Постанова від 05.08.2014 по справі 745/553/14

Справа № 745/553/14

Провадження №2-а/745/20/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.08.2014 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Данькова О.М., при секретарі Петрикій І.Ю., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідачів Поляха О.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в смт. Сосниця справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління Держземагенства у Чернігівській області, першого заступника начальника головного управління Держземагенства у Чернігівській області Колодія Миколи Володимировича про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Сосницького районного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до головного управління Держземагенства у Чернігівській області та першого заступника начальника головного управління Держземагенства у Чернігівській області Колодія Миколи Володимировича про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи його тим, що розпорядженням Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області від 28 грудня 2012 року №236 про вирішення земельних питань ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Змітнівської сільської ради - 0,37 га ріллі та 0,39 га ріллі. Загальна площа ділянок складає 0,7600 га.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок здійснило БПВП «Черона-Л» (ліцензія на виконання робіт із землеустрою серія АВ №540207 від 04.06.10р.).

Висновком відділу Держземагенства у Сосницькому районі Чернігівської області від 26 лютого 2014 року №615 погоджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у межах норм безоплатної приватизації, загальною площею 0,7600 га у власність позивача для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі в межах території Змітнівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області, при умові використання земельних ділянок за цільовим призначенням, дотримання вимог Закону України «Про планування і забудову території», Земельного кодексу України та Закону України «Про охорону земель».

Відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Однак, перший заступник начальника головного управління Держземагенства у Чернігівській області Колодій М.В. листом від 25 березня 2014 року № П-1265-Ш266/0-703/6-14, посилаючись на наказ Держземагенства України від 09.04.2013 року №142 «Про внесення змін до наказу Держземагенства України від 28.02.2013 року №72 «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб» та п. 4 ст. 116 Земельного кодексу України фактично відмовив ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою, одночасно запропонувавши визначитись, яку саме ділянку останній бажає отримати у власність.

Відмовляючи в затвердженні проекту землеустрою Відповідач 2 послався на наказ Держземагенства України від 28.02.2013 року №72 «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб», який не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, отже має лише рекомендаційний, роз'яснювальний чи інформаційний характер.

Відповідно до ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам встановлені ст. 121 Земельного кодексу України, а саме: для ведення особистого селянського господарства громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в розмірі, не більше 2,0 гектара.

Таким чином, загальна площа земельних ділянок, які Позивач бажає приватизувати, становить 0,7600 гектара, що не перевищує встановлених Земельним кодексом України двох гектарів, а отже в повній мірі відповідає ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України. Просить визнати протиправними дії першого заступника начальника головного управління Держземагенства у Чернігівській області Колодія Михайла Володимировича щодо відмови у прийнятті рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у межах норм безоплатної приватизації, загальною площею 0,76 га, у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі в межах території Змітнівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області. Зобов'язати головне управління Держземагенства у Чернігівській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у межах норм безоплатної приватизації, загальною площею 0,7600 га, у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі в межах території Змітнівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідачів Полях О.Ф. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на надані суду заперечення.

Заслухавши сторони та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав. В судовому засіданні встановлено, що Розпорядженням Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області від 28 грудня 2012 року за №236 про вирішення земельних питань ОСОБА_1 наданий дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Змітнівської сільської ради - 0,37 га ріллі та 0,39 га ріллі. Загальна площа ділянок складає 0,7600 га. (а.с.12-14) Із матеріалів справи вбачається, що Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачу був виконаний багатопрофільним науково-виробничим підприємством «Черона-Л». Із висновку начальника відділу Держземагенства у Сосницькому районі Чернігівської області від 26.02.2014 року за №615 вбачається, що «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у межах норм безоплатної приватизації, загальною площею 0,7600 га, у власність громадянину ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі в межах території Змітнівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області», погоджений.

(а.с.44-45) Головне управління Держземагенства у Чернігівській області листом від 25 березня 2014 року за №П-1265-Ш266/0-703/6-14, посилаючись на наказ Держземагенства України від 09.04.2013 року №142 «Про внесення змін до наказу Держземагенства України від 28.02.2013 року №72 «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб», та п. 4 ст. 116 Земельного кодексу України надало позивачу відповідь, з якої вбачається, що фактично відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою, одночасно запропонувавши визначитись, яку саме ділянку останній бажає отримати у власність, та подати головному управлінню відповідні заяви із доопрацьованою документацією із землеустрою на повторний розгляд. (а.с. 63) Згідно зі ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Констітуцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Статтею 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених ЗК України. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Відповідно до ст. 118 Земельного Кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної місцевої ради за місцем знаходження земельної ділянки.

Згідно з ч. 6 ст. 118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара. Як встановлено судом, та не заперечувалося представником відповідачів в судовому засіданні, позивачем надано відповідачу «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у межах норм безоплатної приватизації, загальною площею 0,7600 га, у власність громадянину ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі в межах території Змітнівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області», виготовлений на підставі розпорядження Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області від 28 грудня 2012 року за №236, із висновком начальника відділу Держземагенства у Сосницькому районі Чернігівської області від 26.02.2014 року за №615 про погодження проекту. Крім того, Наказом Держземагентсва України від 28 лютого 2013 року №72 «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб» із змінами і доповненнями, внесеними наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 9 квітня 2013 року за №142, у відповідності до Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року №445, та з метою забезпечення ефективної діяльності Держземагентства та його територіальних органів доведено до відома головних управлінь Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі і рекомендовано для використання в роботі Методичні рекомендації щодо реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб. Положеннями методичних рекомендацій визначено рекомендований механізм порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб. Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін у наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Враховуючи викладене та те, що відповідачем не надано належних і достатніх доказів правомірності своїх дій при відмові ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою, а тому суд вважає їх протиправними. Таким чином, виходячи з меж заявлених вимог, системного аналізу положень діючого законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню. Керуючись ст.ст. 14, 19 Конституції України, ст.ст. 3, 116, 118, 121 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 11, 71, 72, 94, 158, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково. Визнати протиправними дії першого заступника начальника головного управління Держземагенства у Чернігівській області Колодія Михайла Володимировича щодо відмови у прийнятті рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у межах норм безоплатної приватизації, загальною площею 0,76 га, у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі в межах території Змітнівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області. Зобов'язати головне управління Держземагенства у Чернігівській області повторно розглянути проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у межах норм безоплатної приватизації, загальною площею 0,76 га, у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі в межах території Змітнівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області та прийняти рішення відповідно до вимог законодавства.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 73,08 грн. Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Сосницький районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.М.Даньков