Постанова від 31.07.2014 по справі 742/3304/14

Провадження № 2-а/742/168/14

Єдиний унікальний № 742/3304/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2014 року місто Прилуки

Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Зарічна Л.А., розглянувши адміністративну справу в порядку скороченого провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Прилуки та Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання дій та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу» з моменту призначення з включенням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік - 1364, 00 грн (серпень), за 2014 рік - 1364,00 грн. (квітень), матеріальна допомоги на оздоровлення за 2009 рік - 1364,00 грн. (серпень), 2010 рік - 1364,00 грн. (грудень), 2011 рік - 1364,00 грн. (квітень), 1364,00 (листопад), 2012 рік - 1364,00 грн. (серпень), 1364,00 грн. (листопад), індексація заробітної плати згідно чинного законодавства з червня 2009 року по червень 2014 року - 15048,60 грн., на які нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, а всього 25960,60 грн. Обґрунтовуючи свої вимоги, вона послалася на положення статей 33, 37 Закону від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-XII), статті 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788- XII), статті 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), статті 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР).

Ухвалою судді Прилуцького міськрайонного суду від 22 липня 2014 року відкрито скорочене провадження у справі.

Відповідачем, у встановлений законом строк з дня одержання такої ухвали та копії документів було подано заперечення, суть якого зводиться до того, що матеріальна допомога не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із сум допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, не є підставою для включення її до складу заробітної плати держслужбовця та врахування при обчисленні розміру пенсії. Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, у строки, встановлені п.4 ч.5 ст.183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали справи суд приходить наступного висновку.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону № 108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року (Постанова у справі № 21-430а11), 28 травня 2013 року (Постанова у справі № 21-97а13), 06 листопада 2013 року (Постанова у справі № 21-350а13).

Згідно довідки, виданої ОСОБА_1, про складові її заробітної плати № 2.9-09/15 від 02.06.2014 вбачається, що з 01.06.2009 до 31.05.2014 індексація заробітної плати становить 15048,60 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення - 8184,00грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 2728,00 грн. (а.с. 9-11).

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача є протиправною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача перерахувати пенсію призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" з моменту призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення - 8184,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 15048,00 грн., та індексації заробітної плати - 15048,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 18, 71, 86, 183-2, 186 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області щодо перерахунку пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати, незаконними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області здійснити перерахунок пенсії призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" з моменту призначення, а саме із 02 червня 2014 року, з включенням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік - 1364, 00 грн (серпень), за 2014 рік - 1364,00 грн. (квітень), матеріальна допомоги на оздоровлення за 2009 рік - 1364,00 грн. (серпень), 2010 рік - 1364,00 грн. (грудень), 2011 рік - 1364,00 грн. (квітень), 1364,00 (листопад), 2012 рік - 1364,00 грн. (серпень), 1364,00 грн. (листопад), індексація заробітної плати згідно чинного законодавства з червня 2009 року по червень 2014 року - 15048,60 грн., на які нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, а всього 25960,60 грн.

Постанова в частині перерахунку пенсії за один місяць підлягає до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.А.Зарічна