Постанова від 07.08.2014 по справі 591/4189/14-а

Справа № 591/4189/14-а Провадження № 2-а/591/315/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2014 року Зарічний районний суд м. Сум в складі головуючого судді Бурда Б.В., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, 3-я особа - Сумській обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії коди,

ВСТАНОВИВ:

16.06.2014 року позивач звернувся з позовом і вимоги мотивує тим, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і виплачує відповідач. Втім відповідач не провів перерахунок пенсії відповідно до наказів Міністра оборони України від 28.07.2008 року за №377 та від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України». Зазначив, що тривалим порушенням відповідачем його права на отримання пенсії в належному розмірі та вчасний перерахунок її розміру, йому завдано моральну шкоду. Тому позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії починаючи з 30.12.2013 року згідно наказу МО України № 814 від 27.11.2013 року та допустити негайне виконання судового рішення.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Нормами ч. З ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

У відповідності до положень п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 цієї постанови керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30-32 за аналогічними посадами.

На виконання п. 12 ч. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України Міністром Оборони України було видано Накази від 28.07.2008 р. № 377 та від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", (далі по тексту, відповідно Наказ № 377 та Наказ № 814).

Зазначеними Наказами затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).

Таким чином, суд вважає, що оскільки Кабінетом Міністрів України делеговано своє право визначати розміри посадових окладів, у тому числі, й Міністру оборони України, то накази № 377 та №814 про встановлення нових розмірів посадових окладів є належною підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців військових навчальних закладів, в даному випадку, позивача.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру його пенсії з урахуванням Схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), але йому було в цьому відмовлено. Як вбачається з відповіді відповідача від 10.06.2014 року (а.с. 6), останній послався на те, що відсутні будь-які підстави для нового перерахунку пенсії.

Будь-яких доказів на спростування твердження позивача з приводу звернення з вимогою провести перерахунок пенсії після видання наказу №814, відповідач суду не надавав.

Також встановлено, що всупереч вимогам п. 3 Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 органи пенсійного фонду, після видання наказу МО № 814, не подали до військового комісаріату списки пенсіонерів для проведення відповідних перерахунків та не направили їм відповідного запиту. Вказана обставина підтверджується повідомленням Сумського обласного військового комісаріату від 29.07.2014 року за № 3293.

Враховуючи наведені вище обставини та норми права суд вважає, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність з приводу не проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі Наказу МО № 814 в порядку визначеному Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 , а тому в даній частині вимоги позивача підлягають задоволенню.

Підстав для допуску негайного виконання постанови суду не має.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 159, 160-163, 167, 183-3 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області з приводу непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 30 грудня 2013 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу міністра оборони України від 27 листопада 2013 року за №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» і виплатити створену заборгованість.

Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73,08 грн. на відшкодування понесених по справі судових витрат.

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Сум, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційного суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя