Постанова від 04.08.2014 по справі 820/10035/14

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

04 серпня 2014 р. № 820/10035/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Сальніковій А.А..,

за участю представників сторін: позивач - Голіус А.О., відповідач - Караван Р.В..,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Богодухівський комбіркововий завод" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Богодухівський комбіркововий завод", в якому просить суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівель Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Богодухівський комбіркововий завод", за адресою: Харківська область, Богодухівський район, с. Губарівка, вул. Гутянська, 170 зупинити повністю, у зв'язку з чим зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Богодухівський комбіркововий завод" негайно припинити експлуатацію вказаних будівель з метою проведення в них будь якої діяльності не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Богодухівський комбіркововий завод", за адресою: Харківська область, Богодухівський район, с. Губарівка, вул. Гутянська, 170 в частині здійснення контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування своєї правової позиції, позивач зазначив, що з 21.04.2014 року по 08.05.2014 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена позапланова перевірка додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту у будівлях Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Богодухівський комбіркововий завод" за адресою: Харківська область, Богодухівський район, с. Губарівка, вул. Гутянська, 170. В ході перевірки території та будівель за зазначеною адресою, було встановлено, що вони експлуатуються з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Порушення вимог законодавства, на думку позивача, до теперішнього часу продовжують створювати загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначив, що позивач передчасно звернувся до суду із вказаним позовом, оскільки такими діями лиши відповідача можливості добровільно усунути виявлені порушення.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

21.04.2014 року по 08.05.2014 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена позапланова перевірка додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту у будівлях Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Богодухівський комбіркововий завод" за адресою: Харківська область, Богодухівський район, с. Губарівка, вул. Гутянська, 170.

Перевірка проводилась у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та «Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України», затвердженого наказом МНС України від 25.05.2012 року № 863, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.06.2012 року за № 1054/21366 (далі - Порядок), на підставі плану-графіку перевірки об'єктів, що належать до сфери управління (власності, володіння, користування) суб'єктів господарювання Богодухівського району за ІІ квартал 2014року від 14.03.2014року, наказу від 14.04.2014року № 87 «Про проведення планових перевірок об'єктів», повідомлення від 08.04.2014року № 280/277 та посвідчення на проведення перевірки від 18.04.2014року № 21 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

За результатами проведеної перевірки, відповідно до вимог пункту 3.14 Порядку, директору ТОВ СП "Богодухівський комбіркововий завод" Варавіну І.А 08.05.2014 року було надіслано рекомендованим листом із повідомлення про вручення акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту від 08.05.2014року № 18.

В ході перевірки території та будівель за зазначеною адресою, було встановлено, що вони експлуатуються з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

1) Приміщення адміністративної будівлі, вісова, склади напольного зберігання, сушка ДСП-32, склад готової продукції, цех виготовлення комбікормів, молотильно-очисна вежа, мукомельний цех не обладнані автоматичною установкою пожежної сигналізації з виведенням сигналу від приймально-контрольного приладу на пульт централізованого спостереження (п. 6.1.2 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» (далі НАПБ А.01.001-2004»): «Будівлі, приміщення та споруди повинні обладнуватися зазначеними установками відповідно до чинних нормативно-правових актів, які в установленому порядку узгоджені з органами державного пожежного нагляду. Апаратура й обладнання, що входять до складу установок, повинні відповідати чинним стандартам, технічним умовам, документації заводів-виробників, мати сертифікат якості і бути без дефектів», додаток В «Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню системами автоматичної пожежної сигналізації та пожежогасіння і тип системи передавання тривожних сповіщень» ДБН В.2.5-56:2010 «Системи протипожежного захисту») - пункт 19 Акту.

2) Не проводиться технічне обслуговування всіх наявних установок автоматичної пожежної сигналізації (п. 6.1.3 НАПБ А.01.001-2004: «Всі установки мають бути справними і утримуватися в постійній готовності для виконання завдань, що стоять перед ними. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах. Організації, що здійснюють технічне обслуговування установок, є відповідальними у випадку, якщо установки не спрацювали і не виконали свого призначення з вини цієї організації.

Організації, які здійснюють технічне обслуговування, монтаж та наладку установок, повинні мати ліцензію на право виконання цих робіт», п. 6.1.1 НАПБ ..01.001-2004: «Утримання в працездатному стані установок пожежної сигналізації ілі - УПС) та автоматичних установок пожежогасіння (далі - АУП) повинно зезпечуватися такими заходами: проведенням технічного обслуговування з метою збереження показників звідмовної роботи на період терміну служби; матеріально-технічним (ресурсним) забезпеченням з метою безумовного сконання функціонального призначення в усіх режимах експлуатації, ілриманням і своєчасним відновленням працездатності», п. 2.10 НАПБ А.01.001-Ю4: «Надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення їснюються відповідно до ліцензійних умов та порядку контролю за їх іержанням, які затверджуються спільним наказом спеціально уповноваженого з питань ліцензування та Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій» - пункт 20 Акту.

3) Для цілей пожежогасіння надсилосного та підсилосного поверхів будівлі елеватора відсутні стаціонарні присторої з виводом з'єднувальних зубків для подачі інертних газів у верхню і нижню частину силосів (п. 6.1.2 А.01.001-2004: «Будівлі, приміщення та споруди повинні обладнуватися аченими установками відповідно до чинних нормативно-правових актів, які в ювленому порядку узгоджені з органами державного пожежного нагляду, зтура й обладнання, що входять до складу установок, повинні відповідати чинним стандартам, технічним умовам, документації заводів-виробників, мати сертифікат якості і бути без дефектів», примітка 4. п. 3.20 ДБН В.2.2-8-98 Підприємства, будівлі і споруди по зберіганню та переробці зерна»: «Для подачі інертних газів у верхню і нижнюю частини сил осів з метою пожежогасіння рекомендується обладнувати їх стаціонарними пристроями з виводом ; єднувальних патрубків у підсилосні і надсилосні поверхи» ) - пункт 41 Акту.

Відсутність на об'єкті установок автоматичної пожежної сигналізації, а також їх несправність перешкоджає швидкому виявленню та гасінню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі.

4) У всіх приміщеннях адміністративної будівлі улаштовані та експлуатуються тимчасові електромережі (п. 5.1.9 НАПБ А.01.001-2004: «Улаштування та експлуатація тимчасових електромереж не дозволяється. Винятком можуть бути тимчасові ілюмінаційні установки і електропроводки, які являть місця проведення будівельних, тимчасових ремонтно-монтажних та іаарійних робіт. Не дозволяється прокладання проводів і кабелів (за винятком тих, що прокладаються у сталевих трубах) безпосередньо поверхнею металевих панелей та плит з полімерними утеплювачами, а також установлення електричних апаратів, щитів тощо ближче 1 м від указаних конструкцій. У місцях перетинання обгоро джувальних конструкцій електричними комунікаціями повинні передбачатися металеві гільзи з ущільненням негорючими матеріалами») - пункт 13Акту.

5) В усіх приміщеннях будівель з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів виконано не за допомогою паяння, зварювання, опресування або спеціальних затискачів (п. 5.1.7 НАПБ А.01.001 -2004: «З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо).

Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Струм втрат ізоляції стиків повинен бути не більше струму втрат ізоляції цілих жил цих проводів і кабелів») - пункт 9 Акту.

6) В усіх приміщеннях адміністративної будівлі електророзетки та вимикачі встановлені на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше, ніж на 0,01 м. (п. 5.1.27 НАПБ А.01.001-2004: «Електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати можуть встановлюватися на горючі основи і конструкції) лише з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 м.

Також слід захищати електровироби (розетки, вимикачі тощо), вбудовані в конструкції з горючих матеріалів (окрім матеріалів груп горючості Г1, Г2), якщо технічні умови на ці вироби не допускають монтаж безпосередньо на горючих е ах з матеріалів груп горючості ГЗ,Г4») - пункт 14 Акту.

7) Керівником не забезпечено обслуговування та технічна експлуатація електроустановок, у тому числі електроустановок слабкого струму (п.5.1.38 НАПБ А.01.001-2004: «Власник підприємства зобов'язаний забезпечити обслуговування та технічну експлуатацію електроустановок, у тому числі електроустановок слабкого струму. Особа, призначена відповідальною за їх протипожежний стан (головний енергетик, енергетик, інженерно-технічний працівник відповідної кваліфікації)зобов'язана організовувати і проводити профілактичні огляди та плановопопереджувальні ремонти електрообладнання і електромереж, а також своєчасне усунення порушень, які можуть призвести до пожежі; забезпечувати правильність застосування електрообладнання, кабелів, електропроводок залежно від класу пожежо- та вибухонебезпечності зон і умов навколишнього середовища, а також справний стан апаратів захисту від коротких замикань, перевантажень та інших небезпечних режимів робіт; організовувати навчання та інструктажі чергового персоналу з питань протипожежної безпеки під час експлуатації електроустановок.

