13 листопада 2013 рокусправа № 2а/0470/13151/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2012 р. у справі № 2а/0470/13151/12
за позовом Криворізької Центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення податкового боргу у розмірі 45 301,96 грн., -
В листопаді 2012 року Криворізька Центральна міжрайонна Державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби звернулась до суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в якому просила стягнути з відповідача до бюджету загальну суму податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки у розмірі 45301,96 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок несвоєчасної сплати податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності відповідач має податковий борг у розмірі 45 301,96 гривень.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2012 р. у справі № 2а/0470/13151/12 адміністративний позов Криворізької Центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 45301,96 грн. - задоволено.
Постанову суду мотивовано наявністю непогашеного податкового боргу та законодавчо визначеним обов'язком відповідача сплачувати податки та інші обов'язкові платежі.
Не погодившись з постановою суду, Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2012 р. у справі № 2а/0470/13151/12, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд під час вирішення справи по суті не в повному обсягу дослідив обставини по справі та не встановив дійсної суми заборгованості відповідача.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, в судове засідання не прибули.
З урахуванням наявних в справі матеріалів, виходячи з припису ч. 4 ст. 196 КАС України, нез'явлення в судове засідання представників сторін апеляційної скарги не перешкоджає розгляду справи.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрована виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області та знаходиться на обліку в Криворізькій центральній міжрайонній державній податковій інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби, як платник податків.
Криворізькою центральною міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби було проведено аналіз діяльності ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якого встановлено порушення п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України в частині несплати у встановлені законодавством строки податкових зобов'язань.
На момент звернення позивача до суду ФОП ОСОБА_1 має непогашений податковий борг в сумі 45 301,96 грн., яке виникло внаслідок не сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання визначеного податковою декларацією зі сплати орендної плати за землю за період з травня по серпень 2012 року
Відповідно до поданої ФОП ОСОБА_1 податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік № 2061 від 02.02.2012 р. визначена нею сума податкового зобов'язання до сплати складає 135 905,85 грн. за січень 2012 року, 11 325,49 грн. щомісячно за лютий-листопад 2012 року, 11 325,46 грн. за грудень 2012 року.
Відповідачем самостійно задекларовані суми з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з травня по серпень 2012 року в необхідних розмірах та у встановлений законом термін сплачені не були, що підтверджується зворотнім боком облікової картки, довідкою позивача про заборгованість по платі за землю (орендній платі), розрахунком суми боргу.
Позивачем сформовано податкову вимогу форми «Ф» № 1488 від 03.11.2012 року, яка була вручена відповідачу того ж дня, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про плату за землю» контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюють органи державної податкової служби.
З 01 січня 2011 р. питання оподаткування земельних ділянок та сплати орендної плати за землю урегульоване Податковим кодексом України.
Так, згідно п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання;
Відповідно до п.59.5 ст.59 ПК України у разі коли у платника податків, якому надіслано(вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
За визначенням п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно п.п.14.1.72 п.14.1 ст.14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу), а згідно п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).
За приписами ст.269 ПК України платниками податку є:
269.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
269.1.2. землекористувачі.
Згідно положень п.270.1 ст.270 ПК України об'єктами оподаткування є:
270.1.1. земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
270.1.2. земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.98 р. № 161-XIV орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 21 вказаного Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п.288.2 ст.288 ПК України).
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п.288.3 ст.288 ПК України).
Пункт 290.1 ст. 290 Податкового кодексу України передбачає, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Згідно абз.2 п.288.1 ст.288 ПК України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
При цьому, за приписами п.п.191.1.1, 191.1.5 п.191.1 ст.191-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; здійснюють контроль за додержанням виконавчими органами сільських і селищних рад порядку прийняття та обліку податків і зборів від платників податків, своєчасністю і повнотою перерахування зазначених сум до бюджету.
Відповідно до п.41.1. ст.41 ПК України (в редакції на момент виникнення спірної заборгованості) контролюючими органами є: органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
41.5. Органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (п.41.5 ст.41 ПК України).
За приписами п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Доводи скаржника стосовно того, що розмір заборгованості боржника в сумі документально не підтверджений та невірно встановлений судом, колегією суддів до уваги не приймається, оскільки всупереч вимог ч.1 ст.71 КАС України зазначене скаржником не доведено належними доказами. Крім того, вимогу податкового органу про наявність та необхідність сплати податкового боргу відповідачем не оскаржено, що свідчить про узгодженість суми податкового боргу.
З огляду на вищезазначене та на те, що доказів погашення вказаної заборгованості відповідачем суду не надано, колегія суддів дійшла висновку про правомірність задоволення судом першої інстанції позовних вимог про стягнення з ФОП ОСОБА_1 податкового боргу по оренді землі в розмірі 45 301,96 грн.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2012 р. у справі № 2а/0470/13151/12 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2012 р. у справі № 2а/0470/13151/12 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: А.В. Шлай