17 липня 2014 р. Справа № 523/14305/13-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бабаков В.П.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Романішина В.Л.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси на постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 22 жовтня 2013 року в адміністративні справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У вересні 2013 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси, в якому просила визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати здійснити перерахунок призначеної позивачу з 12 червня 2013 року з урахуванням інших виплат згідно довідки від 12 червня 2013 року № 88/05 СДПІ по роботі з великими платникаим податків у м.Одесі ДПС про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року.
Постановою Суворовського районного суду м. Одеси від 22 жовтня 2013 року задоволено адміністративний позов. Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови у включенні до складу пенсії позивачу інших виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію, починаючи з 12.06.2013 року.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси подало апеляційну скаргу на зазначену постанову, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржене рішення, прийняти нове, яким відмовити у задоволені адміністративного позову.
Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що відповідачем законно не включено до розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу.
З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12 червня 2013 року звільнено з СДПІ по роботі з великими платникаим податків у м.Одесі ДПС за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності згідно ст.38 КЗпПУ.
Для визначення заробітку ОСОБА_3 для обчислення пенсії було взято дані довідку від 12 червня 2013 року №88/05 про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», позивачу з 12 червня 2013 року призначено пенсію по інвалідності згідно ЗУ «Про державну службу».
Позивач звернулася до УПФУ в Суворвоському районі м. Одеси за роз'ясненням стосовно складових заробітної плати для призначення пенсії.
10 вересня 2013 року відповідач надав відповідь, в якої зазначено, що інші виплати (індексація, матеріальна допомога) для визначення заробітку для призначення пенсії не враховані, оскільки ці виплати не передбачені у ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця та регулюються іншими нормативно правовими актами.
Відповідачем дані з усіх сум заробітної плати (у тому числі матеріальної допомоги та індексації) були сплачені внески до Пенсійного фонду України відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач вважає, що зазначені виплати повинні бути враховані під час розрахунку її пенсії.
Оскільки з усіх сум заробітної плати (у тому числі матеріальної допомоги та індексації) були сплачені внески до Пенсійного фонду України відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач вважає, що зазначені виплати повинні бути враховані під час розрахунку її пенсії.
Апеляційний суд, вважає відмову відповідача неправомірною та погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що оскільки з усіх сум заробітної плати (у тому числі матеріальної допомоги та індексації) були сплачені внески до Пенсійного фонду України відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то зазначені виплати повинні бути враховані під час розрахунку пенсії позивача.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, правова позиція відповідача про те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» .
За таких обставин апеляційний суд вважає, що відповідач неправомірно інші виплати (індексація, матеріальна допомога) для визначення заробітку для призначення пенсії не врахував.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку, правильно застосував норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 183-2, 195, 197, п. 1ч. 1. ст.198, 200, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси - залишити без задоволення, постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 22 жовтня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя /підпис/ Єщенко О.В.
суддя /підпис/ Димерлій О.О.
суддя /підпис/ Романішин В.Л.