Постанова від 07.08.2014 по справі 752/10002/14-п

Справа № 752/10002/14-п

Провадження №: 3/752/3520/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.08.2014 року м. Київ

Суддя Голосіївського районного суду м. Києва Дідик М.В., з участю прокурора Русинюка М.М., захисника ОСОБА_1, розглянувши протокол, складений прокурором Голосіївського району м. Києва, щодо

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, з освітою вищою, директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 236, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1,

про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-4 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Як зазначено в протоколі про вчинення корупційного правопорушення, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, являючись директором загальноосвітньої школи № 236 І-ІІІ ступенів, будучи суб'єктом відповідальності за вчинення корупційного правопорушення, уповноваженою особою на виконання функції держави, обіймаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зловживаючи своїм службовим становищем, порушила вимоги ст. 7 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 172-4 КУпАП.

Згідно ст. 17 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» основними завданнями центральних органів виконавчої влади є надання адміністративних послуг, здійснення державного нагляду, управління об'єктом державної власності та інше.

Також, відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальну середню освіту» посада керівника загальноосвітнього навчального закладу незалежно від підпорядкування, типу і форми власності може займати особа, яка є громадянином України, має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менше трьох років, успішно пройшла атестацію керівних кадрів освіти у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти.

Загальноосвітній навчальний заклад реалізує положення Конституції України, Закону України "Про освіту", Закону України "Про загальну середню освіту", інших нормативно-правових актів у галузі освіти. Він задовольняє потреби громадян відповідної території у здобутті повної загальної середньої освіти; забезпечує єдність навчання і виховання; розробляє та реалізує варіативну складову змісту загальної середньої освіти; створює науково-методичну і матеріально-технічну базу для організації та здійснення навчально-виховного процесу; забезпечує відповідність рівня загальної середньої освіти Державному стандарту базової і повної загальної середньої освіти; здійснює інші повноваження.

Відповідна до Наказу Головного Управління освіти і науки № 186-к від 07.05.12 та контракту від 07.05.12 ОСОБА_2 призначено на посаду директора загальноосвітньої школи № 236.

П.1.2. Посадової Інструкції директора, відповідно до п.4 ст. 20 Закону України «Про освіту» директор школи комунальної форми власності, призначається на посаду Головним управлінням освіти і науки м. Києва за попереднім погодженням з Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією та клопотанням районного управління освіти шляхом укладання з ним контракту (трудового договору) відповідно до порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1.3. Директорові школи забороняється суміщення посади з іншими керівними посадами в межах школи чи поза нею.

П1.4. Посадові обов'язки директора школи не можуть виконуватися за сумісництвом.

П1.6. Директор школи підпорядковується безпосередньо начальникові районного управління освіти та підзвітний Головному управлінню освіти і науки м. Києва, районному управлінню освіти, органу управління майном в межах, встановлених чинним законодавством, Статутом школи.

П1.8. У своїй діяльності директор школи керується Конституцією та Головного управління освіти і науки м. Києва, рішеннями Київради та розпорядженнями голови Київської міської державної адміністрації, рішеннями Голосіївської райради та розпорядженнями голови районної державної адміністрації, правилами й нормами охорони праці, техніки безпеки та протипожежної охорони, а також Статутом і локальними правовими актами школи (у тому числі Інструкцією), трудовим договором (контрактом).

Згідно до подання від 26.04.14 щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів Президента України звичайних, спеціальних виборчих дільниць, кандидат на пост Президента України ОСОБА_3 подала для включення до складу дільничних виборчих комісій з виборів Президента України такі кандидатури: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та інші.

Також, відповідно до вищезазначеного подання запропоновані особи відповідають вимогам ч. 9, 10 ст. 24, ч. З ст. 29 Закону України «Про вибори Президента України».

Згідно п.п. «ж» п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону визначено, що суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є посадові та службові особи інших державних органів.

Згідно з розрахунково-платіжною відомістю № 36 за травень 2014 року Територіального виборчого округу № 214 ОСОБА_2 отримала грошові кошти у сумі 306 гривен 48 копійок.

Також, отримання грошових коштів ОСОБА_2 у сумі 306 гривень 48 копійок підтверджується платіжною відомістю № 6 за травень 2014 року, де міститься підпис останньої.

Таким чином, як зазначено у протоколі, ОСОБА_2, являючись директором загальноосвітньої школи № 236, будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до п. п. «ж» п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», порушила встановлені законом обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, а саме 25 травня 2014 року працювала на посаді члена дільничної комісії № 800036 територіального виборчого округу № 214, за що останній нараховано заробітну плату в сумі 306 гривень 48 копійок, чим своїми діями вчинила адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-4 КУпАП

ОСОБА_2, винною себе у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-4 КУпАП не визнала. Пояснила, що не суб»єктом зазначено правопорушення, тобто не є посадовою та службовою особою інших органів державної влади, зазначених в п.п. ж) п. 1, ч.1 ст. 4 Закону, як відмітив в протоколі прокурор, а школа не є органом державної влади.

