05 червня 2014 р. Справа № 804/7707/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кальника В.В.
при секретарі судового засідання Шкуті А.А.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Зіненко Є.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вільногірського міського центру зайнятості про визнання незаконними дій та стягнення грошової допомоги, -
30 травня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Вільногірського міського центру зайнятості з позовними вимогами про:
- визнання незаконними дій Вільногірського міського центру зайнятості з приводу невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги державним службовцям при виході на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів;
- стягнення з Вільногірського міського центру зайнятості на користь ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі 14020,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом директора Дніпропетровського обласного центру зайнятості №37-ОС від 31.03.2014 року позивач звільнена з займаної посади відповідно пункту 2 статті 40 КЗпП України у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді внаслідок стану здоров'я, що перешкоджає продовженню даної роботи, з виплатою вихідної допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати, відповідно до статті 44 КЗпП України та виплатою грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів, згідно частини 13 статті 37 Закону України «Про державну службу». Однак, всупереч чинному законодавству Вільногірський міський центр зайнятості неправомірно відмовив позивачу у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при виході на пенсію, надання якої передбачено статтею 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, зазначив, що з 01.04.2014 року набрав чинності Закон України від 27.03.2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумав для економічного зростання в Україні», яким виключена частина 13 статті 37 Закону України «Про державну службу», у зв'язку із чим підстави для виплати грошової допомоги відсутні.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 22.12.2008 року №155-ос ОСОБА_1 призначено на посаду заступника директора - начальника відділу надання соціальних послуг Вільногірського міського центру зайнятості з посадовим окладом 1402 грн. на місяць.
Наказом Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 31.03.2014 року №37-ос звільнено ОСОБА_1 з посади заступника директора - начальника відділу надання соціальних послуг Вільногірського міського центру зайнятості 31.03.2014 року у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді внаслідок стану здоров'я, що перешкоджає продовженню даної роботи, за пунктом 2 статті 40 КЗпП України. Крім того, в наказі зазначено:
- виплатити ОСОБА_1 вихідну допомогу у розмірі середньомісячної заробітної плати, відповідно до статті 44 КЗпП України;
- виплатити ОСОБА_1 компенсацію за 8 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період роботи з 22.12.2013 року по 31.03.2014 року;
- виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів, згідно статті 37 Закону України «Про державну службу».
З копії трудової книжки позивачки вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, прийняла присягу державного службовця у 1996 році, звільнена від проходження державної служби у березні 2014 року, тобто ОСОБА_1 має вислугу державної служби понад 17 років.
Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську Дніпропетровської області від 01.04.2014 року №1067 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з 01.04.2014 року.
Судом встановлено та підтверджено позивачем та представником відповідача в судовому засіданні, що всупереч наказу Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 31.03.2014 року №37-ос грошова допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів ОСОБА_1 не виплачена.
Представником відповідача в обґрунтування своєї позиції надано суду копію листа-відповіді Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 15.05.2014 року за вих. №12/10-1953 на звернення Вільногірського МЦЗ від 29.04.2014 року №203-01-09 щодо виплати 10-ти місячних окладів ОСОБА_1, в якому зазначено наступне:
- наказ Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 31.03.2014 року №37-ос щодо виплати грошової допомоги у розмірі 10-ти місячних посадових окладів відповідач вважає таким, що відповідає правовим нормам встановленим діючим законодавством станом на 31.03.2014 року;
- у зв'язку з набранням чинності Законом України від 27.03.2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» з 01.04.2014 року виключено частину 13 статті 37 Закону України «Про державну службу», згідно якої державним службовцям у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачувалась грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів;
- рішенням Конституційного суду від 26.11.2013 року №11рп/2013 зазначено, що право на одержання грошової допомоги в розмірі 10 місячних окладів пов'язане з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця та припиненням цієї роботи у зв'язку з достроковим виходом на пенсію державного службовця;
- беручи до уваги довідку Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську Дніпропетровської області від 01.04.2014 року №1067, правових підстав на одержання ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів немає.
Вільногірським міським центром зайнятості за вих. №221-01-09 від 19.05.2014 року направлено ОСОБА_1 лист-повідомлення про відсутність підстав для виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд виходить із того, що складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Право на пенсійне забезпечення, загальні умови призначення пенсій, порядок їх нарахування та розміри визначаються, зокрема, законами України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII з наступними змінами, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV з наступними змінами.
Засади державної служби, умови, порядок реалізації громадянами України права на державну службу, а також права на пенсійне забезпечення державних службовців врегульовано законодавством про державну службу.
Право на одержання пенсії державних службовців мають чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку (частина перша статті 37 Закону №3723).
Державним службовцям у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів (частина тринадцята статті 37 Закону №3723).
Таким чином, грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів виплачується державному службовцю за умов виходу на пенсію з посади державного службовця та наявності страхового стажу, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років. Жодних додаткових умов для виплати грошової допомоги державному службовцю у разі виходу його на пенсію в частині тринадцятій статті 37 Закону №3723 не встановлено.
Конституційний Суд України в рішенні від 26.11.2013 року №11рп/2013 зазначив, що грошова допомога, передбачена вказаним законодавчим положенням, має разовий характер. Право на її одержання пов'язане з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця та припиненням цієї роботи у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця. Тому розірвання трудового договору з державним службовцем з підстав, визначених у пункті 2 частини першої статті 40 Кодексу (зокрема, виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров'я, який перешкоджає продовженню даної роботи), не може нівелювати право державного службовця на отримання зазначеної грошової допомоги за умови наявності стажу державної служби не менше 10 років.
Отже, державний службовець у разі дострокового (не раніше ніж за півтора року до встановленого законодавством строку) виходу на пенсію державного службовця на підставі пункту 2 частини першої статті 40 Кодексу у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я, за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, як і інші державні службовці, які виходять на пенсію з посад державних службовців після досягнення віку, зазначеного в частині першій статті 37 Закону №3723, має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 правомірно призначена до виплати грошова допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів, згідно статті 37 Закону України «Про державну службу», наказом Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 31.03.2014 року №37-ос, оскільки позивачка мала достатній стаж роботи на державній службі понад 10 років та була звільнена з державної служби із призначенням пенсії державного службовця.
Щодо доводів відповідача про виключення зі статті 37 Закону України «Про державну службу» частини тринадцятої у зв'язку з набранням чинності Законом України від 27.03.2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» з 01.04.2014 року, згідно якої державним службовцям у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачувалась грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, окрім випадків, коли вони пом'якшують або відміняють відповідальність особи.
Отже, починаючи з 01.04.2014 року при звільненні державних службовців у зв'язку із виходом на пенсію грошова допомога в розмірі 10 посадових окладів їм не нараховується та не виплачується.
Якщо ж звільнення держслужбовця у зв'язку із виходом на пенсію відбулось до 01.04.2014 року, слід керуватися нормами Закону №3723 у редакції, що діяла на дату звільнення такої особи.
В даному випадку дата звільнення особи є визначаючим критерієм для визначення права особи на виплату грошової допомоги у розмірі 10 окладів. Дата призначення пенсії держслужбовцю в такому випадку не є визначальною.
Дана позиція суду підтверджується також роз'ясненням Мінсоцполітики, що було розміщено в друкованому виданні «Оплата праці» від 22.05.2014 року №10 (142).
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною другою цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про недоведеність відповідачем позиції щодо відсутності правових підстав для виплати ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі 10 посадових окладів.
З урахуванням призначеного позивачці окладу в розмірі 1402 грн., сума грошової допомоги складає 14020 грн. (1402 грн. х 10).
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Вільногірського міського центру зайнятості про визнання незаконними дій та стягнення грошової допомоги - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Вільногірського міського центру зайнятості щодо невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги.
Стягнути з Вільногірського міського центру зайнятості на користь ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 14020,00 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 10 червня 2014 року.
Суддя (підпис) В.В. Кальник
Постанова не набрала законної сили станом на 10 червня 2014 року
Суддя В.В. Кальник
З оригіналом згідно
Помічник судді О.С. Шинкаренко
Суддя В.В. Кальник