Ухвала від 29.07.2014 по справі 826/3853/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2014 року м. Київ К/800/42869/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Логвиненка А.О.,

Мороза В.Ф.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 25.06.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Київської міської ради, Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2013 року ОСОБА_2 звернулася до окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської ради, Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 25.06.2013 року у задоволенні позову ОСОБА_2 було відмовлено.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2013 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 було залишено без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 25.06.2013 року - без змін.

У касаційній скарзі ОСОБА_2, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 25.06.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2013 року та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ОСОБА_2 задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.

Судами встановлено, що 28.05.2012 року ОСОБА_2 звернулася до Київської міської ради із заявою про надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд орієнтованою площею 0,1 га. (луги) та відповідно надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки біля селища Троєщина в межах м. Києва.

До заяви ОСОБА_2 були додані: графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копія паспорта позивача, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копія посвідчення дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, копія довідки про перебування на квартирному обліку.

Вказана заява Київською міською радою була зареєстрована 07.06.2012 року за

№ Л/22574.

За дорученням заступника Київського міського голови - секретаря Київради Головним управлінням земельних ресурсів листом від 22.08.2012 року № 03-86/25350 позивачеві надано відповідні роз'яснення по суті порушеного нею питання, відповідно до якого клопотання не відповідає вимогам пункту 2 статті 15 рішення Київської міської ради від 15.07.2004 року № 457/1867 «Про порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві» у зв'язку з відсутністю: графічних матеріалів (М 1:2000), на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, матеріалів фотофіксації земельної ділянки та розташованих на ній будівель і споруд у разі якщо такі розташовані на земельній ділянці; викопіювання з кадастрового плану міста; копій рішень уповноважених органів про передачу (надання) земельної ділянки в користування або довідки Головного управління містобудування та архітектури виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про відсутність в архіві документів щодо відведення відповідної земельної ділянки; погодження землекористувача у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб (підпис землекористувача посвідчується нотаріально у встановленому порядку); копій документів про право власності на житловий будинок, будівлю або споруди, якщо такі розташовані на земельній ділянці (нотаріально засвідчені копії); копій матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна; копії довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником).

На момент виникнення спірних правовідносин питання, пов'язані з порядком надання земельних ділянок у власність громадянам у м. Києві, регулювались Земельним кодексом України та Тимчасовим порядком передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 15 липня 2004 року №457/1867.

Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Згідно із статтею 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, громадяни, зацікавлені в одержанні земельної ділянки у межах м. Києва для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального гаражного та дачного будівництва чи ведення садівництва, подають безпосередньо до Київської міської ради клопотання про передачу земельної ділянки у власність, а у разі наміру одержати земельну ділянку для зазначених цілей в оренду - клопотання в довільній формі про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Частиною 2 статті 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві передбачено, що в клопотанні про передачу земельної ділянки у власність, а у разі наміру одержати земельну ділянку в оренду у клопотанні про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зазначаються цільове призначення ділянки, орієнтовний розмір і місце розташування земельної ділянки. До клопотання додаються: графічні матеріали (М 1:2000), на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, матеріали фотофіксації земельної ділянки та розташованих на ній будівель і споруд у разі якщо такі розташовані на земельній ділянці; викопіювання з кадастрового плану міста; копії рішень уповноважених органів про передачу (надання) земельної ділянки в користування або довідка Головного управління містобудування та архітектури виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про відсутність в архіві документів щодо відведення відповідної земельної ділянки; погодження землекористувача у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб (підпис землекористувача посвідчується нотаріально у встановленому порядку); копія документів про право власності на житловий будинок, будівлю або споруди, якщо такі розташовані на земельній ділянці (нотаріально засвідчені копії); копія матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копія паспорта громадянина; копія довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником).

Згідно із частиною 3 статті 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження клопотання або протягом наступного робочого дня надсилає його для опрацювання до Головного управління земельних ресурсів.

Частиною 4 статті 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві визначено, що у разі невідповідності клопотання та складу доданих до нього документів вимогам цього Порядку клопотання не приймається і повертається Головним управлінням земельних ресурсів громадянину на доопрацювання з відповідними роз'ясненнями протягом десяти робочих днів з дня його надходження з секретаріату Київської міської ради.

Враховуючи, що клопотання ОСОБА_2 було розглянуто у визначеному законом порядку і строки та в межах компетенції Головного управління земельних ресурсів за дорученням Київської міської ради, та надані роз'яснення щодо приведення клопотання у відповідність до вимог чинного законодавства, проте зазначеним правом не скористалася, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обгрунтовного висновку, відмовивши в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 25.06.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Київської міської ради, Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - без змін.

Судді: О.Є. Донець

А.О. Логвиненко

В.Ф. Мороз