Справа №: 398/340/14-а
Іменем України
"29" липня 2014 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі суду: головуючого судді Тимченко Л.М.
з участю секретаря Міщенко С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Олександрія цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Олександрія та Олександрійському районі про визнання дій неправомірними, визнати постанову суду не виконаною та щодо скасування розпорядження про перерахунок пенсії, -
встановив:
ОСОБА_1 (надалі - Позивач) 16 січня 2014 року звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Олександрія та Олександрійському районі, яке є правонаступником Управління пенсійного фонду України в м. Олександрія (надалі - Відповідач або Управління або УПФУ) про визнання дій неправомірними, визнання постанови не виконаною та щодо скасування розпорядження Управління від 06 квітня 2012 року про перерахунок пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що управління безпідставно здійснило перерахунок пенсії на виконання рішення суду від 21 грудня 2009 року у справі № 2а-222/09 з урахуванням пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530, допустивши звуження змісту та обсягу його права на перерахунок пенсії у порядку передбаченому ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року. Вважає, що постанова суду від 21 грудня 2009 року у справі № 2а-222/09 не буде виконаною, якщо перерахована пенсія не зросте, коли пенсія зменшилась, це означає, що управлінням було застосовано інші нормативно - правові акти щодо перерахунку пенсії. Просить суд визнати незаконними дії управління щодо незастосування «оптимізації» заробітної плати, тобто виключення періоду страхового стажу з 1.05.2003 року по 31.12.2008 року та показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік, при проведенні перерахунку. 15 лютого 2012 року за виконавчим листом № 2а-222/09 було відкрито виконавче провадження. Визнає, що листом його було повідомлено, що в разі виконання рішення суду розмір пенсії буде зменшено, тому перерахунок пенсії проводити недоцільно. Він не міг відмовитись від виконавчого листа, однак через порушення процедури повідомлення він був позбавлений цього, оскільки листа отримав 10 квітня 2012 року. За розпорядженням від 06 квітня 2012 року управлінням було проведено перерахунок пенсії на виконання постанови суду, однак розмір пенсії зменшився. 09 квітня 2012 року Державний виконавець закрив виконавче провадження. Його запити залишились без задоволення. Рішенням Олександрійського міськрайонного суду від 22 липня 2013 року у справі № 368/3046/13-а йому було відмовлено в задоволенні його вимог визнати недійсним розпорядження від 06 квітня 2012 року щодо перерахунку пенсії та виконати рішення суду.
У судовому засіданні позивач на позовних вимогах наполягає, посилаючись на викладені обставини та просить їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав, пояснив суду, що саме на вимогу позивача було виконано постанову Олександрійського міськрайонного суду від 21 грудня 2009 року за розпорядженням від 06 квітня 2012 року управлінням було проведено перерахунок пенсії на виконання постанови суду, що привело до зменшення розміру пенсії. Неодноразово листами позивачу було повідомлено, що в разі виконання рішення суду розмір пенсії буде зменшено, тому перерахунок пенсії проводити недоцільно, оскільки іншого порядку перерахунку чинним законодавством не передбачено. Рішення суду виконано, виконавче провадження у справі було закрито. Вважає, що спір у даній справі є безпідставним, а позовні вимоги такими, що заявлені з порушенням норм матеріального права, а тому дії Управління були правомірними, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Інтереси відповідача в суді по довіреності представляв Скакун М.М.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази у сукупності з іншими матеріалами справи, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог, чи заперечень, оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень органів державної влади.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.
У відповідності до вимог ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За змістом ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Правовідносини сторін щодо порядку перерахунку пенсії врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії
за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз ); 1 2 3 n К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи. У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії. Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь. Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою: Д Зд = --- х 100%, де: Т Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
Згідно ст. 42 цього Закону, пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік. Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України. У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення" , та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Олександрія та Олександрійському районі як пенсіонер та отримує пенсію за віком. В січні 2009 року, а саме 14.01.2009 року позивач звернувся з заявою до УПФУ про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі відповідно до п. 4 ст. 42 та п. 1 ст. 40 Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням оптимізації заробітної плати за період з 01.05.2003 року по 31.12.2008 рік та додатково надав довідку, підтверджуючи факт роботи, але позивачу було відмовлено, так як відсутні правові підстави для проведення такого виду перерахунку відповідно до заяви позивача, оскільки застосування оптимізації заробітної плати під час проведення перерахунку пенсії відповідно до положень ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV чинним законодавством не передбачено. Не погодившись із відмовою, позивач звернувся до суду.
Судом встановлено, що за постановою Олександрійського міськрайонного суду від 21 грудня 2009 року було визнано дії УПФУ в м. Олександрія неправомірними та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Олександрія здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за його заявою відповідно до ст.ст.ч.4, ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2011 року дану постанову залишено в силі. Вказана ухвала апеляційної інстанції не була оскаржена.
Судом також встановлено, що за додатковою постановою Олександрійського міськрайонного суду від 13 липня 2011 року, розглянувши заяву позивача, що судом не було прийнято рішення щодо вимоги про перерахунок пенсії із застосуванням оптимізації заробітної плати періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії включається період до 6 календарних місяців підряд та середньої заробітної плати працівників по Україні за 2008 рік - було відмовлено в задоволенні заяви, з огляду на те, що позовні вимоги були розглянуті в повному обсязі і подальшої конкретизації прийнята постанова не потребує.
Судом встановлено, що на виконання постанови було видано виконавчий лист та 15 лютого 20102 року Відділом Державної виконавчої служби було відкрито виконавче провадження. 09 квітня 2012 року виконавче провадження було закінчено в зв'язку з виконанням постанови Олександрійського міськрайонного суду від 21 грудня 2009 року в повному обсязі. На виконання постанови Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21.12.2009 року по справі № 2а-222/2009 року було видано розпорядження № 139069 від 06.04.2012 року, згідно якого проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з січня 2009 року, оскільки рішенням суду було «зобов'язано управління пенсійного фонду України в місті Олександрії Кіровоградської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за його заявою від 14.01.2009 року відповідно до ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Листом № 762/05-38 від 03.04.2012 року позивач був попереджений про недоцільність проведення перерахунку пенсії.
Рішенням Олександрійського міськрайонного суду від 22 липня 2013 року у справі № 368/3046/13-а позивачу було відмовлено в задоволенні його позовних вимог визнати недійсним розпорядження від 06 квітня 2012 року щодо перерахунку пенсії та виконати рішення суду, згодом змінивши вимоги та просив також визнати листи УПФУ № 1676/08-33 від 06.04.2012 року, № 2280/08-33 від 14.05.2012 року, № 2464/08-33 від 22.05.2012 року, що призвели до закриття виконавчого провадження недійсними та нікчемними. В постанові суду від 22 липня 2013 року викладено висновок, що фактично, у повному обсязі управлінням було виконано постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21.12.2009 року по справі № 2а-222/2009 року. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2013 року постанова Олександрійського міськрайонного суду від 22 липня 2013 року залишилось без змін.
Судом встановлено, що позивач повторно звернувся до суду із вимогами про визнання дій УПФУ протиправними та про скасування розпорядження УПФУ № 139069 від 06 квітня 2012 року, виданого на виконання постанови Олександрійського міськрайонного суду від 21 грудня 2009 року, на підставі якого було проведено перерахунок пенсії позивачу за період з 2009 року та визнати постанову Олександрійського міськрайонного суду від 22 грудня 2009 року не виконаною із застосуванням нового Закону України № 1058 від 01 жовтня 2011 року, що за межами шестимісячного строку, визначеного ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позиція позивача, що в рішенні Олександрійського міськрайонного суду від 22 липня 2013 року йому було відмовлено в задоволенні позовних вимог, оскільки суд керувався тільки постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року, а не ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за вимогами яких не допускається зменшення розміру призначеної пенсії, тому він змушений звертатись знову до суду, спростовується змістом викладених в рішеннях судів встановлених обставин. Суд повторно дійшов висновку, що фактично, у повному обсязі управлінням було виконано вимоги згідно постанови Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21.12.2009 року по справі № 2а-222/2009.
Згідно статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ беруть участь ті ж особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд приймає до уваги та погоджується із позицією Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду викладеною в ухвалі від 19 грудня 2013 року, щодо невірно обраного способу захисту позивачем при заявлені ним позовних вимог про визнання недійсним розпорядження управління пенсійного фонду України в місті Олександрії та Олександрійського району № 139069 від 06.04.2012 року, що свідчить про безпідставність позову ОСОБА_1
Суд дійшов висновку про безпідставність заявлених в цьому адміністративному позові позовних вимог, оскільки не може суд визнати постанову суду не виконаною, у випадку коли на виконання цієї постанови Олександрійського міськрайонного суду від 21 грудня 2009 року відділом ДВС 15 лютого 2012 року було відкрито виконавче провадження. В ході виконання цієї постанови суду УПФУ в м. Олександрія було видано розпорядження № 139069 від 06 квітня 2012 року на підставі якого було проведено перерахунок пенсії позивачу за період з 2009 року. 09 квітня 2012 року Державним виконавцем було закрито виконавче провадження. Суд приймає до уваги, що при цьому позивач не оскаржив до суду дії виконавчої служби щодо закриття виконавчого провадження, також і постанову про закриття виконавчого провадження від 09 квітня 2013 року позивачем не було оскаржено. Суд також не вбачає підстав для скасування розпорядження Управління № 139069 від 06 квітня 2012 року, за яким було проведено перерахунок пенсії позивачу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Управління діяло правомірно, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають за їх безпідставністю.
Суд приймає до уваги, що до судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, відносяться також і витрати на судовий збір. Витрати, пов'язані з оплатою судового збору несуть сторони. Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно задоволених.
Судові витрати суд відносить на рахунок позивача, оскільки позовні вимоги задоволенню не підлягають повністю.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.ст. 3, 4-15, 17-21, 23, 99, 100, 104,158 -163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Олександрія та Олександрійському районі про визнання дій неправомірними, визнання постанови не виконаною та щодо скасування розпорядження Управління пенсійного фонду України в м. Олександрія та Олександрійському районі від 06 квітня 2012 року про перерахунок пенсії - відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Олександрійський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя Олександрійського
міськрайонного суду Тимченко Л.М.