Постанова від 30.07.2014 по справі 822/2878/14

Копія

Справа № 822/2878/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.

при секретаріРепецькій І. Ю.

за участі:представників сторін та третьої особи

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МІВАС" до Хмельницької обласної державної адміністрації, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Хмельницької обласної державної адміністрації (далі - Хмельницька ОДА), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) ОСОБА_3, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету Хмельницької обласної державної адміністрації (далі - Конкурсний комітет), оформлене протоколом №7 від 25.06.2014 року, в частині визначення переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_3 по об'єкту №5 на маршруті сполученням Славута-Хмельницький, рейси №№595/596; визнати протиправними дії Конкурсного комітету щодо нарахування +11 балів ФОП ОСОБА_3 у порядку п.4 Додатку 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року за №1081 (далі - Порядок), по об'єкту №5 на маршруті сполученням Славута-Хмельницький, рейси №№595/596; зобов'язати Конкурсний комітет провести повторний підрахунок балів для визначення переможця конкурсу по об'єкту №5 на маршруті сполученням Славута-Хмельницький рейси №№595/596 без врахування +11 балів ФОП ОСОБА_3 у порядку, передбаченому п.4 Додатку 4 Порядку; зобов'язати Хмельницьку ОДА не пізніше як за 30 робочих днів з дня вступу у законну силу рішення Хмельницького окружного адміністративного суду по справі прийняти розпорядчий документ про введення в дію рішення Конкурсного комітету Хмельницької ОДА (відповідно до п.51 Порядку) про визнання переможця конкурсу по об'єкту п/п №5, за результатами повторного підрахунку балів; зобов'язати організатора - Хмельницьку ОДА не пізніше ніж через 30 днів з моменту набрання чинності рішення Конкурсного комітету Хмельницької ОДА по об'єкту №5 за результатами повторного підрахунку балів укласти з переможцем конкурсу - товариством з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "МІВАС" договір на обслуговування внутрішньообласного маршруту Славута-Хмельницький рейси №№595/596. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що під час проведення конкурсу, відповідачем грубо порушені положення законодавства, що визначають засади організації та діяльності автомобільного транспорту та проведення відповідних конкурсів щодо визначення перевізників.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, детально позиція відповідача викладена в письмових запереченнях, копія яких додана до матеріалів справи.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, в судовому засіданні проти задоволення позову також заперечив, вказав, що вони є необґрунтованими, та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, при вирішенні спору дійшов наступних висновків.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" № 2344-ІІІ від 05.04.2001 року (надалі - Закон).

Суд встановив, що згідно ч.1 ст.44 Закону, організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Так, згідно зі ст.7 Закону забезпечення організації пасажирських перевезень на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області покладається на обласні державні адміністрації.

Таким чином, Хмельницька ОДА наділена повноваженнями з організації проведення конкурсів на внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування.

В силу ст.43 Закону, визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Порядок проведення таких конкурсів визначає Кабінет Міністрів України (ч.12 ст.44 Закону). Процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначає Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року за №1081 (далі - Порядок), який є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Для того, щоб прийняти участь в конкурсі по тому чи іншому об'єкту необхідно організатору, яким у даному випадку є відповідач, відповідно до ст.7 Закону України "Про автомобільний транспорт", п.4 Порядку проведення конкурсу, подати окремо заяву за формою, визначеною Додатком 2, і документи згідно п.29 Порядку проведення конкурсу. Серед інших документів, подається анкета за формою згідно з Додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів у разі участі в конкурсі двох і більше претендентів (п.42 Порядку).

Згідно 28 Порядку, організатор (відповідач) повинен провести конкурс не пізніше ніж за два місяці до моменту закінчення строку дії попереднього договору та забезпечити публікацію в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс, що фактично і було зроблено відповідачем.

У разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів Конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт" (п. 42 Порядку).

Відповідно до нормативного припису п.46 Порядку, переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.

Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів міститься в Додатку №4 до Порядку.

Пунктом 37 Порядку проведення конкурсу передбачено, що достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу. Дана норма передбачена законодавством для прийняття Конкурсним комітетом рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який серед інших підстав визначених п.12 Порядку, не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення. Таким чином, перевірка достовірності інформації передує допуску перевізників-претенденгів на участь в конкурсі.

Відповідно до п.4 Додатку №4 до Порядку передбачено, що робота перевізника-переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу, є підставою для нарахування +11 балів.

Договір на обслуговування маршруту Славута-Хмельницький, рейси №№595/596 між Хмельницькою ОДА і ФОП ОСОБА_3 укладено на строк до 20.05.2014 року, на підставі рішення Конкурсного комітету, оформленого протоколом №4 від 20.05.2009 року.

На підставі вказаних вище норм, конкурс відбувся 21.05.2014 року, однак ФОП ОСОБА_3 не допущено до участі в конкурсі у зв'язку із виявленням у нього недостатньої кількості транспортних засобів, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (підп.4 п.12 Порядку). Разом з цим необхідно зазначити, що 21.05.2014 року переможця на обслуговування маршруту Славута-Хмельницький, рейси №№595/596 не було визначено, тому оголошено новий конкурс на 25.06.2014 року.

Також, судом встановлено, що конкурс на вказаний маршрут повторно оголошений в офіційному друкованому засобі масової інформації "Пропозиція тижня" від 24.05.2014 року №15 Хмельницькою ОДА (об'єкт № 5).

Позивач та третя особа , в установленому чинним законодавством України порядку, подали відповідні необхідні документи на участь в зазначеному конкурсі на перевезення пасажирів на маршруті Славута-Хмельницький, рейси №№595/596 та без будь-яких застережень були допущені до участі в такому конкурсі і відповідно прийняли в ньому участь.

Суд вважає за доцільне зазначити, що одним із основних аспектів розгляду звернень претендентів є колегіальність. Згідно із п.47 Порядку, рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсного комітету (або за його відсутності голос заступника голови конкурсного комітету).

Відповідно до пункту 1.5 порядку денного засідання обласного конкурсного комітету, оформленого протоколом №7 від 25.06.2014 року засідання Комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньообласних маршрутах загального користування Хмельницької ОДА (копія якого наявна в матеріалах справи), члени конкурсного комітету одноголосно підтримали та проголосували за допуск до конкурсу ФОП ОСОБА_3 За результатами проведеного конкурсу від 25.06.2014 року, переможцем був визнаний ФОП ОСОБА_3, а позивач за результатами конкурсу посів друге місце.

Оскільки, факт укладення попереднього договору з ФОП ОСОБА_3 позивач не заперечує, а на конкурсі, що відбувся 21.05.2014 року переможця на обслуговування маршруту Славута-Хмельницький, рейси №№595/596 не було визначено, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно нарахував ФОП ОСОБА_3 +11 балів до загальної кількості.

Згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи те, що позивачем, не доведено факт порушення при визначенні переможця конкурсу щодо автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, оформлених протоколом №7 від 25.06.2014 року, а судом не встановлено підстав для їх скасування, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ "МІВАС" необхідно залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "МІВАС" до Хмельницької обласної державної адміністрації, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення Конкурсного комітету Хмельницької обласної державної адміністрації (протокол №7 від 25.06.2014 р.) в частині визначення переможцем конкурсу фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 по об'єкту №5 на маршруті Славута-Хмельницький, рейси №595/596, визнання протиправними дій Конкурсного комітету Хмельницької обласної державної адміністрації щодо нарахування + 11 балів фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 у порядку п.4 Додатку 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. за №1081, по об'єкту №5 на маршруті Славута-Хмельницький, рейси №595/596, зобов'язання Конкурсного комітету Хмельницької обласної державної адміністрації провести повторний підрахунок балів для визначення переможця конкурсу по об'єкту №5 на маршруті Славута-Хмельницький рейси №595/596 без врахування +11 балів фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 у порядку, передбаченому п.4 Додатку 4 Порядку, зобов'язання Хмельницької обласної державної адміністрації не пізніше як 30 робочих днів з дня вступу у законну силу рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у даній справі, прийняття розпорядчого документу про введення в дію рішення Конкурсного комітету Хмельницької обласної державної адміністрації (відповідно до п.51 Порядку) про визнання переможця конкурсу по об'єкту п/п №5, за результатами повторного підрахунку балів, зобов'язання організатора - Хмельницьку обласну державну адміністрацію, не пізніше ніж через 30 днів з моменту набрання чинності рішення Конкурсного комітету Хмельницької обласної державної адміністрації по об'єкту п/п №5 за результатами повторного підрахунку балів, укладення з переможцем конкурсу - ТОВ "Мівас" договору на обслуговування внутрішньообласного маршруту Славута-Хмельницький рейси № 595/596 - залишити без задоволення.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 04 серпня 2014 року , 16:45.

Суддя/підпис/О.П. Шевчук

"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук