29 липня 2014 р. Справа № 804/10205/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про перерахунок довічного утримання, -
17.07.2014 року ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою в якій просить:
-визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України Жовтневого району м. Дніпропетровська щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ІПН НОМЕР_1) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням заробітної плати працюючого судді з 01 січня 2013 року;
-зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Жовтневого району м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату недовиплаченої суми ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ІПН НОМЕР_1) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з розміру заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді на підставі довідок Апеляційного суду Дніпропетровської області № 7-369-С, № 7-370-С, № 7-371-С, № 7-372-С від 27.06.2014 року, починаючи з 01 січня 2013 року, у розмірі 90% грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді, з урахуванням різниці, яка була виплачена йому у цей період.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 є суддею у відставці з вересня 2006 року та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у розмірі 90% заробітної плати, яке складає 7 739 грн. 25 коп., згідно розрахунку стажу роботи судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання від 21.07.2006 року, його стаж складає 25 років 11 місяців 16 днів. У зв'язку зі зміною посадових окладів працюючих суддів, встановлених ст.ст. 129, 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», позивач звернувся до відповідача із заявою від 27.06.2014 р. про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та доплату різниці з 01 січня 2013 року та підставі довідки про розрахунок стажу роботи для встановлення щомісячної надбавки за вислугу років та довідок Апеляційного суду Дніпропетровської області № 7-369-С, № 7-370-С, № 7-371-С, № 7-372-С від 27.06.2014 року. Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська листом від 04.07.2014 р. № 6399/05/27 повідомило позивача про відмову в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з посиланням на частину 3 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», щомісячне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80% грошового утримання судді, якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування та на частину 4 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», якою на їх думку перерахунок щомісячного довічного грошового утримання передбачений лише суддям Конституційного суду України. Позивач вважає протиправними дії відповідача, такими що порушують його право на матеріальне забезпечення, як професійного судді у відставці, у зв'язку із чим він звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Відповідач подав до суду заперечення проти адміністративного позову, в яких вказує, що Управління Пенсійного Фонду в Жовтневому районі м. Дніпропетровська 04.07.2014 р. прийняло рішення про відмову у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, оскільки право позивача на зазначений перерахунок не визначено жодним нормативно-правовим актом, таке можливо лише відносно суддів Конституційного Суду України, що прямо визначено ч.4 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Крім цього зазначив, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII, у ч. 3 ст. 138 Закону України від 07.07.2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів» внесено зміни щодо виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 70% грошового утримання судді, а не 90% як вказує позивач у своїх позовних вимогах, до того ж з заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді позивач звернувся до управління лише 27.06.2014 р., а отже будь-які підстави для здійснення такого перерахунку з 01 січня 2013 року відсутні та просить суд відмовити в задоволені адміністративного позову в повному обсязі.
Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, позивач подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з вересня 2006 року ОСОБА_2 є суддею у відставці та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська. На даний час ОСОБА_2 отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90% заробітної плати судді апеляційного суду, яке складає 7739 грн. 25 коп. Згідно розрахунку стажу роботи судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання від 21.07.2006 року, його стаж складає 25 років 11 місяців 16 днів.
Відповідно до довідок Апеляційного суду Дніпропетровської області про заробітну плату для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці заробітна плата судді, що працює на відповідній посаді з січня 2013 року складає 20187 грн. 20 коп., з липня 2013 року складає 20187 грн., 20 коп., з грудня 2013 року складає 21436 грн. 80 коп.,з січня 2014 року складає 21436 грн. 80 коп.
27.06.2014 р. ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та доплату різниці з 01 січня 2013 року та підставі довідки про розрахунок стажу роботи для встановлення щомісячної надбавки за вислугу років та довідок Апеляційного суду Дніпропетровської області № 7-369-С, № 7-370-С, № 7-371-С, № 7-372-С від 27.06.2014 року, у зв'язку зі зміною посадових окладів працюючих суддів, проте листом від 04.07.2014 р. № 6399/05/27 йому відмовлено у задоволенні заяви з посиланням на те, що Законом України «Про судоустрій і статус суддів» не передбачено проведення перерахунку щомісячного довічного утримання суддям у відставці, крім суддів Конституційного суду України.
Статтею 126 Конституції України закріплені основоположні принципи здійснення правосуддя в Україні - незалежність і недоторканність суддів. Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у ч. 1 ст. 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і щомісячне довічне грошове утримання.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів.
Правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів урегульовані Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
Гарантії незалежності суддів закріплені, зокрема, у ч. 4 ст. 47 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно з якою незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про судоустрій і статус суддів» змінений порядок оплати праці працюючим суддям, яким виплачується суддівська винагорода.
Статтею 129 цього Закону визначено вид, склад, розмір суддівської винагороди, яка складається з грошового утримання, яке включає в себе посадовий оклад та доплати за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.
Призначення та нарахування щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці проводиться відповідно ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про статус суддів» (чинного на час призначення позивачу щомісячного довічного грошового утримання) суддів у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір довічного грошового утримання збільшується на дві відсотка заробітку, але не більше 90% заробітку судді. Після втрати чинності Законом України «Про статус суддів» аналогічні положення були передбачені у тексті ч. 3 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно з яким щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотка заробітку, але не більше 90% заробітку судді, без обмежень граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, частину третю і п'яту статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» викладено в новій редакції, згідно з якою щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді (частина третя статті 138 Закону). Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (частина п'ята статті 138 Закону).
Згідно Рішення Конституційного Суду України №3-рп/2013 від 3 червня 2013 року частина третя, перше, друге, третє речення частини п'ятої статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не підлягають застосуванню, як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
З урахуванням викладених норм, суд приходить до висновку, що в період з 01.01.2013 року і до винесення рішення Конституційним Судом України, тобто до 03.06.2013 року, діяла редакція ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 01.10.2011 року, якою обмежено розмір довічного грошового утримання судді, у розмірі 80% від окладу працюючого судді та не більше 10 прожиткових мінімумів, а з 03.06.2013 року, внаслідок прийняття вищевказаного рішення, відновлено попередню редакцію цієї статті, згідно якою розмір складає 80% із збільшення на 2 відсотки за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років, та без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
Суд не приймає до уваги посилання Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська на можливість застосування до спірних правовідносин Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII, у частині третій статті 138 Закону України від 07.07.2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів» якої цифри «80» замінені цифрами «70», який набрав чинності з 01.05.2014 року, оскільки ч.2 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Крім того, ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Предметом цього спору є перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2013 року, у розмірі 90% грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді у відставці, з урахуванням різниці, яка була виплачена йому у цей період. Стаж роботи судді ОСОБА_2, що дає право на відставку судді та одержання щомісячного грошового утримання становить 25 років 11 місяців та 16 днів.
Законом України «Про судоустрій і статус суддів» не встановлено окремого правила щодо перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
В силу ч. 4 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
Конституційний Суд України в Рішенні №3-рп/2013 від 3 червня 2013 року зазначає, що визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення: суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо) та надання їм у майбутньому статусу суддів у відставці. Право судді у відставці на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією належного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до суддів високі вимоги, зберігати довіру до їх компетентності і неупередженості.
Відповідно до рішення Конституційного Суд України від 22.09.2005 року № 5-рп/2005 конституційні права свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав свобод.
Конституційний Суд України зазначив, що невід'ємною складовою статусу суддів є їх незалежність, яка забезпечується, у тому числі, гарантуванням фінансування та належних умов для функціонування судів і діяльності суддів, їх правового і соціального захисту (п.п. 1.1 п. 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 01.12. 2004 року № 19-рп/2004).
Положеннями п.7 рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 року №8-рп/2005 визначено, що право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді.
Проаналізувавши наведені положення та з урахуванням принципу єдності статусу суддів, суд дійшов висновку, що суддя у відставці має право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання залежно від розміру грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, передбачений на рівні підзаконного нормативно-правового регулювання. Так, згідно з п.п. 3 і 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. № 384/2011, пунктами 2.1 і 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 р. № 5-5), серед основних завдань і функцій Пенсійного фонду України та його органів на місцях є призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати.
Додатком № 2 до Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 р. № 3-1, встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій зазначаються відомості про заробітну плату судді, яка враховується при призначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Відповідно до п. 4.2 абз. 2 розділу IV Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України виплата щомісячного довічного утримання за минулий час, утримання надміру виплачених сум та відрахувань здійснюється у порядку, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 є суддею у відставці, за ним зберігається статус судді і такі ж гарантії недоторканності та соціального захисту, як і до виходу у відставку.
З урахуванням вимог ст. 19 Конституції України при вирішенні даного спору підлягає застосуванню діюча на час спірних правовідносин ч. 3 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а отже дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії є безпідставними з огляду на наступне.
Положення ч.4 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», по-перше, врегульовують порядок здійснення перерахунку довічного грошового утримання у разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України, який є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні та не відноситься до суду апеляційної інстанції, суддею якого є ОСОБА_2, по-друге, ці положення не дають підстав для висновку стосовно заборони здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям апеляційного суду.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суди загальної юрисдикції утворюють єдину систему судів. Єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний суд України,
Як закріплено ч.4 ст.17 вказаного Закону, єдність системи судів загальної юрисдикції забезпечується, зокрема: єдиними засадами організації та діяльності судів; єдиним статусом суддів; єдиним порядком організаційного забезпечення діяльності судів; фінансуванням суддів виключно з Державного бюджету України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що судді, що працюють або працювали у системі судів загальної юрисдикції, не повинні ставитись у менш вигідне становище в питаннях пенсійного забезпечення, а саме нарахування та виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, порівняно із суддями Конституційного суду України.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про неправомірність дій Управління Пенсійного фонду України Жовтневого району м. Дніпропетровська щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_2 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Крім того, у зв'язку зі зміною заробітної плати діючим суддям за відповідною посадою, суд зобовязує Управління Пенсійного фонду України Жовтневого району м. Дніпропетровська провести перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_2, як судді у відставці, відповідно до вимог ч. 3 ст. 138, ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», починаючи з 01 січня 2013 р у розмірі 90% грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді, з урахуванням різниці, яка була виплачена йому у цей період.
За таких обставин, суд задовольняє адміністративний позов.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 69, 70, 71, 86, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про перерахунок довічного утримання - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України Жовтневого району м. Дніпропетровська щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ІПН НОМЕР_1) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням заробітної плати працюючого судді з 01 січня 2013 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Жовтневого району м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату недовиплаченої суми ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ІПН НОМЕР_1) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з розміру заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді на підставі довідок Апеляційного суду Дніпропетровської області № 7-369-С, № 7-370-С, № 7-371-С, № 7-372-С від 27.06.2014 року починаючи з 01 січня 2013 року, у розмірі 90% грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді, з урахуванням різниці, яка була виплачена йому у цей період.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський