Рішення від 01.08.2014 по справі 298/663/14-ц

РІШЕННЯ

Іменем України

01 серпня 2014 року м. Ужгород

Колегія суддів палати в цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області в складі суддів: Чужі Ю.Г. (головуючий), Боднар О.В., Куштана Б.П., при секретарі Марчишаку Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Великоберезнянського районного суду від 11 червня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про розірвання шлюбу та стягнення аліментів, -

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2014 року ОСОБА_4 звернулася до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що з відповідачем перебуває в зареєстрованому шлюбі з 19.05.2007 року.

Від цього шлюбу у них народилося двоє доньок: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2, які знаходяться на утриманні та вихованні позивачки.

Сімейне життя з відповідачем не склалося. Шлюбні відносини сторони припинили більш ніж півроку тому. Шлюб існує формально. Відповідач проживає окремо від сім'ї і коштів на утримання дітей не надає.

Посилаючись на дані обставини та норми СК України просила шлюб розірвати та стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання доньок в твердій грошовій сумі у розмірі по 500 грн. щомісячно на кожну дитину.

Рішенням Великоберезнянського районного суду від 11 червня 2014 року позов задоволено. Шлюб між сторонами розірвано та відновлено позивачці дошлюбне прізвище ОСОБА_4. Постановлено стягнути з відповідача на користь позивачки аліменти на утримання доньок в розмірі 1000 грн. щомісячно (по 500 грн. на кожну дитину), починаючи з дня подачі позову до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Допущено негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів за один місяць.

Дане судове рішення в частині стягнення аліментів на утримання дітей оскаржено відповідачем.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування судом норм матеріального права, ставить питання про скасування рішення місцевого суду в частині визначення розміру аліментів та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні цієї позовної вимоги.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до частково задоволення з наступних підстав.

Під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд керуючись принципом диспозитивності, відповідно до вимог ч. 1 ст. 303 ЦПК України та роз'яснень Верховного Суду України викладених в постанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року № 12 «Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку», перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції не роблячи висновків щодо неоскарженої частини судового рішення.

Судом першої інстанції встановлено, що сторони перебували в зареєстрованому шлюбі з 19.05.2007 року.

Від цього шлюбу у них народилося двоє доньок: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2, які знаходяться на утриманні та вихованні позивачки, а відповідач проживає окремо від сім'ї і коштів на утримання дітей не надає.

Згідно ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Отже висновок суду першої інстанції про обов'язок відповідача утримувати своїх дітей є правильним.

Відповідно до ч. 3 ст.181 СК України кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються за рішенням суду у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі може проводитися судом за наявності заяви платника або одержувача якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення (ч. 1 ст. 184 СК України).

В інших випадках аліменти визначаються у частці від заробітку платника (ч. 1 ст. 183 СК України).

Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.

Також встановлено, що відповідач має постійне місце роботи і працює в Публічному акціонерному товаристві по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз» на посаді слюсаря з аварійно-відбудовних робіт (довідка від 27.05.2014 року № 169).

Суд першої інстанції на дану обставину уваги не звернув і помилкового визначив розмір стягуваних аліментів у твердій грошовій сумі.

Відповідно до ч. 2 ст. 183 СК України якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

В суді першої інстанції ОСОБА_3 визнавав позов у частині стягнення з нього 1/3 частини заробітку.

Згідно наданої ПАТ «Закарпатгаз» довідки про доходи ОСОБА_3 сума заробітної плати відповідача без утримань, що підлягала йому до виплати становила у грудні 2013 року - 2515, 10 грн., січні 2014 - 1044,13 грн., лютому - 1821,42 грн., березні - 1944,32 грн., квітні - 2110,03 грн., травні 1960,02 грн.

Колегія суддів, з урахуванням вимог ст. 182 СК України, вважає, що розмір аліментів, які підлягають стягненню з відповідача, виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, слід визначити у розмірі 1/2 частки від усіх видів заробітку (доходу), але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

За таких обставин рішення суду першої інстанції в частині визначення розміру аліментів, відповідно до п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України, підлягає зміні.

Керуючись ст.ст. 307, 309, 316 ЦПК України, колегія суддів, -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу задовольнити частково.

Рішення Великоберезнянського районного суду від 11 червня 2014 року в частині визначення розміру аліментів змінити, виклавши цю частину рішення в наступній редакції:

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 аліменти на утримання доньок ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/2 (однієї другої) частини від усіх видів його заробітку, але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 29 травня 2014 року до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, однак протягом двадцяти днів може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Судді:

Попередній документ
40033638
Наступний документ
40033640
Інформація про рішення:
№ рішення: 40033639
№ справи: 298/663/14-ц
Дата рішення: 01.08.2014
Дата публікації: 07.08.2014
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Апеляційний суд Закарпатської області
Категорія справи: Цивільні справи (до 01.01.2019); Позовне провадження; Спори, що виникають із сімейних правовідносин