Постанова від 04.08.2014 по справі 815/3732/14

Справа № 815/3732/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2014 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Одеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 4136,75 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Одеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 в якій позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Одеського міського центру зайнятості суму заборгованості по виплаченій їй допомозі по безробіттю у сумі 4136,75 грн. (чотири тисячі сто тридцять шість грн. 75 коп.) на рахунок код ЄДРПОУ 35358018, Одержувач: Одеський міський центр зайнятості, Банк: ГУДКСУ в Одеській області, м.Одеса, МФО 828011, р/р 37174001004828, призначення платежу: повернення виплаченої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1

В своєму позові позивач зазначив, що 22.05.2012 року відповідачу- ОСОБА_1 було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю, на підставі поданої відповідачем заяви від 22.05.2012 року. Проте, Одеським міським центром зайнятості було виявлено факт подання недостовірних даних, що мали місце під час одержання допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1, а саме, під час отримання допомоги по безробіттю, гр. ОСОБА_1 була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, попередньо звернувшись до суду з клопотанням про розгляд справи за його відсутністю. (а.с 36)

Відповідач до судового засідання не з'явилась, її позиція щодо позову не відома, оскільки заперечень на позовну заяву вона не подавала та повноважного представника у судове засідання не направила у зв'язку з чим справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів відповідно до ч.6 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України. Судова кореспонденція, яка надсилалась на адресу відповідача - ОСОБА_1, що зазначена в позовній заяві (65074, АДРЕСА_1), повернулась до суду з відміткою відповідальної особи відділення зв'язку про відсутність адресата за вказаною адресою, та завірена печаткою поштового відділення (а.с. 30-33). Відповідно до ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. У зв'язку із вказаними обставинами суд вважає, що відповідач - ОСОБА_1 отримала надіслану копію ухвали про відкриття провадження. Таким чином, враховуючи, що відповідач був належним чином сповіщений про розгляд справи, суд на підставі положень ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного суд дійшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення законодавства, суд встановив наступне.

22.05.2012 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Одеського міського центру зайнятості, про надання їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Законів України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". У заяві відповідач зазначила, що в даний час видами діяльності, що визначені ч.3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення » не займається і не отримує пенсію на пільгових умовах, не є членом особистого селянського господарства.(копія а.с. 7)

Відповідно до витягу із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_1 22.05.2012 року директором Одеського міського центру зайнятості прийнято наказ за №НТ120522, згідно якого ОСОБА_1 надано статус безробітної та з 22.05.2012 року призначено допомогу по безробіттю. (а.с.8)

Одеським міським центром зайнятості було виявлено факт подання ОСОБА_1 недостовірних даних, а саме під час отримання допомоги по безробіттю вона була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, що підтверджується витягом з ЄДРПОУ.(копія а.с. 10-11)

На підставі встановленого, згідно наказу директора Одеського міського центру зайнятості Липовської С.О. від 03.04.2014 року №НТ140403 про повернення коштів безробітним у встановленому законом порядку, Одеським міським центром зайнятості на адресу ОСОБА_1 було направлено повідомлення від 14.04.2014 року № 1539/19/06 про повернення коштів в сумі 4136,75 грн..

В повідомленні від 14.04.2014 року №1539/19/06 зазначено, що кошти (сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі ОСОБА_1) підлягають поверненню та повинні бути перераховані протягом 15 календарних днів з дня отримання даного повідомлення.

Проте, судом встановлено, що повідомлення №1539/19/06 про повернення коштів на суму 4136,75 грн., було повернуто на адресу центру зайнятості у зв'язку із закінченням терміну зберігання та сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг ОСОБА_1 не сплачена. (а.с. 19)

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначає Закон України «Про зайнятість населення».

Відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості реєструє безробітних і подає їм у межах своєї компетенції допомогу, в т. ч. і грошову.

Згідно Положення «Про державну службу зайнятості», затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24 червня 1991 р. N 47 «Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості реєструє безробітних, забезпечує їх працевлаштування, в тому числі за бажанням направляє безробітних на сезонні та оплачувані громадські роботи, виплачує допомогу по безробіттю, матеріальну допомогу по безробіттю, надає одноразову матеріальну допомогу безробітним та членам сімей, які перебувають на їх утриманні, а також матеріальну допомогу громадянам, які проходять підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості, надає безпроцентні позики безробітним для зайняття підприємницькою діяльністю.

В абзаці 5 пункту 7 вищезгаданого Положення визначено, що районні, міськрайонні, міські та районні центри зайнятості несуть відповідальність за раціональне використання коштів державного фонду сприяння зайнятості населення, що знаходяться в їх розпорядженні.

Відповідно до п. 1 Положення «Про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 р. N 47 «Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР «Про зайнятість населення» (далі Положення), інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості.

Відповідно до підпункту "в" пункту 6 Положення, інспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює контроль за додержанням громадянами законодавства про зайнятість населення, рекомендацій служби зайнятості в період вирішення питання про працевлаштування та виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги по безробіттю.

Правовідносини щодо зайнятості населення регулюються Законом України «Про зайнятість населення».

Стаття 1 п. 3 цього Закону визначає, що в Україні до зайнятого населення належать зокрема, громадяни, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.

Статтею 2 цього Закону визначено поняття безробітні, якими визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Проте, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи відповідач ОСОБА_1 у порушення положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» не повідомила центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення, а саме, що зареєстрована як фізична особа- підприємець з 16.10.2005 року, тобто саме тоді коли знаходилась на обліку в Одеському міському центрі зайнятості і отримувала допомогу по безробіттю, що засвідчує незаконне отримання допомоги по безробіттю за період з 22.05.2012 року по 16.05.2013 року.(а.с. 7-8)

Зазначена інформація підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії АД № 180776 від 31.03.2014 року, відповідно до якої ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець з 26.10.2005 року. (а.с.10)

Згідно ч.3 ст.46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Відповідно до досліджених доказів, встановлено, що згідно витягу з ЄДРПОУ відомості щодо перебування фізичної особи-підприємця в процесі припинення підприємницької діяльності - відсутні (а.с.10).

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1,(далі Порядку) у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Пункт 7 Порядку передбачено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази встановлено, що відповідно до Наказу директора Одеського міського центру зайнятості від 03.04.2014 року №НТ140403, центром зайнятості були вжиті заходи по поверненню ОСОБА_1 коштів, отриманих незаконно, як допомогу по безробіттю (а.с.12) та на підставі вказаного наказу відповідачу було направлено повідомлення від 14.04.2014 року № 1539/19/06 про повернення коштів на суму 4136,75 грн.. (а.с. 13-14)

Проте, зазначене повідомлення було повернуто на адресу одеського міського центру зайнятості 19.05.2014 року з відміткою відповідальної особи поштового звязку за закінченням терміну зберігання. (копія а.с. 19).

Відповідно до п. 8 Порядку, у разі неповернення коштів, незаконно виплачених в якості допомоги по безробіттю у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене та посилаючись на зазначені вище норми законодавства, суд вважає, що позовні вимоги Одеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 4136,75 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69 -72, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Одеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 4136,75 гривень - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Одеського міського центру зайнятості суму заборгованості по виплаченій їй допомозі по безробіттю у сумі 4136,75 грн. (чотири тисячі сто тридцять шість гривень) 75 копійок на рахунок код ЄДРПОУ 35358018, Одержувач: Одеський міський центр зайнятості, Банк: ГУДКСУ в Одеській області, м.Одеса, МФО 828011, р/р 37174001004828, призначення платежу: повернення виплаченої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М.Корой

Адміністративний позов Одеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 4136,75 гривень - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Одеського міського центру зайнятості суму заборгованості по виплаченій їй допомозі по безробіттю у сумі 4136,75 грн. (чотири тисячі сто тридцять шість гривень) 75 копійок на рахунок код ЄДРПОУ 35358018, Одержувач: Одеський міський центр зайнятості, Банк: ГУДКСУ в Одеській області, м.Одеса, МФО 828011, р/р 37174001004828, призначення платежу: повернення виплаченої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М.Корой