додатком № 4 до Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 р. та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1565/11846.
Рішенням начальника УПФУ у м.Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області від 24.04.2014 р. за № 26/6-50 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії по втраті годувальника в розмірі фактичних збитків згідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за відсутністю підстав для її призначення, оскільки позивачкою не надано експертний висновок причинного зв'язку смерті померлого годувальника з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.16).
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Суд дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, у розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника.
До непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника належать особи, зазначені у ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, зокрема, відноситься дружина, яка досягла пенсійного віку.
Згідно п.13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», - у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до різних законів про пенсійне забезпечення, за її вибором, призначається одна пенсія.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою Міністерством юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державно пенсійне страхування», який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
Пунктом 10 вказаної Постанови передбачений перелік документів, які мають надаватися заявником з заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, де зазначено, що подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах "б" - "в" пункту 7 цього Порядку, а також надаються такі документи:
а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера померлому годувальнику (подається уразі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такий документ);
(підпункт «а» пункту 10 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 31.10.2006 року № 17-1);
б) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
в) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником;
г) свідоцтво органу реєстрації актів громадянського стану (далі - РАГС) про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім;
ґ) документи про вік померлого годувальника сім'ї при відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім;
д) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені у пункті 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
(підпункт «д» пункту 10 із змінами, внесеними згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 15.10.2009 року № 23-1);
е) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
є) документи про місце проживання (реєстрації);
ж) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування;
з) експертний висновок із встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС
(підпункт «з» пункту 10 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 15.10.2009 року).
Таким чином, в п.10 вищевказаної Постанови, передбачений перелік документів, які мають надаватися заявником з заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Відтак, обов'язковою умовою призначення позивачці пенсії у зв'язку з втратою годувальника є надання експертного висновку із встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачкою такого експертного висновку не надано, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Крім того, в своєму запереченні відповідач зазначив, що дружині померлого ОСОБА_1, було підготовлено документацію на померлого ліквідатора аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інваліда 3-ої групи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та надано на руки 01.11.2013 року за № 455, для подальшого відправлення в Донецьк у регіональну міжвідомчу експертну комісію (далі - ДРЕМК) через обласну експертну комісію централізовано. Там же зазначено. що рішення засідання ДРЕМК направляється їй, як заявнику (а.с. 30 на звороті).
При цьому, позивач не надала до суду експертного висновку із встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС.
Суд, вважає безпідставними посилання позивача на неправомірні дії відповідача, оскільки при вирішенні питання про наявність підстав у позивачки для переходу на пенсію по втраті годувальника, відповідач здійснив перевірку документів для призначення даного виду пенсії та обґрунтовано прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії по втраті годувальника.
Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст., ст. 8 - 12, 71, 72, 99-100, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
В адміністративному позові ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області про визнання неправомірною відмову по призначенню пенсії по втраті годувальника та зобов'язання вчинити дії по її призначенню - відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Олександрійський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: