Постанова від 04.08.2014 по справі 819/1291/14-а

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1291/14-a

"04" серпня 2014 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

Головуючого судді Жука А.В.

при секретарі судового засідання: Костецькій Н.Т.

за участю:

представника позивача: Дупіряк О.М.

представника відповідача: Калашник Н.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу

за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно"

до Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі

про визнання дій та розрахунку неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське обєднання "Текстерно" (надалі - позивач або ВАТ "Тернопільське об єднання "Текстерно" ) звернулось у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі (надалі - відповідач, УПФУ в м. Тернополі) про визнання дій та розрахунку неправомірними.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 43 громадянам, які працювали у позивача було призначено пільгову пенсію відповідно до п. "б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності змін до законодавства в частині визначення віку осіб, до якого на підприємство покладається обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку таких пенсій, в звязку з чим, позивач не приймає до відшкодування такі витрати за червень 2014 року в сумі 47022,85 гривні.

Крім того, позивач посилається на ту обставину, що громадяни ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, що працювали у ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" та яким було призначено пільгову пенсію відповідно до п. б) ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", досягли пенсійного віку, визначеного ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності змінами до абзацу четвертого пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування", внесених Законом України Про внесення змін до деяких Законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску", тобто до 28.04.2013, а отже з дати досягнення зазначеними особами пенсійного віку визначеного ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" припинились правовідносини між ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" та управлінням ПФУ в м. Тернополі щодо відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії зазначеним громадянам, а подальше внесення змін в законодавство, зокрема в Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" не може поширюватись на правовідносини, що виникли та припинились до такого внесення змін, що не було взято до уваги відповідачем при вчинені оскаржуваних дій.

В судовому засіданні представник позивача надала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просила позов задовольнити, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, пояснив, що відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Просила в задволенні позову відмовити.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача та представника відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Громадянам, які працювали у відповідача, було призначено пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що підтверджується протоколами призначення пенсій.

Згідно ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.

Підприємства та організації, на яких працівники вийшли на пенсію призначену відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон України) на пільгових умовах, з коштів призначених на оплату праці, згідно з ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон про пенсійне страхування) та п.6.1. "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 (далі Інструкція), зобов'язані відшкодувати органу Пенсійного Фонду плату, що покриває сто процентів витрат на оплату і доставку пільгових пенсій.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділом доходів органу Пенсійного фонду щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до ст. 13 Закону України (форма Розрахунку затверджена постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1) складених відповідно до п. 6.4. вищезазначеної Інструкції, надсилаються платникам до 20 січня поточного року, а протягом 10 днів повідомлення з новопризначених пенсій та повинні бути ними оплачені щомісячно до 25 числа.

Абзацом четвертим п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції закону, яка діяла на час призначення пенсії) передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

На виконання зазначених вимог закону управлінням Пенсійного фонду України в м. Тернополі надсилались на адресу ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в яких вказувався щомісячний розмір фактичних витрат на виплату і доставку пенсії. Також у вказаних розрахунках у стовпчику "4" вказувалась дата досягнення особами пенсійного віку.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Тернополі на адресу ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" надіслано розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2013 року, в якому щодо пенсіонерів, які працювали у позивача в стовпчику "4" зазначена дата досягнення особами пенсійного віку, а саме: ОСОБА_3 - 01.01.2013, ОСОБА_4 - 31.12.2012, ОСОБА_5 - 18.02.2013, ОСОБА_6 - 26.01.2013, ОСОБА_7 - 21.02.2013, ОСОБА_8 - 09.02.2013, ОСОБА_9 - 07.03.2013, ОСОБА_10 - 20.01.2013, ОСОБА_11 - 24.02.2013, ОСОБА_12 - 15.03.2013, ОСОБА_13 - 08.03.2013, ОСОБА_14 - 10.04.2013, ОСОБА_15 - 09.04.2013, ОСОБА_16 - 26.04.2013.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що станом на 28.04.2013 року ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" виконало свій обов'язок перед управлінням ПФУ щодо відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, а отже і припинилися правовідносини між позивачем та відповідачем з цього приводу.

Даний висновок суду підтверджується також і тією обставиною, що протягом квітня - вересня 2013 року у розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня 2013 року (а.с. 22-30), які надсилались управлінням ПФУ у м. Тернополі на адресу позивача не визначалось обов'язку ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" відшкодувати фактичні витрати з виплати і доставки пільгової пенсії гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16

Частиною 1 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску" №184-VII від 04.04.2013, внесено зміни до Законів України, зокрема, в абзаці четвертому пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., N 37, ст. 237 із наступними змінами) слова і цифри "статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" замінити словами і цифрами "статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вказаний закон набрав чинності 28.04.2013, тобто після того як припинились правовідносини між ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" та управлінням ПФУ в м. Тернополі з приводу обов'язку ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" відшкодовувати фактичні витрати з виплати і доставки пільгової пенсії гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16

Разом з тим, управлінням Пенсійного фонду України в м. Тернополі на адресу позивача надіслано розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня 2014 року, до якого включено пенсіонерів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, а в стовпчику "4" дата досягнення особою пенсійного віку вказано дати з врахуванням положень ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та визначено обов'язок позивача знову відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій зазначеним пенсіонерам (а.с. 6).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що оскільки правовідносини між ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" та управлінням ПФУ в м. Тернополі, врегульовані абзацом четвертим п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", щодо обов'язку ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" відшкодовувати управлінню ПФУ в м. Тернополі фактичні витрати на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах гр.ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, - припинились у зв'язку із повним виконанням з боку позивача після досягнення їх пенсійного віку визначеного ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до 28.04.2013, то, в даному випадку, подальше внесення змін до абзацу четвертого п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску" від 04.04.2014, який набрав чинності 28.04.2014, не можуть спричиняти поновлення таких правовідносин і зворотнє поширення обов'язку відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій на ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" , яке сумлінно та в повному обсязі виконало свої обов'язку перед Пенсійним фондом України в межах норм законодавства, яке діяло на час досягнення вищевказаних громадян пенсійного віку, а отже управління пенсійного фонду України в м. Тернополі не мало правових підстав для направлення розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня 2014 року щодо гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, після досягнення ними пенсійного віку тобто після 28.04.2013 в сумі 15369,24 гривень, в зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині є обгрунтованими, а тому позов в цій частині слід задовольнити.

В частині позовних вимог щодо інших 39 пенсіонерів, які станом на 28.04.2013 не досягли пенсійного віку передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і яким було збільшено граничний вік до якого обовязок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій відповідно до положень ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд дійшов висновку, що оскільки до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску" правовідносини між ВАТ "Тернопільське обєднання "Текстерно" та УПФ України в м. Тернополі щодо обовязку позивача відшкодовувати пенсійному фонду фактичні витрати з виплати і доставки таких пенсій не припинились, то з набранням чинності такими змінами в законодавстві позивачу продовжено строк виконання обовязку щодо відшкодування витрат у відповідності до вимог законодавства після 8.04.013, а отже в цій частині позову слід відмовити.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені в судовому засіданні докази, норми законодавства України, які були чинними на час виникнення та припинення спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" в частині визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі по виставленню до відшкодування розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня 2014 року в частині пенсіонерів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, а також визнання неправомірним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня 2014 року в астині зазначених пенсіонерів на загальну суму 15369,24 гривень є обґрунтованими, відповідачем доказів, які б спростовували обґрунтованість цієї частини позовних вимог не представлено, а судом таких доказів не здобуто, в зв'язку з чим позов підлягає до задоволення в частині визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі по виставленню до відшкодування розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня 2014 року в частині пенсіонерів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, а також визнання неправомірним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня 2014 року в частині пенсіонерів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 на загальну суму 15369,24 гривень.

В решті позовних вимог відмовити.

Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі по виставленню до відшкодування розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня 2014 року в частині пенсіонерів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16.

3. Визнати неправомірним та скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня 2014 року в частині пенсіонерів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 на загальну суму 15369,24 гривень.

4. Врешті позовних вимог - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

В повному обсязі постанова складена і підписана 07.08.2014

Головуючий суддя Жук А.В.

копія вірна

Суддя Жук А.В.