14.07.2014
Провадження№ 2-а/522/196/14
Справа №1522/10504/13-а
14 липня 2014 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Івченка В.Б.
при секретарі - Січінава М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії та бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії згідно із встановленими наказами Міністра оборони України від 11.06.2008 року №50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», від 25.06.2011 року №355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50», №260 від 11.06.2008 року «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам», які видані у відповідності та на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з урахуванням зміни розміру щомісячної премії у складі загального грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців станом на 01 січня 2011 року та на 01 червня 2011 року; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, провести перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням розміру щомісячної премії з 01 січня 2011 року по 31 травня 2011 року - до 55%, а з 01 червня 2011 року - до 90% від посадового окладу; нарахувати компенсацію втрати частини доходів громадян у зв'язку з несвоєчасним перерахунком пенсії по час фактичного розрахунку.
Постанову просить звернути до негайного виконання у повному розмірі заборгованої суми.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 12.11.2013 року, суд відмовив позивачу у поновленні строку звернення до суду, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахунок пенсії за період з 01.04.2012 року по 11.05.2013 року залишені без розгляду.
При цьому решта позовних вимог щодо захисту порушених прав ОСОБА_1 , в межах встановленого статтею 100 КАС України шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, підлягає розгляду за правилами КАС України.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву з проханням справу розглянути у його відсутність у зв'язку з перебуванням на стаціонарному лікуванні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, належним чином про дату та місце судового засідання повідомлявся, про причини неявки суду не повідомив. 12.03.2012 року надійшло заперечення відповідача проти позову, в якому він просить відмовити позивачу в задоволенні заявлених вимог в повному обсязі.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, належним чином про дату та місце судового засідання повідомлявся, про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Судом в судовому засіданні встановлено, що військовий пенсіонер ОСОБА_1 , з червня 1997 року звільнений з посади у запас із Збройних Сил за станом здоров'я (а.с. 12), перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», розмір якої станом на січень 2013 року становить 2233,9 грн. з соціальними надбавками, при тому, що в складі грошового забезпечення, з якого нарахована пенсія, розмір щомісячної пенсії складає 10 відсотків від посадового окладу.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії піддягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у строки, встановлені ч.2 ст. 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N393, перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» всі зміни грошового забезпечення військовослужбовців, здійснюються Міністерством Оборони України і передбачено право керівників державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового та начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.
Відповідно до п. 9 Наказу Міністра оборони України № 380 від 22.07.2010 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік», витрати на грошове забезпечення військовослужбовцям здійснюються в межах виділених асигнувань та починаючи з 01 січня 2010 року, таким чином: премія всім військовослужбовцям складала 10 відсотків від посадового окладу.
Наказом Міністра оборони України № 576 від 05.11.2010 року внесені зміни до п. 9 Наказу Міністра оборони України № 380 від 22.07.2010 року - в абзаці першому слова «та, починаючи з 1 травня 2010 року» виключено, абзац п'ятий викладений в новій редакції «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу».
Такий же розмір премії встановлений в пункті 8 наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік».
Наказом Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 року внесені зміни до п.8 Наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року - абзац п'ятий викладений в новій редакції «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 125 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 105 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу». Цей наказ застосовується з 01 червня 2011 року.
Згідно з нормами Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам, що затверджена наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, яка видана відповідно до Постанови №1294 було встановлено, що строкова військова служба у календарному обчисленні зараховується до складу вислуги років військовослужбовців для виплати їм відсоткової надбавки за вислугу років.
Однак, дія Інструкції №260 розповсюджується на військовослужбовців лише з 01 січня 2008 року (до 01 січня 2008 року строкова служба не входила до складу періодів, які зараховуються до вислуги років військовослужбовців), тому ОСОБА_1 не має права на перерахунок пенсії, адже він звільнився з червня 1997 року, тобто до вступу в дію цієї Інструкції.
Під час дослідження обставин справи, суд взяв до уваги те, що єдиною підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії військового пенсіонера є фактичне збільшення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Оскільки в підпункті 2 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року встановлено, що Міністр оборони України має право у межах асигнувань, що виділяються на утримання військовослужбовців, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, тому суд вважає законною та обґрунтованою вимогу позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення відповідних військовослужбовців.
Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 №50», розмір премії відповідної категорії військовослужбовців підвищений до 90%.
Тобто, як свідчить зміст нормативно-правових актів з питань пенсійного забезпечення військовослужбовців, у випадку настання обставин, що тягнуть за собою зміну розміру грошового забезпечення, позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням встановленої наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 - премії у розмірі 90% посадового окладу з 25.10.2012 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», встановлено, що грошове забезпечення складається з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім місячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років, згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Тобто, щомісячна премія являється основним видом грошового забезпечення військовослужбовців з якого нараховується пенсія.
Відповідно до частини 3,4 підпункту 9 п.6 Указу Президента України від 06.04.2011 року № 406/11 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України», Міністерство оборони України відає з питань, що належать до його компетенції, нормативно-правові акти, які є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і громадянами.
Пенсійний фонд України, функціонуючий на підставі Указу Президента України від 01.03.2001 року №121 «Про Положення про Пенсійний фонд України», є центральним органом виконавчої влади і, як і всі його підрозділи, повинний виконувати вимоги чинного законодавства, до складу якого входять і накази Міністра оборони України.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністру оборони України надано право установлювати грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі і премії військовослужбовцям у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, а отже відповідно із зміною розміру грошового забезпечення, усі раніше призначені пенсії відповідним категоріям військовослужбовців підлягають перерахунку.
Відповідно до п.1 Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року передбачено, що з 01.01.1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншим органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян, або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Наказ Міністра оборони України в Міністерстві юстиції України реєстрацію не проходив, оскільки не потребує державної реєстрації.
Відповідно до п. 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731, на державну реєстрацію не подаються акти, спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не містять нових правових норм.
У разі впровадження нового порядку призначення премій або нової винагороди, наказ підлягав би державній реєстрації. Таким чином, премія входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців і не є новим додатковим щомісячним видом грошового забезпечення.
Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Затверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ст. 6 ч.2, ст. 19 ч.2, ст. 68 ч.1 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Відповідно ст. 19 ч.2, ст. 22 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Наказ Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 не скасований, діє і підлягає застосуванню при розрахунку розміру пенсії незважаючи на дату звільнення зі Збройних Сил України. Вибіркове застосування положень цього наказу до певних категорій пенсіонерів є незаконним.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яка проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, при вирішенні цієї справи судом було встановлено, що відбулася фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення і що проводилася така зміна на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Зважаючи на те, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, дії суб'єктів владних повноважень щодо відмови провести перерахунок пенсії позивача, не відповідає вимогам закону.
Керуючись статтею 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до Кодексу адміністративного судочинства, і не може виходити за межи позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно зробити для повного захисту прав,свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Разом з тим суд вважає, що задовольняючи частково позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованої частини пенсії у визначеній позивачем конкретній сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, на який покладені таки повноваження.
У відповідності до ч. 1 п. 1. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись статтями 3,6,8,21,22,24,48,55,56,124,147,152. Конституції України (254к/96-ВР), ч.2 ст.51,52,55; ч.3ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» ст.ст. 9-11, 70, 159-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у своєчасному перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки з ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка видана у травні 2012 року на запит Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відповідно до вимог наказу Міністра Оборони України №355 від 25.06.2011 року, який виданий у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ - №20987385) провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - № НОМЕР_1 ) з 11.05.2013 року відповідно до довідки з Одеського обласного військового комісаріату, яка видана у травні 2012 року на запит Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відповідно до вимог наказу Міністра Оборони України №355 від 25.06.2011 року, який виданий у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з урахуванням зміни посадового окладу та премії у складі загального грошового забезпечення відповідної ОСОБА_1 категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково - педагогічного складу навчальних закладів.
Допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.
Зобов'язати відповідача в місячний строк з моменту набрання постановою суду першої інстанції законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Стягнути судові витрати з відповідача відповідно до ст. 94 КАС України.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк - з дня проголошення постанови, у разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії цієї постанови, а для суб'єктів владних повноважень, яких було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді - з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Приморського
районного суду м. Одеси Івченко В.Б.