Справа: № 2а-14250/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.
Суддя-доповідач: Федотов І.В.
Іменем України
05 серпня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого: судді Федотова І.В.,
суддів: Оксененка О.М. та Безименної Н.В.,
при секретарі Трегубенко Є.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт Плюс» до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання дій протиправними,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Горизонт Плюс» (далі - позивач, ТОВ «Горизонт Плюс») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС) про:
- визнання протиправними дій ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС, за результатами яких складено акт від 20.09.2012 року №3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень, серпень 2012 року;
- визнання протиправними дій ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС щодо складання висновків, зазначених в акті від 20.09.2012 року №3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень, серпень 2012 року;
- визнання протиправними дій ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС щодо складання акту від 20.09.2012 року №3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень, серпень 2012 року;
- визнання протиправними дій ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС щодо визнання нікчемними угод, укладених ТОВ «Горизонт Плюс» з суб'єктами господарювання за період липень, серпень 2012 року, які викладені у висновках акту від 20.09.2012 року №3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень, серпень 2012 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2013 року адміністративний позов було задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати зазначену постанову суду та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, так як, на думку апелянта, оскаржуване рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст.12, ч. 1 ст.41, ч. 4 ст.196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Горизонт Плюс» є юридичною особою, яка перебуває на податковому обліку ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС.
ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС було здійснено заходи для проведення зустрічної звірки позивача щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень, серпень 2012 року, в результаті чого податковими органами складено акт від 20.09.2012 року №3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень, серпень 2012 року.
Окрім висновків про неможливість проведення зустрічної звірки позивача, у вказаному акті перевірки також наведено аналіз його податкової звітності та зроблено висновок про відсутність факту реального здійснення господарських операцій ТОВ «Горизонт Плюс».
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1232 (далі - Порядок №1232), Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, які затверджені Наказом ДПА України від 22.04.2011 року №236 (далі - Методичні рекомендації №236).
Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У п.73.5 ст.73 ПК України закріплено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Згідно з п.2 Порядку №1232, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
П.3 Порядку №1232 передбачено, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Згідно з п.2.1 Методичних рекомендацій для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
У пп.4.4 п.4 Методичних рекомендацій визначено, що в разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від підписання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що податковим законодавством регламентовано повноваження податкових органів проводити зустрічні звірки платників податків та складати відповідні акти у разі неможливості їх проведення, зокрема, у зв'язку з відсутністю суб'єкта господарювання за місцем знаходження.
Разом з тим, судова колегія звертає увагу на те, що дії податкових органів, пов'язані з проведення зустрічних звірок платників податків та складанням відповідних актів у разі неможливості їх проведення не є кінцевим результатом реалізації суб'єктом владних повноважень своєї компетенції, який може бути об'єктом судового оскарження, а становлять лише процес її реалізації, а сам акт звірки є лише формою фіксації обставин та не являється рішенням суб'єкту влади. Тому, ані зазначені дії, ані такий акт, включаючи висновки, які в ньому містяться, не несуть жодних негативних наслідків для платника податків, мають лише доказове значення та, виходячи з приписів ст.ст.2,17 КАС України, не можуть бути оскаржені в адміністративному судовому порядку.
Аналогічна правова позиція міститься в рішеннях Верховного Суду України від 24.09.2013 року у справі №21-255а13 та від 10.09.2013 року у справі №21-237а13, що у відповідності з приписами ст. 244-2 КАС України, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Виходячи з цього, судова колегія вважає, що як дії відповідача зі складання акту від 20.09.2012 року №3804/22-9/37318878, так і сам акт із викладеними в ньому висновками відповідача щодо порушення ТОВ «Горизонт Плюс» вимог податкового законодавства, не несуть жодних негативних наслідків для позивача та можуть мати лише доказове та/або інформаційне значення у разі винесення податковими органами відповідних рішень на підставі цього акту та їх оскарження платником податків у судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що в даному випадку відсутні правові підстави для задоволення адміністративного позову, а отже судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для його скасування.
Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справ та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Таким чином, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби задовольнити, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2013 року - скасувати та ухвалити нове рішення в про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2013 року скасувати.
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт Плюс» до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання дій протиправними - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Безименна Н.В.
Оксененко О.М.