У разі неможливості технічного обслуговування електроустановок силами персоналу підприємства власником повинен бути укладений договір на планове технічне обслуговування зі спеціалізованою організацією (із кваліфікованими фахівцями)») - пункт 11 Акту.

8) На об'єкті не проведена ревізія пристроїв захисту від блискавок зі складанням акту (п. 5.1.36 НАПБ А.01.001-2004: «Для підтримання пристроїв захисту від блискавок у справному стані необхідно регулярно проводити ревізію цих пристроїв: для будівель і споруд І та II категорії з захисту від блискавки -щороку, для III категорії - не рідше 1 разу на 3 роки зі складанням акта, в якому вказуються виявлені дефекти. Усі виявлені у пристроях захисту від блискавок ушкодження та дефекти підлягають негайному усуненню.») - пункт 12 Акту.

9) В пожежонебезпечнх зонах будівель складів напольного зберігання, молотильно-очисної вежі та складу ГСМ відгалуджувальні та з'єднувальні коробки не закриті кришками з негорючого матеріалу (п. 5.1.8 НАПБ А.01.001-04: «Велектропроводках вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зон слід гстосовувати відгалуджувальні та з'єднувальні коробки з негорючих або ажкогорючих матеріалів. Ці коробки повинні бути постійно закриті кришками із зазначених матеріалів») - пункт 15 Акту.

10) В пожежонебезпечних зонах будівель складів напольного зберігання та складів силосного типу світильники з лампами розжарювання використовуються без захисного суцільного скла (ковпаків) (п. 5.1.29 НАПБ А.01.001-2004: «Не дозволяється: використання в пожежонебезпечних зонах світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків), а також з відбивачами і розсіювачами, виготовленими з горючих матеріалів...») - п.16 Акту.

11) На об'єкті не проведено заміри опору ізоляції електричних мереж та електроустановок (п. 5.1.34 НАПБ А.01.001-2004: «Замір опору ізоляції електричних мереж та електроустановок має проводитися в особливо вологих та парких приміщеннях, у зовнішніх установках, а також у приміщеннях із хімічно активним середовищем у повному обсязі не рідше 1 разу на рік, в інших випадках - раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені правилами технічної експлуатації.») - пункт 17 Акту.

Порушення в утриманні та експлуатації електромереж і електрообладнання, створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії, що може призвести до загибелі і травмування людей.

Небезпека виникнення пожеж при експлуатації несправних або таких, що не відповідають вимогам пожежної безпеки електроустановок пояснюється наявністю горючої ізоляції електромереж, машин, апаратів, наявністю джерел запалювання, а також кисню, який знаходиться у повітрі (чи іншого окисника). Джерелом запалення можуть бути: короткі замикання електропроводів в машинах і апаратах, перевантаження провідників, електричні дуги, великі перехідні опори, вихрові струми і т.ін.

Короткі замикання виникають в результаті порушення ізоляції в електричних проводах, кабелях, машинах і апаратах. Небезпека полягає в тому, що струм при короткому замиканні досягає десятків і сотень ампер. При цьому виділяється велика кількість тепла і загоряється ізоляція, плавиться метал з викиданням в навколишнє середовище іскор, які спроможні викликати пожежу.

При перевантаженні проходить швидке теплове старіння ізоляції, що також приводить до пожежі.

Перехідні опори виникають при поганих контактах в місцях з'єднання, внаслідок чого відбувається сильний місцевий нагрів і спалахування ізоляційних матеріалів.

Іскріння спостерігається при розмикання електричного кола під навантаженням, пробою ізоляції між провідниками, наявності поганих контактів у місцях з'єднання проводів.

12). В адміністративній будівлі евакуаційні виходи не позначені

світловими показниками з написом «Вихід» білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела жевлення евакуаційного (аварійного) освітлення, або такими, що переключаються на нього автоматично у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення (п. 4.3.9 НАШ А.01.001-2004: «У готелях, театрально-видовищних, лікувальних закладах, приміщеннях інших громадських і допоміжних будівель, де можуть перебувати одночасно більше 100 осіб, у виробничих приміщеннях без природного освітлення за наявності більше 50 працівників (або якщо площа перевищує 150 м.кв.), а також в інших випадках, зазначених у нормативно-правових документах, евакуаційні виходи повинні бути позначені світловими покажчиками з написом "Вихід" білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення, або такими, що переключаються на нього автоматично у разі зникнення живлення за їх основних джерелах живлення.

Світлові покажчики "Вихід" повинні постійно бути справними. У залах для глядачів, виставкових, актових залах та інших подібних приміщеннях (залах) їх слід змикати на весь час перебування людей (проведення заходу)» - пункт 18 Акту.

13) На об'єкті не встановлений порядок (система) оповіщення людей про пожежу, з яким не ознайомлені усі працівники (п. 3.7 НАПБ А.01.001-2004: На підприємстві повинен бути встановлений порядок (система) оповіщення людей про пожежу, з яким необхідно ознайомити всіх працівників.

У приміщеннях на видних місцях біля телефонів слід вивішувати таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежної охорони») - пункт 4 Акту.

Евакуація людей при пожежі - вимушений процес руху людей із зони, де є можливість впливу на них небезпечних факторів пожежі. При пожежі виникає реальна загроза здоров'ю і життю людей, тому евакуація починається практично йдуть до виходів. В результаті такого одночасного і направленого руху і внаслідок обмеженої здатності евакуаційних шляхів і виходів, створюється велика щільність людських потоків, спостерігаються фізичні зусилля зі сторони окремих людей, що значно зменшує швидкість руху. Особливостями руху, під час евакуації, є також несприятливий вплив небезпечних факторів пожежі і можливість виникнення паніки. Для запобігання паніці необхідно усунути всі несприятливі фактори.

Невідповідність евакуаційних шляхів та виходів (їх освітлення), а також відсутність системи оповіщення створює перешкоди для евакуації людей з приміщень під час виникнення пожежі, внаслідок чого може створитися небезпека їх життю та здоров'ю.

14) В будівлі складу силосного типу вихід на покрівлю не обладнаний захисним пристроєм (протипожежним дверима) (п. 4.2.4 НАПБ А.01.001-2004: «Отвори у протипожежних стінах, перегородках та перекриттях повинні бути обладнані захисними пристроями (протипожежні двері, вогнезахисні клапани, водяні завіси тощо) проти поширення вогню та продуктів горіння.

Не допускається встановлювати будь-які пристрої, що перешкоджають нормальному зачиненню протипожежних та протидимних дверей, а також знімати пристрої для їх самозачинення», п. 6.6 ДБН В. 1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»: «Виходи через горище на покрівлю слід передбачати по закріплених металевих драбинах, через двері, вікна або люки з розмірами не менше 0,6 м х 0,8 м.

Виходи зі сходових кліток на покрівлю або горище слід передбачати по сходових маршах з площадками перед виходом, через протипожежні двері 2-го типу розмірами не менше 0,75 м х 1,5 м.

У житлових, громадських будинках, адміністративних і побутових будинках промислових підприємств з висотою не більше 15 м від планувальної позначки землі до карнизу покрівлі або верху зовнішньої стіни (парапету) дозволяється влаштовувати виходи на горище або покрівлю зі сходових кліток через протипожежні люки 2-го типу розмірами 0,6 м х 0,8 м по закріплених вертикальних металевих драбинах.) - пункт 35 Акту.

15) В будівлі молотильно-очисної вежі у місцях транспортування зерна через отвори у протипожежних перепонах відсутні захисні пристрої (протипожежні клапани) (п. 7.9.3.3 НАПБ А.01.001-2004: «У разі завантаження складів зерном насипом відстань від верху насипу до горючих конструкцій покриття, а також світильників та електропроводів має бути не менше 0,5 м.

У місцях транспортування зерна через отвори у протипожежних перепонах слід установлювати захисні пристрої (протипожежні клапани та інше)») - пункт 36 Акту.

16) Двері що ведуть з приміщень робочої башти на сходові клітки не виконані протипожежними з ущильненням у притулах (п. 4.2.4 НАПБ А.01.001- 2004: «Отвори у протипожежних стінах, перегородках та перекриттях повинні бути обладнані захисними пристроями (протипожежні двері, вогнезахисні клапани, водяні завіси тощо) проти поширення вогню та продуктів горіння.

Не допускається встановлювати будь-які пристрої, що перешкоджають нормальному зачиненню протипожежних та протидимних дверей, а також знімати пристрої для їх самозачинення») - пункт 40 Акту.

Протипожежні перешкоди та захисні елементи пристрої, встановлені у них - це

конструктивні або об'ємно-планувальні рішення спрямовані на запобігання розповсюдженню пожежі на протязі наперед заданого часу. Розрізняють лінійне та об'ємне розповсюдження вогню.

Лінійне розповсюдження пожежі характеризується лінійною швидкістю розповсюдження полум'я по поверхні горючих матеріалів та конструкцій. Це залежить від фізико-хімічних властивостей горючих матеріалів, розташування їх в просторі.

Об'ємне розповсюдження пожежі - це поява нових осередків пожежі без контакту з полум'ям. Об'ємне розповсюдження пожежі настає в результаті нагріву горючих матеріалів до температури самозаймання.

Протипожежні стіни, перегородки, перекриття - так звані загальні протипожежні перешкоди, застосовуються для перешкоджання об'ємному розповсюдженню пожежі. Вони призначені для розподілу об'єму будівлі на пожежні відсіки. Для захисту дверних отворів у протипожежних перешкодах використовуються протипожежні двері.

Розподіл будівель і споруд протипожежними перешкодами по горизонталі і вертикалі на пожежні відсіки, секції і окремі приміщення сприяє обмеженню розповсюдження пожежі і вибуху в середині будівель і споруд.

Відсутність протипожежних перешкод та захисних пристроїв не дозволить обмежити розповсюдження полум'я до інших приміщень підприємства внаслідок чого створюється загроза безпеці людей, а також перешкоди під час гасіння пожежі підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

17) Приміщення адміністративної будівлі, вісової, сушки ДСП-32, складів напольного зберігання не забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності (п. 6.4.8 НАПБ А.01.001-2004: «Будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом (гаками, ломами, сокирами тощо), які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.

Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь-якими типами установок пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кранами.

Уперше збудовані, після реконструкції, розширення, капітального ремонту іб'єкти (будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння (згідно з нормами належності) до початку їх експлуатації», п. 6.4.9 НАПБ А.01.001-2004: «Норми належності первинних засобів пожежогасіння для конкретних об'єктів повинні встановлюватися -юрмами технологічного проектування та галузевими правилами пожежної безпеки з урахуванням вимог щодо оснащення первинними засобами пожежогасіння відповідно до додатка 2.

За відсутності норм належності вид та необхідну кількість первинних засобів южежогасіння допускається визначати відповідно до додатка 2») - пункт 22 Акту.

18) Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників (п. 4.18 НАПБ А.01.001-2004: «Експлуатація та технічне обслуговування вогнегасників повинні здійснюватися у відповідності до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 № 152 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за № 555/9154. а також ДСТУ 4297-2004 "Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги".». п.2.8 НАПБ В.01.008-2004 «Правила експлуатації вогнегасників»: «Для забезпечення працездатного стану та якісної експлуатації вогнегасників на підприємстві має бути організовано їх технічне о бслуговування. Для виконання робіт з технічного обслуговування вогнегасників підприємство укладає договір з пунктом технічного обслуговування вогнегасників (далі - ПТОВ) відповідно до вимог чинного законодавства України. Для власних потреб допускається створення на підприємстві власного ПТОВ за умови його відповідності вимогам цих Правил») - пункт 23 Акту.

19) Наявні пожежні щити (стенди) на території підприємства не доукомплектовані протипожежним інвентарем згідно норм належності (п. 6.4.11 НАПБ А.01.001-2004: «Для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будівлях, спорудах, а також на території підприємств, як правило, повинні встановлюватися спеціальні пожежні шити (стенди).

На пожежних щитах (стендах) повинні розміщуватися ті первинні засоби гасіння пожежі, які можуть застосовуватися в даному приміщенні, споруді, установці.