Просить провадження закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Захисник відмітив необхідність закриття провадження за відсутності складу адміністративного правопорушення, ураховуючи, що ОСОБА_2, як директор школи, не є суб»єктом адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-4 КУпАП, крім того, ОСОБА_2 не є державним службовцем, і при прийому на роботу не попереджалася про відповідальність за вчинення корупційних діянь, офіційно за сумісництвом не працювала, виконуючи функції члена дільничної комісії.

Прокурор відмітив про наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-4 КУпАП України.

Вислухавши особу, відносно якої складено протокол, думку прокурора, захисника, ознайомившись з протоколом та вивчивши матеріали, які надані в додаток до нього, суд, вважає що провадження підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, за наявності обставин, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення.

Так, згідно примітки до ст. 172-4 КУпАП, суб»єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» (далі Закон) за винятком депутатів Верховної Ради АРК, депутатів місцем рад (крім тих, які здійснюють свої повноваження у відповідній раді на постійній основі), членів Вищої ради юстиції (крім тих, які працюють у Вищій раді юстиції на постійній основі), народних засідателів і присяжних.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», суб»єктами відповідальності за корупційні правопорушення є: 1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:

а) Президент України, Голова Верховної Ради України, його Перший заступник та заступник, Прем'єр-міністр України, Перший віце-прем'єр-міністр України, віце-прем'єр-міністри України, міністри, інші керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, та їх заступники, Голова Служби безпеки України, Генеральний прокурор України, Голова Національного банку України, Голова Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим;

б) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад;

в) державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування;

г) військові посадові особи Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації, на особливий період стосовно їхньої підприємницької діяльності;

Підпункт "г" пункту 1 частини першої статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законами № 224-VII від 14.05.2013, № 1275-VII від 20.05.2014}

ґ) судді Конституційного Суду України, інші професійні судді, Голова, члени, дисциплінарні інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, службові особи секретаріату цієї Комісії, Голова, заступник Голови, секретарі секцій Вищої ради юстиції, а також інші члени Вищої ради юстиції, народні засідателі і присяжні (під час виконання ними цих функцій);

д) особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, державної кримінально-виконавчої служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, податкової міліції, особи начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту;

Підпункт "д" пункту 1 частини першої статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законами № 5083-VI від 05.07.2012, № 224-VII від 14.05.2013}

е) посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, дипломатичної служби, доходів і зборів;

Підпункт "е" пункту 1 частини першої статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом № 406-VII від 04.07.2013}

є) члени Центральної виборчої комісії;

ж) посадові та службові особи інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим;

Підпункт "ж" пункту 1 частини першої статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом № 224-VII від 14.05.2013}.

Як вважає суд, ОСОБА_2, як директор школи, не відноситься до переліку осіб визначених законодавчо, які є суб»єктами відповідальності за вчинення корупційного правопорушення передбаченого ст. 172-4 КУпАП.

Обставини відображені прокурором у протоколі, зокрема: що директор школи підпорядковується районному управлінню освіти і підзвітний Головному управлінню освіти, в своїй діяльності повинен керуватися Конституцією України, Законами України, забезпечує формування державної політики у сфері освіти, - не є переконливими свідченнями того, що ОСОБА_2, як директор школи, в даному випадку є суб»єктом корупційного правопорушення, відповідно до п. ж) п.1 ч.1 ст. 4 Закону, тобто як службова та посадова особа інших органів державної влади, структура яких визначена Конституцією України.

Більше того, суд вважає за необхідне відмітити, що виходячи із визначення терміну корупція (ст.1 Закону) - тобто використання особою, зазначеній в частині першій статті 4 Закону, наданих їй службових повноважень та пов»язаних із цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки (пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка) пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у ч.1 ст. 4 Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень та пов»язаних із цим можливостей, - дії ОСОБА_2 пов»язані з участю в роботі дільничної комісії № 800036 територіального виборчого округу № 214, не можуть, як вважає суд, розглядатися як корупційні.

В аспекті статусу ОСОБА_2, як директора школи, остання, при встановлені певних додаткових обставин, може відноситися до посадових осіб юридичних осіб публічного права, які не зазначені в пункті 1 частини першої ст. 4, але одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету, а тому не може нести відповідальність за ст. 172-4 КУпАП.

Ураховуючи викладене, суд вважає, що провадження щодо ОСОБА_2, підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 247, 284, 288,289 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 172-4 ч.1 КУпАП України, закрити на підставі п.1, ч.1 ст. 247 КУпАП , за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена або опротестована протягом 10 днів з дня її винесення до Апеляційного суду м. Києва.

Суддя М.В. Дідик