копія
23 липня 2014 р. Справа № 804/8508/14
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у місті Дніпропетровську у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування, -
24.06.2014 р. Головне управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області (надалі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) до ФОП ОСОБА_1 у вигляді зупинення завантаження до магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою АДРЕСА_1, продуктів харчування зі сторони двору житлового будинку за адресою АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що обставини, виявлені в ході перевірок є грубим порушенням чинного законодавства, а отже а отже такі дії є забороненими та підлягають зупиненню.
Позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Заперечень до позову не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Частиною 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Іззетов проти України», «Пискал проти України», «Майстер проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», «Буряк проти України», «ТОВ «ФПК «ГРОСС» проти України», «Гержик проти України» суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно Положення про Державну санітарно-епідеміологічну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 400/2011 (надалі - Положення № 400/211) Державна санітарно-епідеміологічна служба України (Держсанепідслужба України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра охорони здоров'я України.
Держсанепідслужба України входить до системи органів виконавчої влади у галузі охорони здоров'я та утворюється для забезпечення реалізації державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до п.7 даного Положення Держсанепідслужба України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і на водному, залізничному, повітряному транспорті.
Відповідно до приписів ст. 39 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників.
Основними завданнями цієї діяльності є, зокрема, нагляд за дотриманням санітарного законодавства.
Згідно п. 4.4 Положення про територіальні органи Державної санітарно-епідеміологічної служби України, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.01.2012 року № 34, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16.03.2012 № 413/20/726 державний санітарно-епідеміологічний нагляд та контроль за дотриманням вимог санітарного законодавства органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, органами влади АР Крим, підприємствами, установами, організаціями, незалежно від їх форми власності, фізичними особами та громадянами, виконанням ними санітарних та протиепідемічних (профілактичних) заходів здійснюють Головні управління Державної санітарно-епідеміологічної служби в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на водному, залізничному, повітряному транспорті.
Пунктом 7 Положення № 400/211, Держсанепідслужба України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і на водному, залізничному, повітряному транспорті. Керівниками територіальних органів Держсанепідслужби України є головні державні санітарні лікарі на відповідній території, відповідному виді транспорту.
Відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 1999 р. № 1109 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 р. № 1217), державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.
Згідно даного Положення метою державного санітарно-епідеміологічного нагляду є запобігання, виявлення та припинення порушень санітарного законодавства. Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється головними державними санітарними лікарями, їх заступниками, іншими посадовими особами.
Результати перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Судом встановлено, 25.09.2013 р., за наявності згоди Держсанепідслужби України від 13.09.2013 №04.01-25-9008/28.9280/28 на проведення заходу контролю, позивачем було проведено позапланову перевірку ФОП ОСОБА_1 на предмет дотримання санітарного законодавства в процесі роботи магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою АДРЕСА_1, за зверненням гр. ОСОБА_3 про незадовільні умови проживання. Перевірка проходила в присутності продавця - касира магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» ОСОБА_2
За результатами перевірки складено Акт перевірки дотримання санітарного законодавства від 25.09.2013 р., яким зафіксовані наступні порушення:
- Відсутні документи на обладнання та функціонування систем вентиляції, що є порушенням п. 36 СанПіН №5781-91 «Для підприємств продовольчої торгівлі» затвердженими Міністерством охорони здоров'я СРСР від 16.04.1991 № №5781-91 (надалі СанПіН №5781-91 ), ДСТУ БА 31- 12:2009 ССБП «Системи вентиляції. Загальні вимоги», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 23.12.2009 №678.
Відповідно до вказаних норм «система вентиляции предприятий расположенных в зданиях иного назначения должна быть отдельной от системы вентиляции этих зданий»;
- Відсутні документи на автотранспорт, яким постачаються продукти харчування до магазину, що є порушенням п. п. 181,182 СанПіН № 5781-91 «Для підприємств продовольчої торгівлі».
Відповідно до даної норми «запрещается производить погрузку пищевых продуктов в транспорт, не отвечающий санитарным требованиям и при отсутствии санитарного паспорта на него, а также транспортировка сырых продуктов и полуфабрикатов вместе с готовыми пищевыми продуктами. Шофер-экспедитор или экспедитор обязан иметь при себе личную медицинскую книжку и спецодежду, строго соблюдать правила личной гигиены и правила транспортировки пищевых продуктов».
На момент перевірки завантажування магазину продуктами харчування не проводилося але гр. ОСОБА_3 були надані відео та фотоматеріали від серпня 2013, відповідно до яких встановлено факт завантажування магазину через двір житлового будинку.
Відповідно п.55 «Санітарні правила для підприємств продовольчої торгівлі» затверджених МОЗ СРСР від 16.04.1991 № 5781-91 «не допускается загрузка товаров со стороны двора жилого дома, где расположены окна и входы в квартиры. Загрузку следует выполнять с торцов жилых зданий, не имеющих окон; из подземных туннелей; со стороны магистралей, при наличии специальных загрузочных помещений».
Акт було підписано продавець - касиром магазину ОСОБА_2
Відповідно до п. 2.1, 2.2 Інструкції про порядок накладення і стягнення штрафів за порушення санітарного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 квітня 1995 року № 64 порушення справи починається зі складання протоколу про порушення санітарних норм (надалі - протокол). Підставою для складання протоколу є факт порушення санітарного законодавства або невиконання постанов, розпоряджень, приписів, висновків посадових осіб держсанепідслужби, який фіксується в протоколі або попередньо може бути відмічений також в інших актах органів та установ державної санітарно-епідеміологічної служби України (акти перевірок дотримання санітарного законодавства, протоколи лабораторно-інструментальних досліджень, результати (висновки) державної санітарно-гігієнічної експертизи тощо), а також інших службових документах (наприклад, доповідних). Ці документи, а також скарги та заяви, що надійшли від органів, установ та громадян можуть прилучатися до протоколу.
Акт перевірки дотримання санітарного законодавства (надалі - Акт) може бути підставою для складання протоколу, якщо в ньому з дотриманням визначеної форми зафіксований факт порушення санітарного законодавства або невиконання постанов, розпоряджень, приписів, висновків посадових осіб держсанепідслужби.
За результатами перевірки, 11.11.2013 р. позивачем було винесено Постанову №80 про застосування адміністративно - запобіжного заходу за порушення санітарного законодавства у вигляді заборони завантажування продуктів харчування до магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою АДРЕСА_1, яка є обов'язковою для виконання.
Суд зазначає, що доказів оскарження вказаної постанови до суду не надано.
10.06.2014 р. за наявності згоди Держсанепідслужби України від 14.05.2014 №04.04-22-4620/28-4621/28 на проведення заходу контролю за направленням на проведення позапланового заходу від 06.06.2014 р. №61, позивачем було проведено позапланову перевірку ФОП ОСОБА_1 на предмет дотримання санітарного законодавства в процесі роботи магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою АДРЕСА_1, з питань викладених у зверненні мешканців багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1.
Перевірка проходила в присутності продавця - касира магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» ОСОБА_2 та громадян ОСОБА_3 гр. ОСОБА_4, які були запрошені для участі у перевірці як треті особи.
За результатами перевірки складений Акт перевірки дотримання санітарного законодавства від 10.06.2014 р., яким встановлені наступні порушення: встановлено джерело шуму в магазині «ІНФОРМАЦІЯ_1», а саме, зовнішній блок охолодження системи кондиціонування функціонує цілодобово, без передбачених шумозахисних заходів, що спричиняє перевищення гранично допустимих рівнів шуму, що підтверджується протоколом про проведення вимірів шуму №436 ВСП «ДМВЛД» ДУ «Дніпропетровський ДОЛЦ ДСЕСУ», відповідно до якого встановлено перевищення гранично допустимих рівнів шуму для денного часу на 2 дБА та рівні тиску в октавних випадках частот перевищують граничнодопустимі рівні для денного часу: 1000Гц на 5 дБА, 2000Гц на 5 дБА, 4000Гц на 3 дБА.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов'язані, зокрема, вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами.
Шум на захищених об'єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.
На момент перевірки завантажування магазину продуктами харчування не проводилося але гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 були надані пояснення стосовно фактів порушення відповідачем санітарного законодавства та фотоматеріали.
За результатом розгляду наданих матеріалів було встановлено факт завантажування магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» через двір житлового будинку за адресою АДРЕСА_1, що є порушенням п.55 «Санітарні правила для підприємств продовольчої торгівлі» затверджених МОЗ СРСР від 16.04.1991 № 5781-91.
Акт відповідачем не підписаний.
В матеріалах справи наявні пояснення запрошених до перевірки третіх осіб ОСОБА_3 гр. ОСОБА_4, в яких викладені факти порушення санітарного законодавства.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі Акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що позивачем надані усі необхідні докази, які підтверджують обґрунтованість заявленого позову. В свою чергу відповідачем в порушення ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України жодних заперечень та доказів в обґрунтування своєї позиції не надано.
Таким чином, позов підлягає задоволенню.
Разом з тим, суд роз'яснює, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування, - задовольнити.
Застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) до ФОП ОСОБА_1 у вигляді зупинення завантаження до магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою АДРЕСА_1, продуктів харчування зі сторони двору житлового будинку за адресою АДРЕСА_1.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 23.07.14 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді В.С. Парненко В.С. Парненко Ю.Ю. Ковтун