Пожежні щити (стенди) та засоби пожежогасіння повинні бути пофарбовані у відповідні кольори згідно з ДСТУ І8О 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», п. 6.4.9 НАПБ А.01.001-2004: «Норми належності ~ервинних засобів пожежогасіння для конкретних об'єктів повинні встановлюватися нормами технологічного проектування та галузевими правилами пожежної безпеки з урахуванням вимог щодо оснащення первинними засобами пожежогасіння ;;дповідно до додатка 2.

За відсутності норм належності вид та необхідну кількість первинних засобів пожежогасіння допускається визначати відповідно до додатка 2») - пункт 28 Акту.

20) На об'єкті мережу зовнішнього протипожежного водопостачання не випробувано на тиск та витрати води з оформленням акта, а також не проведено перевірку пожежних гідрантів на працездатність (п. 6.3.1.5 НАПБ А01.001-2004: «Для контролю працездатності мережі зовнішнього протипожежного а: допостачання необхідно 1 раз на рік проводити випробування на тиск та витрату «оди з оформленням акта. Випробування водогону повинне проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водогону», 6.3.1.3 НАПБ А.01.001-2004: «Пожежні гідранти повинні бути стравними і розміщуватися згідно з вимогами будівельних норм та інших нормативних документів таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями.

Перевірка працездатності пожежних гідрантів повинна здійснюватися особами, що відповідають за їх технічний стан, не рідше двох разів на рік (навесні й восени). Кришки люків колодязів підземних пожежних гідрантів повинні бути антені від бруду, льоду і снігу, в холодний період утеплені, а стояки звільнені від води. Кришки люків колодязів підземних пожежних гідрантів рекомендується фарбувати в червоний колір») - пункт 31 Акту.

21) Біля пожежних гідрантів та приймальних колодязів відсутні під'їзди з твердого покриття (п. 6.3.1.6 НАПБ А.01.001-2004: «Пожежні гідранти і водойми повинні мати під'їзди з твердим покриттям. У разі наявності на території об'єкта або поблизу нього (у радіусі до 200 м) природних або штучних вододжерел -річок, озер, басейнів, градирень тощо - до них повинні бути влаштовані під'їзди з майданчиками (пірсами) розмірами не менше 12x12 м для встановлення пожежних автомобілів і забирання води будь-якої пори року») - пункт 34 Акту. Недостатність та неготовність до використання на об'єкті первинних засобів пожежогасіння, а також неготовність до використання зовнішнього протипожежного водогону та відсутність доступу до нього не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза

22) Емність з дизельним паливом встановлена з порушеннями протипожежних розривів до існуючих будівель (п. 7.10.2.1 НАПБ А.01.001-2004: «Відкриті склади ЛЗР та ГР слід розміщувати на майданчиках, які мають нижчу позначку відносно прилеглих будівель та населених пунктів. У разі неможливостіь виконання цієї вимоги повинні передбачатися додаткові заходи, що виключають можливість розливання ЛЗР та ГР під час аварії на територію населеного пункту, підприємства тощо.

Відстань від складів ЛЗР та ГР до будівель, споруд і населених пунктів повинна відповідати вимогам будівельних норм») - пункт 33 Акту.

23) На майданчику для зберігання ЛЗР та ГР (дизпалива) за периметром відсутні обвалування (стіки) завширшки не менше 0,5м., які перешкоджають розтіканню рідини у разі аварії (п. 7.10.2.2 НАПБ А.01.001-2004: «Резервуарні парки та інші майданчики для зберігання ЛЗР та ГР повинні мати за периметром обвалування (стінки), які перешкоджають розтіканню рідин у разі аварії. Земляне обвалування у верхній частині повинно бути не менше 0,5 м завширшки», 7.10.2.3 НАПБ А.01.001-2004: «Обвалування резервуарів необхідно виконувати таким чином, щоб воно вміщувало об'єм, який дорівнює номінальному об'єму найбільшого резервуара, що знаходиться в цьому обвалуванні, і було на 0,2 м вище рівня розлитої рідини. Відстань від стінок резервуарів до нижньої крайки внутрішніх схилів обвалування або до обгороджуючих стін має бути не менше: 3 м - від резервуарів місткістю до 10 тис.мЗ та 6 м - від резервуарів місткістю 10 тис.мЗ і більше») - пункт 37 Акту. Невідповідність протипожежних розривів та відсутність обвалування не дозволить обмежити розповсюдження полум'я до інших будівель підприємства, знаслідок чого створюється загроза безпеці людей, які в них перебувають, а також створюються перешкоди під час гасіння пожежі.

24). Наземний резервуар з дизельним паливом не пофарбований білою сріблястою) фарбою для запобігання дії сонячного проміння (п. 7.10.2.7 НАПБ А.01.001-2004: «Наземні резервуари мають бути пофарбовані білою (сріблястою) гзарбою для запобігання дії сонячного проміння.

На дихальних трубках резервуарів для зберігання ЛЗР, на трубопроводах газової обв'язки резервуарів і на трубопроводах для зливу ЛЗР із транспорту мають зстановлюватисявогнеперешкоджувачі. На кожному трубопроводі, що подає в резервуар ЛЗР і ГР (або відводить їх із зервуара), має встановлюватися запірна арматура на відстані не ближче 3 м від резервуара.

Зливання ЛЗР і ГР (крім мазуту) до резервуара повинно проводитися під шар рідини товщиною не менше 50 мм і тільки закритим способом. Розміщувати зливні пристрої безпосередньо на горловинах резервуарів забороняється. їх слід розміщувати від будівель і резервуарів на відстанях, визначених у будівельних нормах») - пункт 39 Акту.

Нанесення білої (сріблястої) фарби на поверхню резервуару дозволяє зменшувати теплову дію сонячних променів за рахунок їх відбивання, чим перешкоджає нагріванню горючої рідини, що знаходиться в резервуарі.

Відсутність нанесеного шару білої (сріблястої) фарби сприяє нагріванню горючої рідини в середині резервуару, внаслідок чого збільшується кількість виділення парів, що створює загрозу виникнення вибуху або пожежі, і тим самим створює небезпеку для життя та здоров'я людей.

Згідно ч.2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Згідно підпункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що зазначений закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч 4. статті 5 цього Закону виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Згідно статті 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Згідно визначення ДСТУ 2272-06 "Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять" небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, утравмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать; підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.

Відповідно до вимог пункту 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України "пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю".

Таким чином, пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров'ю людей виникає не лише при наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, але й при наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від шкідливого впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі.

Суд зазначає, що вказані в адміністративному позові порушення, які при виникненні пожеж (надзвичайних ситуацій) не забезпечать безпеку людей (як персоналу об'єкту, так і іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), оскільки пожежа може виникнути на об'єкті з причини порушення вимог пожежної безпеки безпосередньо персоналом об'єкту (необережне поводження з вогнем, паління, занесення відкритого вогню, проведення вогневих і зварювальних робіт, підпали, тощо).

Окрім того, представник відповідача у судовому засіданні підтвердив навність виявлених у ході перевірки порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки. Проте відповідач належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення дій по їх усуненню в повному обсязі до суду не надав, у той час як матеріали справи містять докази наявності вищезазначених порушень.

Окрім того, в процесі розгляду справи, судом встановлено наявність виявлених позивачем порушень у всіх будівлях Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Богодухівський комбіркововий завод". Зазначені обставини не спростовані відповідачем.

Ураховуючи те, що відповідачем не усунуті порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд вважає, що є всі підстави для зупинення експлуатації будівель Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Богодухівський комбіркововий завод" за адресою: Харківська область, Богодухівський район, с. Губарівка, вул. Гутянська, 170.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

На підставі викладеного , керуючись ст. 19 Конституції України,ст. 9,11,94, 159,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Богодухівський комбіркововий завод" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Богодухівський комбіркововий завод" (62132, Харківська область, Богодухівський район, с. Губарівка, вул. Гутянська, 170, код ЄДРПОУ 03288970) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівель, які використовує для ведення підприємницької діяльності ТОВ СП "Богодухівський комбіркововий завод", за адресою: Харківська область, Богодухівський район, с. Губарівка, вул. Гутянська, 170, зупинити повністю, у зв'язку з чим зобов'язати ТОВ СП "Богодухівський комбіркововий завод", негайно припинити експлуатацію вказаних будівель з метою проведення в них будь якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова суду підлягає негайному виконанню. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено 05.08.2014року.

Суддя Горшкова О.О.