Постанова від 05.08.2014 по справі 670/549/14-а

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Справа № 670/549/14-а

Провадження № 2-а/670/36/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2014 року смт. Віньківці

Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Потапова О.О.,

при секретарі Білій Л.М.,

представника відповідача - Кукурузи О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Віньківці справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

17 липня 2014 року позивач, ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Посилається на те, що з 15 квітня 2010 року йому була відповідачем призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».

09 липня 2014 року позивачем на адресу відповідача направлена заява з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування. При нарахуванні її не було включено суми заробітку до формули нарахування виплат, по яких здійснювалась сплата збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, та індексація заробітної плати). На його заяву листом № 14/Д-7 від 15 липня 2014 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.

Щомісячна пенсія заявнику була нарахована як державному службовцю у розмірі 81% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.66 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників. Однак отримувана ним матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не увійшли в розрахунок заробітку для обчислення пенсії.

Посилаючись на норми зазначеного Закону, на норми Закону «Про державну службу (далі - Закон № 3723 -Х11), Закону « Про пенсійне забезпечення ( далі - Закон № 1788 -Х11), « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( далі - Закон № 1058 -У1) позивач зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24 лютого 2003 року матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати є складовою заробітної плати. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року. Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України № 5 від 13 січня 2004 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно ст.33 ч.2 та ч.6 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Статтею 35 ч.1 цього ж Закону передбачено виплату допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Постановою правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14 лютого 2011 року «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948, внесено зміни до форми довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи поспіль перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» шляхом внесення додаткової графи «Інші виплати», а саме: «Довідка про розмір інших виплат, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та з яких сплачено страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Аналіз цих норм дає підстави вважати, що виплачена позивачу матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця та згідно довідки була постійною. Також, отримувані ним як застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, мають враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії державного службовця.

Таким чином позивач , вважає неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку призначеної йому пенсії.

Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведені йому перерахунку пенсії. Скасувати рішення УПФ України у Віньковецькому районі від 15.07.2014 року № 14/Д-7 як незаконне.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі провести йому перерахунок пенсії як державному службовцю з моменту її призначення ( 15.04.2010 року) із заробітної плати ( доходу), зазначеної в довідці № 5065/02 та № 5064/02 від 08.07.2014 року включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та виплатити йому недоплачений розмір пенсії, починаючи з 15 квітня 2010 року.

В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, в позовній заяві просить розглядати справу без нього, позовні вимоги підтримує повністю. Суд вважає можливим розглянути справу у його відсутності.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі в судовому засіданні заперечувала проти позову.

Мотивувала тим, що згідно ст.33 ч.2 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Матеріальна допомога згідно даного Закону не входить до інших надбавок, а є окремою одноразовою виплатою.

Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг, тобто індексація є компенсаційною виплатою та не зазначена в переліку складових заробітної плати державного службовця згідно ст.33 ч.2 Закону України «Про державну службу».

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів враховується в розмірах, що виплачується на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії. У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів після набрання чинності Законом України № 432-ІV від 16 січня 2003 року «Про внесенні змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається, зокрема, іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. На 2008 рік в довідці про заробіток відповідача навіть не було графи « « Інші виплати».

Також вважає, що позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з пропуском встановленого шестимісячного строку, який обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав та інтересів.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані частково і підлягають до часткового задоволення.

Судом встановлено, позивачу ОСОБА_2 розпорядженням №185356 починаючи з 15 квітня 2010 року призначено пенсію по інвалідності в розмірі 81% суми заробітної плати державного службовця.

При визначенні розміру пенсії відповідачем, була взята заробітна плата позивача ОСОБА_2, однак без врахування розміру отриманої ним матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

09 липня 2014 року позивачем на адресу відповідача направлено заяву з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування через невключення до формули нарахування виплат, по яким здійснювались сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, однак відповідачем листом № 14/Д-7 від 15 липня 2014 року, йому було відмовлено в перерахунку пенсії.

Суд вважає, що відповідачем неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства було відмовлено в здійсненні позивачу перерахунку пенсії з зазначених ним у заяві підстав.

Згідно ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ст.66 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованій особі для призначення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відносно цих вимог закону судом встановлено, що до заробітку позивача ОСОБА_2 входила матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які було нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується інформацією про розмір заробітної плати, інші платежі в розрізі років та утримання внесків на пенсійне страхування за 2008-2010 роки, а тому відповідач при обчисленні розміру пенсії позивачу повинен був включити ці виплати до складу його заробітної плати як державного службовця, однак всупереч цим вимогам законодавства безпідставно не включив їх до суми середнього заробітку для визначення розміру пенсії.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі провести йому перерахунок пенсії за віком відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу призначення пенсії, включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати є обґрунтованими і підлягають до задоволення. Разом з тим, суд вважає, що відповідно до вимог ст.99 КАС України виплаті підлягає недоплачений розмір пенсії за шість місяців перед днем звернення з позовом до суду, тобто починаючи з 17 січня 2014 року, а тому в цій частині позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, ст.ст.8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР, керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ з 17 січня 2014 року, включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та виплатити ОСОБА_2 недоплачений розмір пенсії, починаючи з 17 січня 2014 року.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Віньковецький районний суд Хмельницької області.

Суддя О.О. Потапов