Ухвала від 21.07.2014 по справі 2а-175/1269/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2014 рокусправа № 2а-175/1269/14-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.

суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 27 травня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, третя особа: Територіальне управління Державної Судової Адміністрації України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням об'єднання адміністративних справ, просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці; зобов'язати відповідача здійснити розрахунок щомісячного довічного грошового утримання без будь-яких обмежень в розмірі 90 % заробітної плати працюючого на відповідні посаді судді починаючи з 1 лютого 2013 року, згідно окладу, який становить 10 % мінімальних заробітних плат станом на 1 січня 2013 року, надбавки за вислугу років - 80 % від окладу, надбавки за адмін. посаду - 10 % від окладу, розміри яких підтверджено довідками Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області № Б-С-1585, 1586, 1587, 1589 від 25.09.2013 р. та № Б-С-604-609 від 10.04.2014 р. про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та виплати різницю між отриманими сумами за цей період.

Постановою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 27 травня 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області у частині відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплати щомісячного грошового утримання судді у відставці відповідно до його заяви, починаючи з 26.09.2013 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 без будь-яких обмежень, починаючи з 26.09.2013 року, в розмірі 90 % заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, розміри якої підтверджено довідками Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області № Б-С-1585, 1586, 1587, 1589 від 25.09.2013 р. та № Б-С-604-609 від 10.04.2014 р. про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та виплати різницю між отриманими сумами за цей період.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та

процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовної заяви відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована відсутністю підстав для здійснення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1, оскільки перерахунок передбачено тільки для суддів Конституційного Суду України, та крім того, встановленим законодавством обмеженням розміру довічного грошового утримання судді у відставці.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.

При цьому судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідач не здійснював перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку зі збільшенням грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку з підвищенням грошового утримання працюючого судді.

Так, згідно з п. п, 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах, повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у частині першій статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, а саме: заробітної плати, пенсії, щомісячного довічного грошового утримання тощо, надання їм у майбутньому статусу судді у відставці, право якого на пенсійне забезпечення та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів.

Правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів урегульовані Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07 2010 року.

Гарантії незалежності суддів закріплені, зокрема, у ч. 4 ст. 47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про судоустрій і статус суддів" змінено порядок оплати праці працюючим суддям, яким виплачується суддівська винагорода, проте принцип розрахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці зберігся, що підтверджується аналізом даних норм права.

Так, відповідно до положень ч. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів" судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.

Відповідно до ч.3 ст. 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.

Норми даних статей, що діяли у різний проміжок часу, вказують, що даний вид соціального забезпечення судді у відставці виплачується щомісячно та залежить від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

До передачі виплати щомісячного довічного грошового утримання Пенсійному фонду України на підставі Закону України «Про держаний бюджет на 2008 рік», положення якого в цій частині в наступному були визнані неконституційними відповідно до рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, розрахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснювався щомісячно територіальними управліннями ДСА України, апеляційними та касаційними судами разом з розрахунком суддівської винагороди працюючим суддям.

Таким чином, норми Законів, що визначали та визначають порядок виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці не передбачають такого поняття як перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, оскільки даний вид соціального забезпечення судді у відставці залежить від одного чинника - розміру грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді і при його зміні здійснюється відповідний розрахунок.

З цих же обставин поняття «перерахунок» не включено і в Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 року за № 200/14891, хоча в ньому містяться підстави не тільки для призначення даного виду соціального забезпечення суддів у відставці, але і для припинення таких виплат.

А отже управління Пенсійного фонду під час щомісячної виплати довічного грошового утримання судді у відставці повинно перевіряти розрахунок даної виплати в залежності від розміру грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

Складові суддівської винагороди містяться в приписах ч.2 ст.129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та становлять: посадовий оклад та доплати за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

У зв'язку із змінами в складових суддівської винагороди згідно ч.2 ст.129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» кількість складових, з яких розраховується щомісячне довічне грошове утримання ОСОБА_1 в порівнянні з їх кількістю при призначені такого утримання, зменшилася та становить: посадовий оклад, доплата за роботу на адміністративній посаді та доплата за вислугу років.

Розмір складових суддівської винагороди визначений статтею 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Так, оклад судді визначений у відповідній кількості мінімальних заробітних плат на кожен рік, коефіцієнт посадового окладу ОСОБА_1 пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду відповідно до вказаної норми Закону становить 1 оскільки позивач був звільнений з посади судді місцевого суду, розмір надбавки за вислугу років визначений Законом в залежності від стажу роботи судді, становить 80% та доплата за адміністративну посаду 10 %, які розраховуються від розміру посадового окладу.

Таким чином, розрахунок щомісячного грошового утримання позивача повинен здійснюватися відповідачем самостійно без отримання від позивача довідок про розмір грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді.

Посилання заявника апеляційної скарги на обмеження розміру довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до ч.5 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» не приймаються судом апеляційної інстанції з огляду на наступне.

Так, рішенням Конституційного Суду України від 03.06.2013 року № 3-рп/2013 визнано що не відповідають Конституції України (є неконституційними): частина третя, перше, друге, третє речення частини п'ятої статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI у редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI; стаття 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI в частині поширення її дії на Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI; абзац другий пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI, зі змісту якого вбачається, що виплата суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої, третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV та без проведення інших перерахунків, передбачених законодавством.

Відповідно до ч.2 ст. 73 Закону України Про Конституційний Суд України від 16.10.1996 року, у разі якщо окремі положення закону визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Твердження відповідача про те, що Законом України "Про судоустрій і статус суддів" проведення перерахунку довічного грошового утримання судді передбачено виключно для суддів Конституційного Суду України, судом апеляційної інстанції не беруться до уваги, з огляду на викладене вище.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо права позивача на розрахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 26.09.2013 року в розмірі 90% грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді згідно окладу, який становить 10 мінімальних заробітних плат станом на 01 січня, 01 грудня 2013 року, надбавки за вислугу років - 80% від окладу та доплати за адміністративну посаду 10 %, без обмеження максимального розміру.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, у зв'язку чим суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції без змін.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -

Ухвалив:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 27 травня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: С.А. Уханенко

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: Ю.М. Дадим