Справа № 524/2419/14-а
10.07.2014 року Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі: головуючого судді - Середа А.В.
при секретарі - Кот А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Полтавській області Лисенко С.О. про визнання протиправною та скасування постанови № 148633 від 09.07.2012 року про застосування фінансових санкцій,
В березні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Полтавській області Лисенко С.О. про визнання протиправною та скасування постанови № 148633 від 09.07.2012 року про застосування фінансових санкцій.
Посилаючись на обставини і підстави викладені в заяві представник відповідача відповідно до ст.22 КАС України просила суд постановити ухвалу про передачу адміністративної справи на розгляд до Полтавського окружного адміністративного суду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, про день, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомляв.
Спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Статтею 18 КАС України встановлена предметна підсудність адміністративних справ. Так, даною статтею встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування. крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Вказаний позивачем відповідач - т.в.о. начальник Управління Лисенко С.О. не є посадовою особою органу місцевого самоврядування, ні належний в даному випадку відповідач - Управління Укртрансінспекції у Полтавській області також не є органом місцевого самоврядування.
Окрім того(щодо вищезазначеного п.2 ч.1 ст.18 КАС України) позивачем оскаржується рішення не про притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки всі постанови про застосування фінансових санкцій, в тому числі і оскаржувана постанова, виносяться начальником Управління виключно згідно Закону України «Про автомобільний транспорт», а не відповідно до Кодексу України «Про адміністративні правопорушення».
Постанова № 148633 від 09.07.2012 про застосування фінансових санкцій не є рішенням про притягнення до адміністративної відповідальності.
Вищезазначену постанову винесено на підставі норм Закону України «Про автомобільний транспорт» та постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», а не у відповідності та не на підставі до Кодексу України «Про адміністративні правопорушення»
Постанови про застосування фінансових санкцій передбачають відповідальність за порушення норм Закону України «Про автомобільний транспорт» і не є адміністративною відповідальністю.
Згідно ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»(в попередній редакції).
Від імені центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
П. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України встановлено, що саме окружному адміністративному суду підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа.
Окрім того, пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень КАС України встановлено, що відповідні місцеві загальні суди вирішують за правилами Кодексу адміністративного судочинства України справи, які підвідомчі окружному адміністративному суду, лише до початку його діяльності.
Позивач в своєму позові посилається на ч.2 ст.19 КАС України, яка визначає, що адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
В цьому випадку таким адміністративним судом є Полтавський окружний адміністративний суд, оскільки територіальна підсудність цього суду поширюється й на місце проживання позивача(територія Полтавської області).
Статтею 3 КАС України визначено поняття суб'єкту владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування. їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні
Відповідно до частини 4 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» Розглядати справи про накладення адміністративно-господарських штрафів за порушення, зазначені у цій статті, мають право посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті.
Розгляд даної справи по суті Автозаводським районним судом м.Кременчука не проводився.
Суд, беручи до уваги той факт, що адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених Кодексом Адміністративного Судочинства України.
Керуючись ст.ст.18,19 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд -
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Полтавській області Лисенко С.О. про визнання протиправною та скасування постанови № 148633 від 09.07.2012 року про застосування фінансових санкцій направити до Полтавського окружного адміністративного суду для розгляду по суті заявлених позовних вимог.
Спір про підсудність справи між судами не допускається.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м Кременчука Полтавської області в частині визначення підсудності в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя: