Постанова від 29.07.2014 по справі 826/5352/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

29 липня 2014 року № 826/5352/14

В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по в вул. Великій Васильківській, 81-а, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом Державної фінансової інспекції в м. Києві

до Відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в м. Києві звернулася до суду з позовом про зобов'язання Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації вчинити певні дії щодо виконання вимоги від 20 вересня 2013 року № 26-04-14/12548.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Цивільний кодекс України, Кодекс законів про працю України, Господарський кодекс України, Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", "Про оплату праці", "Про колективні договори і угоди", постанову Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", наказ Міністра культури і туризму України від 18.10.2005 № 745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної ставки", постанову Ради Міністрів СРСР від 04.12.1981 № 1145 "Про порядок і умови суміщення професій", Інструкцію Держкомпраці, Мінфіну СРСР і ВЦРПС від 14.05.1982 № 53-ВЛ "Про порядок і умови суміщення професій (посад)", Положення про порядок матеріального стимулювання працівників Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, затверджене розпорядженням Подільської районної у м. Києві державної адміністрації від 11 березня 2011 року № 222, Класифікацію професій Національного класифікатора України Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, затверджену наказом Держспоживстандарту України від 26 грудня 2005 року № 375, та зазначає, що Державною фінансовою інспекцією в м. Києві під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації встановлено порушення вимог чинного законодавства, в зв'язку з чим Державною фінансовою інспекцією в м. Києві направлено на адресу Відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації вимогу про усунення порушень виявлених ревізією від 20 вересня 2013 року № 26-04-14-14/12548, проте відповідачем недоліки, які зазначені у вимозі залишаються невиконаними.

Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Бюджетного кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Кодексу законів про працю України, законів України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", "Про освіту", "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури і мистецтв, заснованими на державній та комунальній формі власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 1997 року № 534, Переліку платних послуг, які можуть надаватись закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2011 року № 1271, наказ Міністерства культури і туризму України від 18.07.2006 № 571/0/16-06 "Про затвердження зразків документації для початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання)", Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550, постанову Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228, постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", Положення про порядок матеріального стимулювання працівників виконавчого органу Подільської районної в м. Києві ради (Подільської районної у м. Києві державної адміністрації), затвердженого рішенням Подільської районної у м. Києві ради від 6 листопада 2008 року № 404, та зазначив, що вимога Державної фінансової інспекції в м. Києві від 20 вересня 2013 року № 26-04-14/12548 є незаконною, а тому не підлягає виконанню Відділом культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Державною фінансовою інспекцією в м. Києві відповідно до пункту 1.2.2.1 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в м. Києві на ІІ квартал 2013 року, на підставі направлень на проведення ревізії від 17 червня 2013 року № 2107, № 2106, від 24 липня 2013 року № 2517 проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Управління культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації за період з 1 жовтня 2009 року по завершений звітний період 2013 року (1 червня 2013 року).

За результатами ревізії Державною фінансовою інспекцією в м. Києві складено акт від 16 серпня 2013 року № 04-30/1835.

З метою усунення порушень виявлених під час ревізії Державною фінансовою інспекцією в м. Києві Відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації вручено вимогу від 20 вересня 2013 року № 26041414/12548 щодо усунення порушень, виявлених ревізією.

Пунктом 1 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації вжити заходи щодо притягнення до матеріальної та дисциплінарної відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях. Розглянути питання доцільності перебування на займаній посаді бухгалтера І категорії ОСОБА_1

Пунктом 2 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати збитки в сумі 36,99 тисяч грн. в порядку, визначеному частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що через укладання Управлінням культури договору з Відкритим акціонерним товариством "Державний Ощадний банк України", умовами якого передбачено стягнення Банком комісійної винагороди із суми банківської плати, а не додатково за рахунок платника, Управлінням культури додатково проведено витрати коштів спеціального фонду бюджету (без віднесення їх на видатки), внаслідок чого завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на загальну суму 36,99 тис. грн.

Пунктом 3 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації перерахувати до загального фонду бюджету м. Києва грошові кошти в сумі 14,53 тис. грн.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, Управлінням культури кошти отримані від діяльності, вид якої не визначено Переліком платних послуг, які можуть надаватися закладами культури і мистецтв, засновниками на державній та комунальній формі власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 1997 року № 534 та Переліком платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2011 року № 1271, зокрема у вигляді відшкодування суми амортизації за надані учням у користування повністю зношених музичних інструментів, не перераховано до загального фонду бюджету м. Києва у порядку, визначеному статтею 240 Господарського кодексу України, а зараховано в дохід спеціального фонду, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) бюджету м. Києва за період з 1 січня 2010 року по 1 червня 2013 року на загальну суму 14,53 тис.грн.

Пунктом 4 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати збитки в сумі 13,50 тис.грн. в порядку визначеному частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 4,90 тис.грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, керівництвом Управління культури в порушення вимог пункту 3 частини четвертої статті 22 Бюджетного кодексу України, пункту 7 частини п'ятої статті 22 Бюджетного кодексу України, здійснено складання кошторисів по спеціальному фонду по КФКВ 110205 "Школи естетичного виховання дітей" без врахування вимог пункту 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228, і як наслідок, за рахунок коштів спеціального фонду здійснено преміювання працівників, утримання яких не передбачено штатними розписами та кошторисами на відповідні роки по спеціальному фонду ДХШ № 10, ДМШ ім. Турчака, ДМШ № 35, ДМШ № 31, чим в період з 1 листопада 2010 року по 1 березня 2011 року завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на суму 18,40 тис.грн.

Пунктом 5 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати збитки в сумі 1,30 тис.грн. в порядку визначеному частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 0,47 тис.грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що викладачу ДМШ № 1 ім. Я. Степового матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань Управлінням культури виплачено за рахунок коштів загального фонду, чим порушено пункт 4 підпункту 5 наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ" та пункт 5 статті 57 Закону України "Про освіту" і як наслідок в червні 2012 року завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на загальну суму 1,77 тис.грн.

Пунктом 6 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати збитки в сумі 2,63 тис.грн. в порядку визначеному частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 0,96 тис.грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що в порушення абзаців 10 та 11 статті 57 Закону України "Про освіту" та недотримання положень абзацу 1 Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963, Управлінням культури в період з 1 січня 2010 року по 31 грудня 2012 року виплата щорічної грошової винагороди керівникам шкіл естетичного виховання (директора та заступника директорів) призначалась та виплачувалася з посадових окладів (тарифної ставки) як викладачів, а не посадових окладів керівників, внаслідок чого завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на суму 3,59 тис.грн.

Пунктом 7 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати збитки в сумі 10,74 тис. грн. в порядку визначеному частиною першою статі 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 3,90 тис. грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що у вересні 2011 року здійснено нарахування та виплату щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам ДМШ ім. Турчака у розмірах, що перевищують визначені наказом від 30 вересня 2011 року №113, чим завдано матеріальної шкоди державі на загальну суму 14,64 тис. гривень.

Пунктом 8 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати збитки в сумі 43,73 тис. грн. в порядку визначеному частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 15,95 тис. грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що в порушення пункту статті 9, пункту 7 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", в 2010-2013 роках нараховувалася грошова винагорода директорам та заступникам директорів шкіл естетичного виховання без її призначення розпорядчими документами по Управлінню культури і як наслідок Управлінням культури в 2010-2012 роках завдано матеріальної шкоди державі на загальну суму 59,68 тис. гривень.

Пунктом 9 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати збитки в сумі 3,42 тис. грн. в порядку визначеному частиною першою cтатті 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 1,24 тис. грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що в порушення пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", заступникам начальника Управління культури призначалися, нараховувалися та виплачувалися премія без погодження з органом вищого рівня, а лише на підставі наказів по Управлінню культури, внаслідок чого у вересні 2010 року та в березні 2011 року завдано матеріальної шкоди на загальну суму 4,66 тис. гривень.

Пунктом 10 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати шкоду в сумі 45,55 тис. грн. в порядку визначеному частиною першою cтатті 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 16,53 тис. грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що в період з 1 січня 2011 року по 1 червня 2013 року Управлінням культури здійснено нарахування та виплату премії головним спеціалістам, начальнику та заступнику начальника Управління культури у розмірах, що перевищують визначені наказами та розпорядженнями і як наслідок, завдано матеріальної шкоди державі на загальну суму 62,08 тис. гривень.

Пунктом 11 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати шкоду в сумі 50,41 тис. грн. в порядку визначеному частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 18,30 тис. грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що Управлінням культури в порушення пункту 1 статті 9, пункту 7 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" в період з 1 січня 2010 року по 1 січня 2012 року нараховувалися премії головним спеціалістам, начальнику та заступнику начальника Управління культури, без розпорядчих документів, на їх призначення, внаслідок чого Управлінням культури завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на загальну суму 68,71 тис. гривень.

Пунктом 12 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації стягнути кошти у сумі 2,81 тис. грн. у відповідності до норм чинного законодавства та забезпечити їх повернення до місцевого бюджету та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 1,02 тис. грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що в порушення пункту 7 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" здійснено нарахування та виплату премії працівникам ДХШ №12 та Бібліотеки ім. А. Головка без розпорядчих документів, та працівникам ДМШ №31 у розмірах, що не відповідають визначеним наказом по Управлінню від 7 квітня № 37, чим завдано в березні-квітні 2011 року матеріальної шкоди державі на загальну суму 3,83 тис. гривень.

Пунктом 13 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати шкоду в сумі 75,67 тис. грн. в порядку визначеному частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 27,47 тис. грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що в порушення статті 97 Кодексу законів про працю в період з 1 січня 2010 року по 1 червня 2013 року Управлінням культури здійснено преміювання працівників шкіл ДМШ № 1 ім. Я.Степового, ДМШ ім. Турчака, ДМШ №31, ДМШ №35, ДМШ №12 за сумлінне виконання посадових обов'язків під час проведення першого туру виборів Президента України та в зв'язку з відзначенням Дня працівника культури, з нагоди відзначення всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва, з нагоди святкування 20-ї річниці Незалежності України, з нагоди святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня, Дня захисника Вітчизни, тоді як умовами Колективних договорів та Положень про преміювання не передбачено зазначені види премій, внаслідок чого завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на загальну суму 99,05 тис. гривень. Також вказаний пункт вимоги виносився з тих підстав, що у вересні 2010 року Управлінням культури премійовано головних спеціалістів Управління культури на відзначення високих показників у роботі по підсумкам 8 місяців, тоді як умовами Положення про порядок матеріального стимулювання працівників виконавчого органу Подільської районної в м. Києві ради (Подільської районної у м. Києві адміністрації), затвердженого рішенням Подільської районної у м. Києві ради від 6 листопада 2008 року № 404, не передбачено преміювання працівників по підсумкам роботи за 8 місяців, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на загальну суму 4,09 тис. гривень.

Пунктом 14 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати збитки в сумі 1,74 тис. грн. в порядку визначеному частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 0,63 тис. грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що в порушення вимог пункту 2 підпункту 4а) наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 № 745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки" та пункту 4 підпункту 3а) наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", заступнику директора з навчально-виховної роботи встановлено доплату за розширення зони обслуговування, внаслідок чого в період з 1 вересня 2010 року по 1 грудня 2011 року завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на загальну суму 2,37 тис. гривень.

Пунктом 15 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати шкоду (збитки) в сумі 105,67 тис. грн. в порядку визначеному частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду соціального страхування та повернути зайво сплачені кошти в сумі 38,36 тис. грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що директорами ДМШ № 31, ДМШ № 12, ДХШ № 4, ДМШ № 1, ДШМ ім. Турчака, ДХШ № 10, ДМШ № 35 в порушення статті 92 Кодексу законів про працю України від здійснено призначення доплати до заробітної плати "за збільшення обсягу робіт" працівникам шкіл без закріплення наказом за ними додаткових обов'язків (не обумовлених трудовими договорами) по збільшенню обсягу робіт із зазначенням об'єму додатково виконуваних функцій чи робіт, як це передбачено постановою Ради Міністрів СРСР від 04.12.1981 № 1145 "Про порядок і умови суміщення професій (посад)" та Інструкцією Держкомпраці, Мінфіну СРСР і ВЦРПС від 14.05.1982 № 53-ВЛ "Про порядок і умови суміщення професій (посад)" (легітимність яких підтверджена роз'ясненням Міністерства праці та соціальної політики України від 2 грудня 2005 року № 9942/0/14-05/018-17 та постановою Верховної Ради України від 12.09.1991 №1545-ХІІ "Про порядок тимчасової дії на території України деяких актів законодавства Союзу РСР") і як наслідок, Управлінням культури в період з 1 січня 2011 року по 31 грудня 2012 завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на загальну суму 144,03 тис. гривень.

Пунктом 16 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації відшкодувати збитки в сумі 19,42 тис. грн. в порядку визначеному частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду та повернути зайво сплачені кошти в сумі 7,05 тис. грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що в порушення вимог статей 94, 97 Кодексу законів про працю України Управлінням культури здійснено нарахування та виплату заробітної плати окремим працівникам ДХШ № 4 при відсутності їхнього особистого трудового внеску, а саме: через не врахування даних табелів виходу на роботу, внаслідок чого завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на загальну суму 26,47 гривень.

Пунктом 17 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації забезпечити відображення в обліку дебіторської заборгованості за Товариством з обмеженою відповідальністю "Мрія Будмонтаж" на суму 14,03 тис. грн. та при необхідності провести претензійно-позовну роботу по її стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія Будмонтаж".

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії використання коштів на проведення ремонтних робіт встановлено порушення ДБН Д. 1.1-1-2000 "Правила визначення вартості будівництва", затверджених наказом Держбуду України від 27 серпня 2000 року № 174, зокрема, не підтверджено факти завищення обсягів фактично виконаних робіт під час проведення ремонтних робіт та обсягів завищених робіт врахованих в актах (ф. КБ-2в), в результаті чого Управлінням культури завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на загальну суму 15,52 тис. грн. У вимозі зазначено, що в ході ревізії порушення усунуто на суму 1,49 тис. гривень.

Пунктом 18 вимоги Державна фінансова інспекція в м. Києві зобов'язала Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації забезпечити відшкодування нанесеної матеріальної шкоди в сумі 12,00 тис. грн. в порядку визначеному частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України, а також забезпечити повернення коштів в сумі 12,00 тис. грн. до місцевого бюджету.

Вказаний пункт вимоги винесений в зв'язку з тим, що під час ревізії встановлено, що Управлінням культури при укладанні договорів не враховано визначений вимогами статті 181 Господарського кодексу України порядок укладання господарських договорів, а саме: не запропоновано включення до договорів право замовника отримувати від виконавця пред'явлення копій документів щодо фактичних витрат включених до актів виконаних робіт/надання послуг і к наслідок, Управлінням культури в порушення вимог пункту 1 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та п.3.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88, здійснено оплату Товариству з обмеженою відповідальністю "Центральні театральні каси" по акту здачі - приймання робіт від 27 квітня 2011 року № б/н, вартість якої не підтверджена відповідними первинними документами в ході зустрічної звірки, на суму 12,00 тис. грн., в результаті чого Управлінням культури завдано матеріальної шкоди (збитків) державі на вказану суму.

Відповідно до статті 1 Закону України від 26.01.1993 № 2939-ХІІ " Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні " (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2939-ХІІ) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Згідно статті 2 Закону № 2939-ХІІ головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 частини першої статті 8 Закону № 2939-ХІІ встановлено, що орган державного фінансового контролю вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб.

Згідно пункту 3 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550, фінансово-господарська діяльність об'єкта контролю - це сукупність рішень, дій та операцій, які об'єкт контролю приймає та здійснює в частині володіння, використання та розпорядження фінансовими ресурсами, необоротними та іншими активами.

Відповідно до статті 10 Закону № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право:

- перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);

- пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що позивачем проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації у відповідності до норм чинного законодавства та в межах своїх повноважень пред'явлено відповідачу вимогу від 20 вересня 2013 року № 26-04-14/12548 щодо усунення порушень виявлених ревізією.

Разом з тим, як встановлено під час розгляду справи, Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, не погоджуючись з вимогою Державної фінансової інспекції в м. Києві від 20 вересня 2013 року № 26-04-14/12548 оскаржив її в судовому порядку.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 лютого 2014 року у справі № 826/18783/13-а за позовом Відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації до Державної фінансової інспекції в м. Києві про визнання протиправною та скасування частково вимоги, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року та ухвалами Вищого адміністративного суду України від 16 червня 2014 року, позов Відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації задоволено частково та визнано протиправним та скасовано пункт 3 вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією від 20 вересня 2013 року № 2604-1414/12548.

Вказаним рішенням суду встановлено неправомірність прийняття Державною фінансовою інспекцією в м. Києві пункту 3 вимоги від 20 вересня 2013 року № 2604-1414/12548 та встановлено правомірність пунктів 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18 вимоги Державної фінансової інспекції в м. Києві від 20 вересня 2013 року № 2604-1414/12548.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини одним з основних елементів верховенства права є принцип правової певності, який серед іншого передбачає, що рішення суду з будь-якої справи, яке набрало законної сили, не може бути поставлено під сумнів (див. рішення Суду у справах: Sovtransavto Holding v., no. 48553/99, § 77, від 25.07.2002; Ukraine-Tyumen v. Ukraine, no. 22603/02, §§ 42 та 60, від 22.11.2007). Таким чином, суд приймає до уваги позицію, наведену у рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 лютого 2014 року.

Представник відповідача під час розгляду справи зазначив, що Відділом культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації в результаті проведеної роботи усунуті наступні порушення:

- по пункту 1 вимоги: бухгалтеру І категорії ОСОБА_1 винесена догана;

- по пункту 2 вимоги: кошти в сумі 36,99 тис. грн. донараховані та частково перераховані в сумі 27 640 грн. в дохід бюджету, згідно платіжного доручення № 222 від 30 грудня 2013 року на суму 7 000 грн., платіжного доручення № 28 від 12 лютого 2014 року на суму 3 200 грн., платіжного доручення № 51 від 25 березня 2014 року на суму 2 040 грн., платіжного доручення № 97 від 5 травня 2014 року на суму 11 100 грн., платіжного доручення № 123 від 26 червня 2014 року на суму 4 300 грн.;

- по пункту 6 вимоги: кошти в сумі 3,59 тис. грн. виплати щорічної грошової винагороди керівникам шкіл естетичного виховання (директора та заступника директорів), як викладачів, а не з посадових окладів керівників була відшкодована у сумі 3 587,42 грн. (утримано з заробітної плати директорів та заступників директорів);

- по пункту 10 вимоги: зайво нараховані кошти по заробітній платі працівників апарату відділу культури на загальну суму 62,08 тис. грн., з них 14,6 тис. грн. відшкодовані та перераховані в дохід бюджету, а саме: згідно платіжного доручення № 136 від 30 грудня 2013 року на суму 10 000 грн. та платіжного доручення № 13 від 12 лютого 2014 року на сумі 4 600 грн.;

- по пункту 17 вимоги: кошти в сумі 17,1 тис. грн. повернуті та перераховані в дохід бюджету за завищення обсягу виконаних робіт Товариством з обмеженою відповідальністю "Мрія Будмонтаж", згідно платіжного доручення № 6 від 20 листопада 2013 року на суму 15 515,30 грн. та платіжного доручення № 1 від 14 лютого 2013 року на суму 1 493,58 грн.);

- повернуто на рахунок відділу культури та перераховано в дохід бюджету кошти в сумі 10,62 тис. грн. за проведення заходів;

- проведено перерахунок зайво нарахованої заробітної плати з ОСОБА_3 на загальну суму 0,98 тис. грн., з них на 0,30 тис. грн. були зменшені внески до пенсійного фонду;

- перераховано в дохід бюджету за недоотриману батьківську плату за 2010 року, згідно платіжного доручення від 26 червня 2014 року № 123 на суму 4 300 грн.

Разом з тим, згідно статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частиною четвертою статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Проте, Відділом культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації не надано належних доказів на підтвердження виконання вимоги Державної фінансової інспекції в м. Києві від 20 вересня 2013 року № 26-04-14/12548.

При цьому, надані відповідачем копії платіжних доручень не розкривають зміст вчинених операцій та не дають можливості встановити на виконання якого саме пункту вимоги були перераховані кошти та які саме дії вчинені Відділом культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації з метою виконання законних вимог Державної фінансової інспекції в м. Києві.

Крім того, Відділом культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації не надано доказів відображення у бухгалтерському обліку результатів вчинених дій на виконання вимог Державної фінансової інспекції в м. Києві про усунення виявлених ревізією порушень.

За таких обставин суд приймає до уваги позицію Державної фінансової інспекції в м. Києві відносно того, що надані відповідачем копії матеріалів не підтверджують факт часткового виконання відповідачем вимог позивача.

Разом з тим, суд не приймає до уваги наказ Відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації від 10 жовтня 2013 року № 155 про результати фінансово-господарської діяльності за період з 1 жовтня 2009 року по 1 червня 2013 року, згідно якого бухгалтеру централізованої бухгалтерії ОСОБА_1 винесено догану за неналежне виконання своїх посадових обов'язків, що призвело до значних порушень, як доказ виконання відповідачем пункту 1 вимоги з тих підстав, що вказаним пунктом вимоги зобов'язано Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації вжити заходи щодо притягнення до матеріальної та дисциплінарної відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях та розглянути питання доцільності перебування на займаній посаді бухгалтера І категорії ОСОБА_1 Проте, доказів виконання викладеної у пункті 1 вимоги суду не пред'явлено.

Суд також не приймає до уваги посилання відповідача на те, що рішеннями місцевих загальних судів скасовані постанови Державної фінансової інспекції в м. Києві про накладення адміністративних стягнень на директора Дитячої художньої школи № 4 ОСОБА_4, директора Дитячої музичної школи № 12 ОСОБА_5, директора Дитячої музичної школи № 31 ОСОБА_6, начальника відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини ОСОБА_7, директора Дитячої музичної школи № 1 ОСОБА_8, оскільки постановами суду не надавалася оцінка виявленим під час ревізії порушенням вимог фінансового законодавства, а досліджувалися обставини щодо правомірності застосування до керівників установ адміністративних стягнень.

З огляду на встановлені у суді обставини та враховуючи, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 лютого 2014 року у справі № 826/18783/13-а визнано протиправним та скасовано пункт 3 вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією від 20 вересня 2013 року № 2604-1414/12548, суд приходить до висновку про наявність обов'язку Відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації вчинити певні дії щодо виконання пунктів 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 вимоги Державної фінансової інспекції в м. Києві від 20 вересня 2013 року № 26-04-14/12548.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню частково.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Державної фінансової інспекції в м. Києві задовольнити частково.

2. Зобов'язати Відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської районної в м. Києві державної адміністрації вчинити певні дії щодо виконання пунктів 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 вимоги Державної фінансової інспекції в м. Києві від 20 вересня 2013 року № 26-04-14/12548.

3. В решті позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева