31 липня 2014 року Справа № 9104/151919/11
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів: Іщук Л.П., Левицької Н.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Городенківської міської ради Городенківського району Івано-Франківської області на постанову Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 29 вересня 2011 року за позовом ОСОБА_1 до Городенківської міської ради Городенківського району Івано-Франківської області про визнання незаконним та скасування рішення Городенківської міської ради Городенківського району Івано-Франківської області від 28.04.2011 року №307 «Про скасування рішення Городенківської міської ради №1332 від 24.07.2008 року «Про надання ОСОБА_1 земельної ділянки по АДРЕСА_1 в оренду для будівництва магазину, аптеки та офісу», -
ОСОБА_1 у червні місяці 2011 року звернувся в суд з позовом до Городенківської міської ради Городенківського району Івано-Франківської області про визнання незаконними та скасування рішення Городенківської міської ради Городенківського району Івано-Франківської області від 28.04.2011 року №307 «Про скасування рішення Городенківської міської ради №1332 від 24.07.2008 року «Про надання ОСОБА_1 земельної ділянки по АДРЕСА_1 в оренду для будівництва магазину, аптеки та офісу».
В обґрунтування адміністративного позову, позивач зазначає, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року №7-рп/2009 органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
Постановою Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 29 вересня 2011 року в справі №2а-4495/11 позов задоволено.
Не погодившись з вказаним вище рішенням суду його в апеляційному порядку оскаржено Городенківською міською радою Городенківського району Івано-Франківської області.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт, зазначає, що прокуратурою Городенківського району Івано-Франківської області проведено перевірку щодо законності рішення Городенківської міської ради №1332 від 24.07.2008 року, за наслідками якої прокурором Городенківського району Івано-Франківської області Хільчуком направлено на розгляд сесії Городенківської міської ради звернення за №63-460 вих-11 від 06.04.2011 року про скасування цього рішення. 28.04.2011 року сесією Городенківської міської ради прийнято рішення №307 «Про скасування рішення Городенківської міської ради №1332 від 24.07.2008 року «Про надання ОСОБА_1 земельної ділянки по АДРЕСА_1 в оренду для будівництва магазину, аптеки та офісу», як таке, що прийняте з порушенням закону.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія суддів, у відповідності до п.п. 1,2,ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову залишити без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Як зазначено Конституційним Судом України в рішенні від 16.04.2009 року №7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) системний аналіз положень Конституції і законів України дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування.
При цьому в рішенні Конституційного Суду України також зазначено, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Як стверджується матеріалами справи ОСОБА_1 на підставі рішення сесії Городенківської міської ради №1332 від 24.07.2008 року надано земельну ділянку для будівництва магазину, аптеки та офісу і затверджено проект відведення земельної ділянки площею 293 кв.м. по АДРЕСА_1. В подальшому було укладено договір оренди даної земельної ділянки між ОСОБА_1 та Городенківською міською радою Івано-Франківської області, який було зареєстровано ЦДЗК 12.08.2008 року.
Отже з наведеного слідує, що між позивачем та Городенківською міською радою виникли правовідносини з реалізацією позивачем свого права оренди земельної ділянки.
Тому колегія суддів прийшла до висновку, що в задоволенні апеляційної скарги необхідно відмовити, оскільки вважає апеляційні вимоги неаргументованими.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Городенківської міської ради Городенківського району Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 29 вересня 2011 року в справі №2а-4495/11 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий І.О. Яворський
Судді Л.П. Іщук
Н.Г. Левицька