Справа № 127/13092/14-а
Провадження № 2-а/127/558/14
24.07.2014 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Вохмінової О.С.
при секретарі Загурській Т.Ю.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Прилуцької С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплати пенсії, -
23.06.2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплати пенсії. Мотивував тим, що з 01.07.2011 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Вінниці як пенсіонер, якому призначена пенсія за віком згідно ЗУ «Про державну службу». В червні 2014 року дізнався, що при обрахунку пенсії не були враховані інші виплати, які він отримував, перебуваючи на посаді начальника управління справами головного управління ПФУ у Вінницькій області і на які нараховувались страхові внески, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсаційні виплати за 2009-2011 роки. Звернувшись до відповідача щодо перерахунку пенсії, отримав відмову від 16.06.2014 року, яка мотивована тим, що матеріальна допомога, інші грошові виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, але які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії. Вважає це порушенням його прав, тому просив визнати неправомірною бездіяльність управління ПФУ в м. Вінниці по неврахуванню при призначенні йому пенсії державного службовця інших видів виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, компенсації відпусток та зобов'язати відповідача здійснити дорахування до розміру раніше призначеної йому пенсії, сум, обчислених з інших виплат, зазначених в довідці №2734/06-36/08 від 30.06.2011 року (матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, компенсації відпусток, індексації заробітної плати) згідно Закону України «Про державну службу в редакції, чинній на час призначення йому пенсії, тобто станом на 01.07.2011 року і в розмірі 90 відсотків від сум заробітку, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою суду від 24.07.2014 року позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплати пенсії, залишено без розгляду в частині вимог за період понад шестимісячний строк до дня звернення до суду з даним позовом.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав і просив задовольнити його у повному обсязі.
В судовому засіданні представник управління ПФУ в м. Вінниці Прилуцька С.В. позов не визнала, подала письмові заперечення. Суду пояснила, що позивачем пропущено строк звернення з даним позовом до суду в частині вимог, заяви про поновлення пропущеного строку ним не надано, тому просила позов ОСОБА_1 залишити без розгляду в частині вимог за період понад шестимісячний строк до дня звернення до суду з даним позовом. Крім того, зауважила, що при призначенні та перерахунку пенсії у даному випадку застосовується лише ЗУ «Про державну службу», а саме ст. 37, згідно з якою пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зауважила, що грошові допомоги, які позивач просить врахувати при перерахунку його пенсії, є одноразовими виплатами, тому не включені до суми обрахунку пенсії. Наголосила, що пенсія ОСОБА_1 призначена і виплачується відповідно до законодавства, тому просила відмовити в задоволенні позову.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Вінниці як пенсіонер, якому призначена пенсія згідно ЗУ «Про державну службу».
З відповіді управління ПФУ м. Вінниці від 16.06.2014 року №140/Б-1 вбачається, що 12.06.2014 року ОСОБА_1 звернувся в управління із заявою про перерахунок пенсії. Його загальний трудовий стаж становить 40 років 10 днів. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, що передбачені ст. 33 ЗУ «Про державну службу», а також грошові винагороди, визначені постановою КМУ №212 від 24.02.2003 року не відносяться до інших надбавок, а тому в заробіток для обчислення пенсії державним службовцям не включені. Механізм визначення розміру заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям визначений постановою КМУ №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». У даному випадку було застосовано п. 1 цієї постанови виходячи із посадового окладу, надбавки за ранг, вислугу років на державній службі та надбавок і премій за останні 24 місяці або за будь-які підряд 60 календарних місяців такої роботи, що дає право на такий вид пенсії (з 24.04.2014 р. тільки за 60 календарних місяців). Пенсію позивачеві призначено в сумі 4233,15 грн. із врахуванням посадового окладу, рангу, вислуги років, надбавок та премій за 24 місяці перед зверненням за призначенням пенсії на підставі наданих позивачем довідок з місця роботи. За таких обставин позивачеві відмовлено в нарахуванні пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та інших виплат (а.с. 11-12).
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно ч.1. ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яке за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у передбачених цим законом розмірах. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії встановлений ст. 65 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» згідно із ч. 1 якої середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсій береться (за вибором того, хто звернувся за пенсією) за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі.
Згідно ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми витрат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідна правова позиція викладена в постанові ВСУ від 06.11.2013 року. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права. Перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії - ст. 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону «Про пенсійне забезпечення».
За таких обставин суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація зарплати, компенсація на які нараховувалися збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не включені до складу заробітної плати ОСОБА_1 повинні враховуватись при обчисленні розміру його пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. ст. 11, 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи встановлені судом обставини, суд прийшов до висновку, що відмовляючи позивачеві в перерахунку пенсії відповідач діяв протиправно та всупереч наданих йому повноважень.
Постанова підлягає негайному виконанню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 94, 159, 161, 163, 256 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 65-66 Закону України «Про пенсійне забезпечення, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», суд, -
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо неврахування при призначенні ОСОБА_1 пенсії державного службовця інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, компенсація відпустки).
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, компенсації відпустки, зазначених у довідці № 2734/06-36/08 від 30.06.2011 року, починаючи з 23.12.2013 року.
Постанову допустити до негайного виконання.
В решті позову - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: