про залишення позовної заяви без руху
06 серпня 2014 року Справа № 803/1571/14
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Сорока Ю.Ю., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Другого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Волинської області про визнання нечинною та скасування постанови,
ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Другого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Волинської області про визнання нечинною та скасування постанови про звернення стягнення на заробітну плату/пенсію боржника від 14.07.2014 року.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), та містить такі недоліки.
Частиною третьою статті 106 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи.
Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 2 відсотка розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" з 01 січня 2014 року встановлено місячний розмір мінімальної заробітної плати - 1 218 гривень.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 просить визнати нечинною та скасувати постанову старшого державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Марчука М.П. про звернення стягнення на заробітну плату/пенсію боржника від 14.07.2014 року.
Отже, дана позовна заява містить позовну вимогу майнового характеру, оскільки остання може призводити до зменшення або збільшення майна особи.
Разом з тим, відповідно до ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору.
Таким чином, за подання до адміністративного суду даної позовної заяви майнового характеру повинен бути сплачений судовий збір в розмірі 182, 70 грн. (1 827 грн. х 10% = 182, 70 грн.)
Проте, до позовної заяви позивачем не долучено документу про сплату судового збору в сумі 182, 70 грн.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
При усуненні недоліків позовної заяви, позивачу слід надати докази сплати судового збору у відповідному розмірі, шляхом подання до суду оригіналу квитанції чи іншого платіжного документу.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, її слід залишити без руху.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Другого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Волинської області про визнання нечинною та скасування постанови, залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 20 серпня 2014 року.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока