Постанова від 29.07.2014 по справі 127/14258/14-а

Справа № 127/14258/14-а

Провадження № 2-а/127/587/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.07.2014 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Вохмінової О.С.

при секретарі Солтисюк К.В.

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Прилуцької С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративний позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплати пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

04.07.2014 року ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплати пенсії. Мотивувала тим, що з квітня 2010 року вона отримує пенсію як державний службовець. В червні 2014 року за своїм колишнім місцем роботи вона отримала довідку про заробітну плату №178 від 06.06.2014 р., в якій зазначені складові зарплати, що подаються для призначення пенсії та звернулась до відповідача із вимогою врахувати у заробітну плату для обчислення пенсії: з травня 2008 р. - індексацію - 433,47, матеріальну допомогу на оздоровлення - 3382 грн.; за 2009 р. - індексацію зарплати - 1818,81 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення - 3945 грн. та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань - 905 грн.; з січня по березень 2010 року індексацію заробітної плати - 250,27 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення - 3774 грн. та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 1117 грн. Листом від 17.06.2014 року №85/Г-2 позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії із врахуванням даних виплат. Просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо неврахування для обчислення їй пенсії державного службовця інших виді виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати), що зазначені у довідці Вінницької ОДПІ ГУ Міндоходів у Вінницькій області від 06.06.2014 року № 178 та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок призначеної їй пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, починаючи з 11.06.2014 року.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав і просив задовольнити його у повному обсязі.

В судовому засіданні представник управління ПФУ в м. Вінниці Прилуцька С.В. позов не визнала. Суду пояснила, що при призначенні та перерахунку пенсії у даному випадку застосовується лише ЗУ «Про державну службу», згідно з яким пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зауважила, що грошові допомоги, які позивач просить врахувати при перерахунку його пенсії, є одноразовими виплатами, тому не включені до суми обрахунку пенсії. Наголосила, що пенсія позивачці призначена і виплачується в межах діючого законодавства, тому просила відмовити в задоволенні пред'явленого позову.

Вислухавши пояснення представника позивачки, представника відповідача, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Вінниці як пенсіонер, якому призначена пенсія згідно ЗУ «Про державну службу».

З відповіді управління ПФУ м. Вінниці від 12.06.2014 року №85/Г-2 вбачається, що врахування у заробітну плату для обчислення пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації, про що просить позивачка, законодавством не передбачено (а.с. 8-9).

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч.1. ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яке за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у передбачених цим законом розмірах. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії встановлений ст. 65 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» згідно із ч. 1 якої середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсій береться (за вибором того, хто звернувся за пенсією) за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі.

Згідно ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми витрат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідна правова позиція викладена в постанові ВСУ від 06.11.2013 року. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права. Перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії - ст. 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону «Про пенсійне забезпечення».

За таких обставин суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація зарплати, компенсація на які нараховувалися збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не включені до складу заробітної плати позивачки повинні враховуватись при обчисленні розміру його пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. ст. 11, 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд прийшов до висновку, що відмовляючи позивачеві в перерахунку пенсії відповідач діяв протиправно та всупереч наданих йому повноважень, а позов підлягає задоволенню.

Постанова підлягає негайному виконанню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 94, 159, 161, 163, 256 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 65-66 Закону України «Про пенсійне забезпечення, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо неврахування для обчислення ОСОБА_3 пенсії державного службовця інших виді виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати), що зазначені у довідці Вінницької ОДПІ ГУ Міндоходів у Вінницькій області від 06.06.2014 року № 178.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок ОСОБА_3 призначеної пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, зазначених у довідці Вінницької ОДПІ ГУ Міндоходів у Вінницькій області від 06.06.2014 року № 178, починаючи з 11.06.2014 року.

Постанову допустити до негайного виконання.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: