Постанова від 01.07.2014 по справі 804/7933/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2014 р. Справа № 804/7933/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кальника В.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «А-Маркет» до Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування розпорядження №94-р від 21.05.2014 року про анулювання ліцензії №304011072948 від 09.09.2013 року, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «А-Маркет» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з позовними вимогами про скасування розпорядження Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №94-р від 21.05.2014 року про анулювання ліцензії №304011072948 від 09.09.2013 року.

В обґрунтування позову зазначено, що:

- 30.05.2014 року Товариством з обмеженою відповідальністю «А-Маркет» отримано розпорядження №94-р від 21.05.2014 року про скасування ліцензії №304011072948 від 09.09.2013 року на продаж алкоголю за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Бердянська, 1А (магазин) у відповідності до абз. 8 ч. 28 ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодово, алкогольних напоїв і тютюнових виробів»;

- розпорядження було винесено на підставі того факту, що співробітницею ТОВ «А-Маркет» ОСОБА_1 було продано алкогольні напої особі, що не досягла 18 років. 3і слів ОСОБА_1 було встановлено та відмічено в пояснювальній записці до акту перевірки, що неповнолітня особа алкогольні напої не купувала та відповідного чеку за даною операцією проведено не було. Через юридичну необізнаність, ОСОБА_1 сплатила пред'явлений до неї штраф;

- керівництво ТОВ «А-Маркет» забороняє своїм співробітникам продавати алкогольні, тютюнові, слабоалкогольні та інші товари, що заборонені для продажу неповнолітнім особам. На підтвердження цього факту у магазині встановлено багато позначок та щомісячно проводяться бесіди про небезпечність продажу окремих видів товару неповнолітнім особам;

- співробітники ТОВ «А-Маркет», які мають офіційну довіреність на отримання кореспонденції чи інших нормативних документів, жодним чином не були проінформовані зі сторони податкової інспекції чи інших служб про дану ситуацію, а лише були повідомлені про кінцевий результат у вигляді анулювання ліцензії. Крім того, органом ліцензування на адресу ліцензіата було надіслано лише повідомлення про анулювання ліцензії без надання рішення про анулювання ліцензії.

Представник відповідача надав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що підставою для прийняття оскаржуваного розпорядження був адміністративний матеріал від 28.03.2014 за ст.156 КупАП, складений працівниками Індустріального РВ ДМУ ГУ МВС України в Дніпропетровській області стосовно продавця-касира ТОВ ОСОБА_1.

За результатами розгляду матеріалів встановлений факт реалізації у торговому магазині ТОВ «А-Маркет» за адресою: м.Дніпропетровськ, вул. Бердянська, 1А алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років. Таким чином, позивачем було порушено норми ст. 15-3 Закону України від 19.12.95р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та складено адміністративний матеріал за ч.2 ст.156 КУпАП. Отже, вказане розпорядження прийнято відповідачем на підставах і в спосіб, встановлений законами та Конституцією України, як наслідок, розпорядження скасуванню не підлягає. У зв'язку із чим, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Сторони в судове засідання не прибули.

У відповідності до вимог ст. 128 КАС України, справу розглянуто без участі сторін, на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що працівниками Індустріального РВ ДМУ ГУ МВС України в Дніпропетровській області виявлено та задокументовано факт реалізації у торговому магазині ТОВ «А-Маркет» за адресою: м.Дніпропетровськ, вул.Бердянська продажу алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років.

28 березня 2014 року відносно реалізатора даного магазину - гр. ОСОБА_1 складено адміністративний протокол серії ДН №402198 за ч. 2 ст. 156 КУпАП.

На підставі вказаної перевірки, відповідачем прийнята постанова від 09.04.2014 року № 212 про застосування фінансових санкцій, яким до ОСОБА_1 застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу за продаж алкогольних напоїв особі, якій не виповнилось 18 років, а також винесено розпорядження №94-р від 21.05.2014 року про анулювання ліцензії №304011072948 від 09.09.2013 року, відповідно до якого анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами ТОВ «А-Маркет».

Відповідні правовідносини врегульовані спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, є Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР.

Відповідно до статті 16 вказаного Закону, контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Згідно з частинами 4 та 5 статті 15-3 вищевказаного Закону, продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку. У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.

Із наведених приписів Закону слідує, що визначальним питанням для підтвердження чи спростування порушення, є встановлення факту продажу пива, алкогольних напоїв та тютюнових виробів саме особі, яка не досягла 18 років.

Фінансові санкції застосовуються за порушення, передбачені статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Відповідно до п.5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. №790, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, є акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі порушення, нести відповідальність, передбачену Законом України № 481/95-ВР.

Підставою застосування адміністративно-господарських санкцій є виключно правопорушення, якого припустився суб'єкт господарювання.

Положення ст. 15 Закону N 481/95-ВР передбачають, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Відовідно до абз.8 ч.28 ст.15 Закону України від 19.12.1995 №481/95- ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповнення / далі - Закон №481) ліцензія суб'єкту господарювання на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, у т.ч., порушення ним вимог статті 153 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.

Факт продажу алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ДН №402198 від 28.03.2014 відносно гр. ОСОБА_1 - особи, яка знаходилась на момент перевірки у трудових відносинах з позивачем та здійснила продаж неповнолітній особі алкогольного напою; поясненнями ОСОБА_1; поясненнями ОСОБА_2 - неповнолітньої особи, якій було здійснено продаж алкогольного напою «Шейк», 0,33 л.; свідоцтвом про народження ОСОБА_2 - неповнолітньої особи, якій було здійснено продаж алкогольного напою «Шейк», 0,33 л.; постановою виконавчого комітету Дніпропетровської ради від №212, якою гр. ОСОБА_1 визнана винною в порушенні вимог ч.2 ст.156 КУпАП, долученими до матеріалів справи.

Таким чином, позивачем не доведено неправомірності та необґрунтованості оскаржуваного рішення, не було надано будь - яких належних доказів, які б підтверджували відсутність факту порушення з боку позивача ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та не спростовано доводи відповідача, викладені у запереченнях.

Враховуючи, що при винесенні розпорядження №94-р від 21.05.2014 року відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «А-Маркет» до Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування розпорядження №94-р від 21.05.2014 року про анулювання ліцензії №304011072948 від 09.09.2013 року - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник