Народицький районний суд Житомирської області
Справа № 284/896/14-а
23 липня 2014 року смт. Народичі
Народицький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Діброви О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Комунальної установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Народицької районної ради, третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулась до суду і просить зобов'язати Комунальну установу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Народицької районної ради провести донарахування доплати до заробітної плати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(надалі - Закон) за період з 01.01.2014 року по 28.02.2014 року й з 01.04.2014 року по 30.06.2014 року та подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, мотивуючи тим, що доплата виплачувались їй не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення її прав.
Ухвалою судді від 14.07.2014 року позов в частині нарахування коштів за період з 01.01.2014 року по 13.01.2014 року залишено без розгляду.
Позивач просить справу розглянути без її участі, представники відповідача й третьої особи були повідомлені належним чином, однак, в судове засідання не з'явились та не повідомили про причини неявки.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 працює в Комунальній установі «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Народицької районної ради в смт.Народичі Житомирської області, розташованому в зоні гарантованого добровільного відселення, що підтверджується довідкою №97 від 08.07.2014 року (а.с. 4).
Згідно Закону позивач має право на відповідні доплати, які отримувала згідно постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах, а зокрема ст.39 - в сумі 10,5 грн.(пропорційно відпрацьованому часу).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Законом на час виникнення правовідносин були передбачені слідуючи виплати:
-ст.39 Закону - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.
Зазначеною вище постановою №836 усупереч Закону, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема:
- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшувати та встановлювати їх у твердій сумі.
Частиною 2 ст.9 КАС України встановлено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Згідно роз'яснень п.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 16.03.2012 року (із відповідними змінами) «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» судам варто враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не надано Кабінету Міністрів України повноважень щодо визначення в 2014 році розміру виплат за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та не встановлено жодних обмежень щодо застосування норм і положень цього Закону.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 01.01.2014 року -1218 грн.
Пунктом 7 статті 3 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п.п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №936 від 20.09.05, соціальні виплати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Оскільки позивачем не надано суду доказів щодо отримання нею у відповідача доплати до заробітної плати протягом березня 2014 року, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити за безпідставністю.
Позивач при поданні до суду позовної заяви сплатила судовий збір в сумі 73,08 грн., а тому, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, сплачену позивачем суму слід стягнути із Державного бюджету України.
На підставі ст.19 Конституції України, ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та керуючись ст.ст.8-11,18,71,160-162, 267 КАС України,суд,-
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Комунальну установу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Народицької районної ради провести ОСОБА_1 донарахування доплати до заробітної плати (ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") за період з 14.01.2014 року по 28.02.2014 року й за період з 01.04.2014 року по 30.06.2014 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України „Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісяця, з урахуванням виплачених коштів, та подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області.
В задоволенні позовних вимог за решту періоду відмовити за безпідставністю.
Зобов'язати управління Державного казначейства України в Народицькому районі стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн.
Зобов'язати Комунальну установу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Народицької районної ради виконати постанову негайно в межах суми стягнення за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання законної сили постановою суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Народицький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: