ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"25" липня 2014 р. Справа № 809/1907/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Скільського І.І.
за участю секретаря судового засідання Волочій Л.І.,
представника позивача - Футерко В.П.,
представника відповідача - Шкраб'юк О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ПАТ «Івано-Франківський завод «Промприлад» до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій протиправними,-
Публічне акціонерне товариство «Івано-Франківський завод Промприлад» звернулося в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій протиправними.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем позивачу надіслано повідомлення від 14.02.2014 року №228/04 про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів з щомісячним платежем в сумі 1038,15 грн. Позивач вважає, що дії відповідача щодо направлення оскаржуваного повідомлення є протиправні. Вважає, що норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини поширюються тільки на державні підприємства, а ПАТ «Івано-Франківський завод «Промприлад» не є державним підприємством.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю,надав аналогічні за змістом позовної заяви пояснення, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав наведених у письмовому запереченні (а.с.25-26). Просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд прийшов до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Публічне акціонерне товариство «Івано-Франківський завод Промприлад» станом на день розгляду справи, являється юридичною особою, та взяте на облік управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Судом встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську на адресу ПАТ «Івано-Франківський завод «Промприлад» надіслано повідомлення від 14.02.2014 року за №228/04 із вимогою щодо сплати витрат відповідачу на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Не погоджуючись із діями відповідача щодо направлення оскаржуваного повідомлення, позивач оскаржив їх до суду.
Приписами статті 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створення умов для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку.
У судовому засіданні представник позивача посилався на приписи статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», а саме на те, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується, зокрема, для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Суд не погоджується із вищевказаними твердженнями представника позивача з огляду на те, що ним не взято до уваги наступний пункт вищевказаної статті Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», зокрема те, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується, в тому числі для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Таким чином, Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» на позивача покладено обов'язок сплачувати різницю між сумою пенсії, призначеної його науковим (науково-педагогічним) працівникам та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
Процедура нарахування та виплати витрат на пенсії наукових працівників регулюється Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р., № 372 (надалі також - Порядок).
Згідно з пунктом 5 Порядку, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Таким чином, позивач дійшов помилкового висновку про те, що положення Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» поширюється виключно на державні підприємства, та те, що дії відповідача щодо надсилання повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становить різницю між сумою пенсій призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів станом на 2014 рік є протиправними.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, тому в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Скільський І.І.
Постанова складена в повному обсязі 30.07.2014 року.