Справа: № 761/1024/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Саадулаєв А.І. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
Іменем України
30 липня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Мєзєнцева Є.І., Файдюка В.В.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 22 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання незаконними дії Головного управління пенсійного фонду України в місті Києві щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років з 12.11.2012 року; зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків грошового забезпечення, з урахуванням премій та надбавок відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; стягнення одноразово з відповідача всю суму боргу з 17.11.2012 року по день винесення судового рішення; покладення обов'язків по виконанню судового рішення на начальника Головного управління пенсійного фонду України в місті Києві; зобов'язання відповідача протягом місяця надати звіт про виконання судового рішення.
Шевченківський районний суд міста Києва своєю постановою від 22 травня 2014 року позов задовольнив частково.
Не погоджуючись з судовим рішенням, представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 22 травня 2014 року та постановити нову про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду не підлягає скасуванню, з наступних підстав.
На даний час позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З довідки, виданої позивачу відповідачем від 26.11.2013 року вбачається, що позивачу призначена пенсія у розмірі 673, 90 грн. з 17.11.2012 року довічно.
Позивач звертався до відповідача з вимогою здійснити перерахунок пенсії за вислугу років. Листом від 20 березня 2014 року № 7007/12/Т-565 ГУ ПФУ в місті Києві відмовило позивачу у проведені перерахунку пенсії.
За приписами ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
З аналізу наведеної законодавчої норми вбачається, що законодавець не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення (такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 24.04.2012 року № 21-84а12).
Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшено розмір пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 2 вказаної постанови Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», станом на 01.04.2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», перерахунок пенсії військовослужбовців здійснюється виключно за довідками Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства інфраструктури, Міністерства надзвичайних ситуацій, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної пенітенціарної службі, Державної податкової служби про розмір грошового забезпечення.
Висновки відповідача про необхідність відмовити в задоволенні адміністративного позову з огляду на недотримання позивачем вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» є безпідставними з огляду на те, що відповідно до абз. 2 п. 16 Порядку, орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерства та інших органів, заявників доофоормлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Отже, у разі невідповідності поданих заявником документів вимогам чинного законодавства органи Пенсійного фонду України не позбавлені прав вимагати від нього належного оформлення поданих документів.
Крім того, слід звернуту увагу, що посилання представника відповідача на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 08.10.2013 безпідставне, так як в ньому розглядалось питання поновлення виплати пенсії позивача за вислугу років на військовій службі з 17.11.2012 року. Розмір пенсії, який підлягає перерахунку, предметом спору не являвся.
Згідно п.4-1 перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії: мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу; збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.
Для осіб, які втратили працездатність, розмір прожиткового мінімуму відповідно статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік», складає 894,00 грн. Для осіб, які втратили працездатність, розмір прожиткового мінімуму відповідно статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік», складає 949,00 грн.
Таким чином, розмір щомісячних виплат пенсії за віком позивачу повинен складати не нижче встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - тобто не нижче 949,00 грн. Розмір поновленої пенсії повинен відповідати діючому пенсійному законодавству України, а тому підлягає перерахунку.
За таких обставин, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії відповідача, які полягають у відмові здійснити перерахунок позивачу поновленої пенсії за віком з 17.11.2012 року, є незаконними. Управління Пенсійного фонду України в місті Києві повинно було провести перерахунок щомісячних виплат пенсії за віком відповідно з вимогами діючого законодавства на сьогоднішній день, починаючи з 17.11.2012 року, та виплатити позивачу різницю між нарахованою відповідно до Закону України № 1058 ХІV від 09.07.2009 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та фактично перерахованою сумою пенсії за віком, починаючи з 17 листопада 2012 року. А тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві - залишити без задоволення.
Постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 22 травня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Файдюк В.В.
Мєзєнцев Є.І.