Постанова від 17.07.2014 по справі 686/10498/14-а

Справа № 686/10498/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого-судді Заворотної О.Л.

при секретарі Шкляруку М.В.

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Чорнобривої М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому про визнання неправомірною відмову в зарахуванні періоду роботи у шкідливих умовах до пільгового пенсійного страхового стажу та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах,

встановив :

В травні 2014 року ОСОБА_3 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому про визнання неправомірною відмову в зарахуванні періоду роботи у шкідливих умовах до пільгового пенсійного страхового стажу та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах, в обґрунтування якого вказав, що з 20 травня 1996 року по 02 вересня 2002 року працював газорізальником на Хмельницькому цукровому заводі, у зв'язку з чим має право на пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку, як такий що працював повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2. Проте при поданні документів до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2, позивач отримав відмову в призначенні пенсії, оскільки результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються для обчислення відповідного стажу впродовж п'яти років після затвердження її результатів. Оскільки атестація робочих місць булла проведена 25 січня 1996 року, то до січня 2001 року атестовані професії зараховуються до пільгового стажу. Чергова атестація по цукровому заводу проведена 27 листопада 2002 року, тому період роботи з січня 2001 року по 02.09.2002 року, відповідач до пільгового стажу не зарахував 1 рік 8 місяців, що потягло за собою відмову у призначенні пенсії. Позивач вважає, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації, а тому її не проведення не може позбавити працівника права на призначення пенсії.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала суду заперечення, в яких вказала, що позивачеві надані відмова в призначенні пенсії листом від 14.10.2013р., проте із позовом він звернувся в травні 2014, тобто поза шестимісячним строком звернення до суду, у зв'язку з чим просила позов залишити без розгляду.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Позивач з 20 травня 1996 року по 02 вересня 2002 працював газорізальником на Хмельницькому цукровому заводі.

Рішенням відповідача ОСОБА_3 відмовлено у призначенні пенсії на підставі пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". При прийнятті такого рішення відповідач виходив з відсутності належного пільгового стажу, який би підтверджував атестацію робочого місця газорізальника.

Згідно зі статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім наступного випадку, коли пенсія призначається з більш раннього строку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, за умови наявності необхідного пільгового стажу.

За приписами пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів. Згідно пункту 3 зазначеного Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно з записів трудової книжки ОСОБА_3 та уточнюючої довідки від 14.11.2011р. виданої Хмельницьким цукровим заводом, позивач з 20 травня 1996 року по 02 вересня 2002 року працював повний робочий день та виконував роботу газорізальника, зазначена професія відповідно до Постанови КМ України від 16.01.2003 року "Про затвердження списків виробництв робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", надає позивачу право на отримання пільгової пенсії відповідно до пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з пунктом 11 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, контроль за якістю проведення атестації, правильністю застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, пільги і компенсації покладається на органи Державної експертизи умов праці.

У роз'ясненнях про проведення атестації робочих місць за умовами праці в окремих випадках, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21 серпня 2000 року за № 205, передбачено, що в окремих випадках за скрутного фінансово-економічного стану, що склався на підприємстві з незалежних від нього причин, для проведення атестації робочих місць, де не сталися докорінні зміни умов і характеру праці, у зв'язку з впровадженням нових технологій, засобів виробництва, матеріалів, реконструкцією існуючих об'єктів, приміщень тощо, можливе використання результатів санітарно - гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, отриманих під час попередньої атестації, за умови реалізації технічних і організаційних заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників за результатами попередньої атестації робочих місць і дотримання всіх інших вимог Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Отже, своєчасність та проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівника і не може обмежувати його право на отримання пенсії.

Несвоєчасне або неналежне проведення атестації робочих місць не можуть позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що в трудовій книжці позивача та в уточнюючій довідці 14.11.2011р. № 47 є всі необхідні відомості, які підтверджують її трудовий стаж, що надає право на отримання пільгової пенсії відповідно до пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Таким чином, суд вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з невідповідністю документів наданих позивачем вимогам, які дають змогу підтвердити спеціальний стаж, а також з підстав відсутності первинних підтверджуючих документів та відсутності документів про результати проведення атестації робочого місця.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач звернувся до суду в травні 2014 року і просить призначити пенсію з 01 січня 2014 року. Відповідачем не надано доказів отримання позивачем листа з відмовою в призначенні пенсії 14.10.2013р., у зв'язку з чим позивачем не пропущений строк звернення до суду.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 70, 71, 99, 158-163, 167 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, суд -

постановив:

Позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому про визнання неправомірною відмову в зарахуванні періоду роботи у шкідливих умовах до пільгового пенсійного страхового стажу та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах - задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому щодо відмови зарахувати ОСОБА_3 до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію період роботи з січня 2001р. по 02 вересня 2002 року - протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому зарахувати ОСОБА_3 до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за списком № 2 період роботи з січня 2001р. по 02 вересня 2002 року та призначити пенсію з 01 січня 2014 року.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: