Справа: № 810/1419/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Скрипка І.М. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
Іменем України
30 липня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Мєзєнцева Є.І., Файдюка В.В.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області про визнання протиправною та скасування вимоги, -
ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною та скасування вимоги від 20 лютого 2013 року № Ф-1 про сплату боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Київський окружний адміністративний суд своєю постановою від 08 квітня 2013 року адміністративний позов задовольнив.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2013 року та постановити нову про відмову в задоволенні адміністративного позову. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду не підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку у відповідача, має посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії, із 16 серпня 2003 року отримує пенсію довічно (пенсійне посвідчення Серія НОМЕР_1).
З 26 січня 2004 року позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області та є платником єдиного податку з 01 січня 2012 року.
Відповідачем на адресу позивача були направлені розрахунок-повідомлення та вимога про сплату боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 20 лютого 2013 року.
Згідно розрахунку, у позивача утворилася заборгованість зі сплати такого єдиного внеску за період з січня по грудень 2012 року у сумі 4572,42 грн.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-ІV).
За змістом статті 15 такого Закону умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
За правилами статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII (Закон № 796-XII ) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відносяться до другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи для встановлення пільг і компенсацій.
Так, частиною першою статті 55 Закону № 796-XII зазначеним особам, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Таким чином, у розумінні чинного законодавства як про пенсійне забезпечення, так і про загальнообов'язкове державне соціальне страхування і соціальний захист постраждалих від Чорнобильської катастрофи, особа (позивач) є такою, що отримує саме пенсію за віком.
Спеціальним законом для призначення пенсій за віком особам, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є Закон № 796-XII.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»(Закон № 2464-VI).
Пунктом 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI встановлено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
За приписами частини четвертої цієї статті особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За змістом частин першої, другої, третьої статті 12 Закону № 1058-ІV особи, які не підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах. У такому разі вони подають до територіального органу Пенсійного фонду за місцем проживання відповідну заяву за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду, та документи за затвердженим ним переліком.
У протоколі УПФУ № 1004 від 22 січня 2004 року, зазначено, що позивач отримує пенсію за віком та є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС при повному стажі.
Таким чином, оскільки позивач є пенсіонером, отримує пенсію за віком, не укладала договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, то колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що підстави для формування (виставлення) відповідачем вимоги про сплату заборгованості з єдиного внеску - відсутні, а тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області - залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Файдюк В.В.
Мєзєнцев Є.І.