Ухвала від 21.04.2014 по справі 2-а-374/09

Справа 2-а-374/09

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.04.2014 року Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Бутенко М.В.

при секретарі Артеменко А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду, у місті Кривому Розі, подання старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області Сивокозова О.М. про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області (надалі Відділ) Сивокозов О.М. звернувся до суду з поданням про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. В обґрунтування вказує, що у Відділі перебуває виконавче провадження №40878264, з виконання виконавчого листа № 2-А-324/2009 від 16.11.2011, про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально-Міської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_3 нарахувати та виплатити недоплачену суму щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2009 р., з урахуванням сум, що ним отримані, у відповідності з вимогами п.27 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Боржником у встановлений строк для самостійного виконання рішення виконано рішення лише в частині здійснення перерахунку (нарахування) недоплаченої державної допомоги, відповідно чого нарахована сума недоплаченої державної допомоги за рішенням суду склала 3554(три тисячі п'ятсот п'ятдесят чотири) гривні0 0 копійок, але зазначені грошові кошти не перераховано. Невиконання рішення суду боржником в частині виплати нарахованої суми пенсії обумовлено відсутністю бюджетних призначень на ці виплати. Здійснити виплати нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. В зв'язку з чим просять змінити спосіб і порядок виконання постанови суду на підставі якої видано виконавчий лист № 2-А-324/2009 від 16.11.2011 - із "зобов'язати" на "стягнути" з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально-Міської районної у місті ради м.Кривого Рогу за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 суму нарахованої щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги інваліду другої групи учаснику війни за 2009 р., з урахуванням сум, що ним отримані, у відповідності з вимогами п.27 ст.13 ст.Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України» у 2009 році у розмірі 3554(три тисячі п'ятсот п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Держвиконавець Сивокозов О.М. в своєму поданні просив розглядати справи за його відсутності.

Позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. На підставі ч. 2 ст. 263 КАС України суд вважає можливим розглядати зазначене питання за їх відсутності.

Дослідивши подання та додані матеріали, оцінивши надані та добуті докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що постановою судді Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу від 10 вересня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_3, задоволені частково, а саме: визнати дії посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально-Міської районної у місті Ради м. Кривого Рогу стосовно відмови у перерахунку і виплати сум щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги, передбачену п.27 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"- неправомірними; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально - Міської районної у місті ради м.Кривого Рогу нарахувати та виплатити ОСОБА_3 недоплачену суму щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2008, 2009 роки, з урахуванням сум, що ним отримані, у відповідності з вимогами, встановленими ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 з розрахунку 8-ми мінімальних пенсій за віком, встановленому Законом України «Про Державний бюджет України» у відповідному календарному році; у задоволенні решти позову відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного суду від 14 червня 2011 року вищезазначену постанову було скасовано в частині визнання неправомірнии дії посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально - Міської районної у місті ради стосовно відмови ОСОБА_3 у перерахунку та виплати сум щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2008 рік у відповідності з вимогами п.27 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з розрахунку 8-ми мінімальних пенсій за віком, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України» у 2008 році та ухвалено у цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позову в цій частині. В іншій частині постанову залишено без змін.

22.11.2013 року державним виконавцем у відповідності до вимог ст.25 Закону України «Про виконавче провадження» було відкрито виконавче провадження, про що винесено відповідну постанову. Боржником рішення суду у встановлений строк для його самостійного виконання виконано лише в частині здійснення перерахунку недоплаченої щорічної нарахованої одноразової допомоги до Дня Перемоги, згідно з чим нарахована сума доплати за рішенням суду складає 3554 (три тисячі п'ятсот п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Зі змісту ст. 263 КАС України випливає, що під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації виконання рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Таким чином, суд за наявності обґрунтованих підстав (обставин, що перешкоджають належними чином виконати судове рішення в адміністративній справі ускладнюють його виконання або роблять неможливим) та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Із подання представника Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень вбачається, що він просить змінити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом стягнення коштів, посилаючись при цьому на те, що відповідачем рішення суду виконано в частині нарахування коштів, але без зміни способу чи порядку виконання рішення суду виконати його фактично не можливо в зв'язку з відсутністю коштів у відповідача, як державного органу.

При вирішенні даного питання по суті, суд враховує, що у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виникли труднощі з виконанням судових рішень, ухвалених у справах, пов'язаних із соціальними виплатами.

Відповідно до статті 2 цього Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

Частиною 1 статті 3 вказаного закону передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно з частиною першою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Суд враховує, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Вирішуючи це питання, суд звертає увагу на таке.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому суд виходить з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.

Судом встановлено, що відповідачем рішення суду виконано в частині нарахування коштів. Так, позивачу у даній справі на виконання рішення (постанови) суду нараховані до сплати кошти у сумі 3554 (три тисячі п'ятсот п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення подання у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 186, 263 КАС України, ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», суд, -

УХВАЛИВ:

Подання старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області Сивокозова О.М. про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення - задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання постанови суду на підставі якої видано виконавчий лист № 2-А-324/2009 від 16.11.2011 - із "зобов'язати" на "стягнути" з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально-Міської районної у місті ради м.Кривого Рогу за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 суму нарахованої щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги інваліду другої групи учаснику війни за 2009 р., з урахуванням сум, що ним отримані, у відповідності з вимогами п.27 ст.13 ст.Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України» у 2009 році у розмірі 3554(три тисячі п'ятсот п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.

Головуючий суддя М.В. Бутенко