Постанова від 01.07.2014 по справі 9101/194803/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2014 рокусправа № 2а/0470/5576/12

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.

суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.

секретар судового засідання: Троянов А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Дніпропетровської митниці Державної митної служби України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2012 року у справі №2а/0470/5576/12 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Хеметалл Польська" до Дніпропетровської митниці Державної митної служби України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю „Таргет" про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю „Хеметалл Польська" (далі за текстом - ТОВ „Хеметалл Польська") звернулось до суду з позовом до Дніпропетровської митниці Державної митної служби України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю „Таргет", в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Дніпропетровської митниці Державної митної служби України № 110070000/2012/300965/1 від 13.04.2012 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2012 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Дніпропетровської митниці Державної митної служби України № 110070000/2012/300965/1 від 13.04.2012 року.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено, що 07.07.2008 року між ТОВ „Хеметалл Польська" (постачальник) та представництвом „Хеметалл Польська Сп. з о.о" (отримувач) укладено контракт № 10/2008, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати отримувачу хімічні продукти фірми „Chemetall" для подальшого переміщення їх на ринку та реалізації на території України, а отримувач зобов'язується прийняти та перерахувати їх вартість.

Відповідно до п. 2.1 вказаного контракту № 10/2008 ціни продуктів вказані в додатку № 1 до контракту це ціни виробника хімічних продуктів, а також це ціни продуктів групи Chemetall.

Згідно з п. 3.1 контракту № 10/2008 оплата за реалізовані продукти виробника здійснюється шляхом банківського перерахування до 180 днів з дати виписання рахунка-фактури на розрахунковий рахунок постачальника, вказаний в реквізитах даного контракту.

Пунктом 3.4 контракту № 10/2008 передбачено, що оплата за продукти здійснюється отримувачем. Постачальник, який є резидентом Польщі та здійснює господарську діяльність на території України через своє представництво - отримувача, отримає відшкодування витрат по розпорядженню та загальних адміністративних витрат у розмірі договірної ставки 15% від вартості товарів, які поставляються постачальником. Відшкодування цих витрат здійснюється на підставі фінансових документів, виписаних на отримувача.

ТОВ „Хеметалл Польська" заявило до митного оформлення товару по ВМД №110070000/2012/307868 (товар № 5) - „Органічна сполука певного хімічного складу": - кремній-органічна сполука: GARDOFLOC Q 8585 - 1000 кг (5 бочок по 200 кг), мутна рідина бежевого кольору, складається з дисперсії полімеру та силікату, використовується для очисних робіт в автомобільній промисловості. Торгівельна марка: Chemetall. Країна виробництва EU. Виробник: фірма групи Chemetall. Місяць 2. Пакування: на 2 дер. палетах 5 бочок. Митна вартість товару була заявлена позивачем шляхом подання декларації митної вартості форми ДМВ -1 за ціною договору (метод 1), а саме, 2,219 Євро за кг.

Вищевказаний товар GARDOFLOC Q 8585 було задекларовано за товарною позицією 2931009590 згідно УКТЗЕД із застосуванням при митному оформленні 6,5% ставки ввізного мита, яка передбачена нормами Закону України „Про Митний тариф України".

Для підтвердження заявлених відомостей про митну вартість товару до митного органу для митного оформлення були надані наступні документи:

- уніфікована митна квитанція МД-1 № 2021409 від 09.04.2012 р.;

- рішення про визначення коду товару КТ-1 10-2914-201 1 від 15.12.2011р.;

- рішення про допущення до багаторазового переміщення;

- облікова картка суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності № 11001/01/12/113834 від 10.01.2012 р.;

- попередня митна декларація від 09.04.2012 р. за №110070000.2012.307479.001;

- накладна СМR № 0905 від 06.04.2012 р.;

- рахунок фактура (інвойс) від 03.04.2012 р. VAT 91019446;

- пакувальний лист від 03.04.2012 р. б/н;

- пропозиції/розцінки від 02.04.2012 р. б/н;

- доповнення до зовнішньоекономічного договору № 16 від 09.02.2012 р.;

- зовнішньоекономічний договір № 10/2008 від 07.07.2008 р.;

- посередницький зовнішньоекономічний договір № 6 від 05.08.2011 р.;

- довідка ДПІ № 59 від 20.01.2012 р.;

- рішення органу з сертифікації № 024-15/0106З від 06.04.2012 р.;

- дозвільні штампи від 06.04.2012 р.;

- висновок експерта ГО-2411 від 11.04.2012 р.;

- листи безпеки б/н від 17.10.2008 р.;

- лист продавця б/н від 09.04.2012 р.;

- хім. склад від 01.04.2012 р.;

- інформаційний лист № 18-1721 від 26.08.2012 р.;

- лист сан. еколог № 3868/12/10-12 від 24.02.2012 р.;

- лист б/н від 20.02.2012 р.;

- копія ВДМ ін. країни від 06.04.2012 р. за № 12 РL442020Е0040746.

При митному оформленні товару Дніпропетровською митницею Державної митної служби України прийнято рішення № 110070000/2012/300965/1 від 13.04.2012 року про визначення митної вартості товару, на підставі якого оформлено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 110070000/2/00834. При визначенні митної вартості товару відповідачем в рішенні № 110070000/2012/300965/1 від 13.04.2012 року було застосовано 6-резервний метод.

Відповідно до статтей 345 та 346 Митного Кодексу України, Плану проведення Дніпропетровською митницею у 1 кварталі 2013 року виїзних перевірок підприємств, затвердженого Головою Держмитслужби України, Порядку оформлення результатів проведення митними органами перевірок, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21 березня 2012 року №377, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України25 квітня 2012 року за №622/20935, на підставі наказу Дніпропетровської митниці від 17.01.2013 року №19 проведено планову виїзну документальну перевірку стану дотримання Представництва „Хеметалл Польська Сп. з о.о" законодавства України з питань державної митної справи за період з 01.04.2010 року по 31.12.2012 року.

Перевіркою встановлено, що у Декларації про прибуток за 2011 рік та у Декларації про прибуток за 2012 рік представництвом „Хеметалл Польська Сп.з о.о." не зазначено суми податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам.

Перевіркою первинної документації встановлено наявність дебет-нот (дебетових авізо), згідно яких ТОВ „Хеметалл Польська" (Польща) сповіщало представництво „Хеметалл Польська Сп.з о.о." в Україні про обов'язок сплати відповідних сум в розмірі 15% за поставки товарів у відповідності до п.3.4 контракту від 07.07.2012 року №10/2008.

У документах бухгалтерського обліку за 2010-2012 роки представництвом „Хеметалл Польська Сп. з о.о." зазначені у дебет-нотах суми були віднесені на дебет рахунка 952 „Інші фінансові витрати", збільшуючи суму за кредитом рахунку 6853 „Розрахунки з іншими кредиторами (в іноземній валюті)": ТОВ „Хеметалл Польська" Варшава.

Це підтверджується записами оборотно-сальдової відомості за 01.04.2010 року - 31.12.2012 року, карткою рахунку 6853 „Розрахунки з іншими кредиторами (в іноземній валюті)" (проведення операцій від 21.12.2010, 29.12.2011, 16.04.2012, 29.06.2012, 29.09.2012, 21.12.2012); документами обліку прибутків та збитків підприємства за 2010-2012 року (графа Н ІІІ „Інші операційні витрати").

Перевіркою виписки по рахунку №26001134625100 з 01.04.10 по 31.12.2012 року, картки рахунку 312 „Поточні рахунки в іноземній валюті", картки рахунку 6853 „Розрахунки з іншими кредиторами (в іноземній валюті)" встановлено факт оплати сум в розмірі 15% поставки товару у відповідності з п.3.4 зовнішньоекономічного контракту від 07.07.2012 №10/2008, виставлені ТОВ „Хеметалл Польська" (Польща) у дебет-нотах (дебетованих авізо). Згідно заявлених декларантом представництва „Хеметалл Польська Сп. з о.о." при митному оформленні товарів, відомостей у деклараціях митної вартості, за даними електронної бази митних декларацій Дніпропетровської митниці, суми в розмірі 15% за поставки товарів у відповідності до п.3.4 контракту від 07.07.2012 року №10/2008 не включались до митної вартості імпортованих товарів.

Оскільки зазначені у дебет-нотах суми не були включені до митної вартості товарів, податкові зобов'язання представництва „Хеметалл Польська Сп.з о.о." при митному оформленні митних декларацій були невірно обчислені.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що Дніпропетровська митниця Державної митної служби України, визначаючи митну вартість товару неправомірно застосувала 6-резервний метод, в порушення положень ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України, відповідачем не було надано повного обґрунтування неможливості послідовного застосування в даному випадку попередніх методів визначення митної вартості товару. Доказів щодо послідовного застосування кожного методу визначення митної вартості відповідачем до суду не надано.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України.

Згідно зі статтею 72 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню.

Засвідчення митним органом прийняття товарів, транспортних засобів та документів на них до митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом проставлення відповідних відміток на митній декларації та товаросупровідних документах.

Таким чином, особи, які переміщують товари через митний кордон України зобов'язані подавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2006 року № 1766 затверджений Порядок декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України та подання відомостей для її підтвердження, яким визначено, що визначення митної вартості - сукупність дій, які вчиняються декларантом та/або митним органом з метою визначення вартості товарів відповідно до положень Митного Кодексу України та інших нормативно -правових актів.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що для заявлення митної вартості товарів, визначеної за ціною договору щодо товарів, які імпортуються (вартість операції), відповідно до статті 267 Митного кодексу України подається декларація митної вартості за формою згідно з додатком 1.

Для заявлення митної вартості товарів, визначеної із застосуванням одного з передбачених статтями 268 - 273 Митного кодексу України методів визначення такої вартості: за ціною договору щодо ідентичних товарів, за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів, на основі віднімання вартості, на основі додавання вартості (обчислена вартість) та резервного подається декларація митної вартості за формою згідно з додатком 2.

У відповідності до п. 7 Порядку для підтвердження заявлених відомостей про митну вартість товарів декларант зобов'язаний подати: зовнішньоекономічний договір (контракт) і додатки до нього; рахунок-фактуру (інвойс) або рахунок-проформу; банківські платіжні документи (якщо рахунок сплачено), а також інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; рішення митного органу про визначення митної вартості раніше ввезених ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів, якщо воно прийнято за одним договором (контрактом); пакувальні листи; копію ліцензії на ввезення (вивезення) товарів, імпорт (експорт) яких підлягає ліцензуванню.

Згідно зі ст. 88 Митного Кодексу України декларант зобов'язаний надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних процедур.

При цьому, в рамках положень п.11 Порядку №1766, для підтвердження митної вартості товарів на вимогу митного органу декларант зобов'язаний подати додаткові документи.

Судом встановлено, що митий орган, не погоджуючись із митною вартістю ввезеного товару, зобов'язав позивача надати додаткові документи, а саме: бухгалтерський звіт покупця за 2011-2012 рік за товари, які доставлені в Україну по контракту №10/2008 від 07.07.2008 року; лист від продавця про ціни представництв Головної Компанії; лист від продавця о цінових пропозиціях на польському ринку ідентичних товарів. Проте, позивач відмовився надати Митниці додаткові документи, про що декларантом був здійснений відповідний запис у ВМД.

Посилання позивача на непослідовність застосування митним органом методів визначення митної вартості та недоведеність наявності підстав для застосування резервного методу є необґрунтованими, з огляду на наступне.

Митним органом в рішенні № 110070000/2012/300965/1 від 13.04.2012 року обґрунтовано доведено неможливість визначення митної вартості за методом 1 (у зв'язку із пов'язаністю сторін зовнішньоекономічного договору 10/2008 від 07.07.2008 року (Постачальник „Chemetall Polska Sp.o.o." - Отримувач „Хеметалл Польська СП.ЗО.О") та ненаданням додаткових документів, які митний брокер зобов'язаний був надати на вимогу митниці відповідно до пункту 9 „Порядку декларування митної митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для підтвердження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2006 року №1766; проведення процедури консультацій між митним органом і декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості; послідовність застосування митницею методів визначення митної вартості (від першого до шостого) та обгрунтованість визначення митної вартості за резервним методом.

Так, відповідачем аргументовано доведено, що перший метод визначення митної вартості не може бути застосовано, оскільки ТОВ „Хеметалл Польська СП. З О.О" (м.Дніпропетровськ, вул. Янгеля,30) та ТОВ „Хеметалл Польська" (Польща), є пов'язаними між собою особами, цей факт підтверджується документами, що знаходяться у справі.

Відповідно до пункту 1.2 Статута постійного представництва нерезидента в України, представництво ТОВ „Хеметалл Польська СП. З О.О" (м.Дніпропетровськ) є відокремленим підрозділом ТОВ „Хеметалл Польська" (Польща), розташованим поза його місцезнаходженням, який представляє та захищає інтереси юридичної особи, яка її створила та якій він підпорядковується.

Згідно з контрактом від 07.07.2012 року №10/2008, на підставі якого ТОВ „Хеметалл Польська СП. З О.О" здійснює зовнішньоекономічну діяльність, ТОВ „Хеметалл Польська СП. З О.О" (м.Дніпропетровськ) є представництвом „Хеметалл Польська СП. З О.О" (Польща) в Україні.

Враховуючи наведене, ТОВ „Хеметалл Польська СП. З О.О" (м.Дніпропетровськ, вул.Янгеля,30) та ТОВ „Хеметалл Польська СП. З О.О" (Польща), є пов'язаними між собою, та підпадають під критерії, визначені у статті 15 Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року, що підтверджується статутними документами позивача, свідоцтвом про реєстрацію, контрактом від 07.07.2012 року №10/2008, на підставі якого ТОВ „Хеметалл Польська СП. З О.О" здійснює зовнішньоекономічну діяльність.

Посилання позивача на те, що ТОВ „Хеметалл Польська СП. З О.О" є єдиною фірмою, що реалізує в Україні ексклюзивний товар Постачальника торговельної марки „Chemetall", також підтверджує пов'язаність зазначених фірм у розумінні ч.17 ст.58 Митного Кодексу України, якою встановлено, що особи, одна з яких є одноосібним агентом, одноосібним дистриб'ютором чи одноосібним концесіонером іншої, як би це не називалося, вважаються пов'язаними для цілей цього Кодексу, якщо вони підпадають хоча б під один із критеріїв, визначених у статті 15 Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року.

Згідно з ч.3 ст. 266 Митного Кодексу України, якщо митна вартість не може бути визначена за методом 1 згідно з положеннями статті 267 цього Кодексу, проводиться процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості відповідно до вимог ст.ст.268,269 цього Кодексу.

Так, судом встановлено, що процедура консультацій проведена відповідно до ч.3 ст.266 Митного Кодексу України, між митним органом і декларантом (митним брокером ТОВ „Таргет", що діяв як „Повірений" відповідно до договору між позивачем та ТОВ„Таргет" від 05.08.2011 року з обсягом прав та обов'язків передбачених цим договором), що підтверджується письмовими доказами, наявними в матеріалах справи (написи на декларації митної вартості №110070000/2012/307868 від 12.04.2012 року поданої позивачем до митного оформлення ДМВ-1, на зворотньому боці якої митним брокером ОСОБА_2 вчинено напис „Консультації проведені. З переліком додаткових документів ознайомлена 12.04.12, (особистий підпис)", а також письмовими поясненнями брокера ТОВ „Таргет" ОСОБА_2 (долученими до матеріалів справи за клопотанням позивача).

Враховуючи наведене, митним органом доведено, що кожний наступний метод визначення митної вартості, заявленого позивачем до митного оформлення, застосовувався митницею послідовно (від першого до шостого) відповідно до вимог ст.266 Митного Кодексу України, оскільки митна вартість товару не могла бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Послідовність визначення митної вартості товару починаючи з 1,2,3,4,5 та до 6 методу, причини неможливості визначення митної вартості за методами 1-5 та обґрунтовані підстави щодо визначення митної вартості за методом 6 підтверджуються документальними доказами та містяться в оскаржуваному рішенні про визначення митної вартості.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що відповідачем правомірно було застосовано шостий (резервний) метод визначення митної вартості товарів.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що допущене судом першої інстанції порушення норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи є підставою, для скасування оскаржуваної постанови суду із прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог з наведених підстав.

Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст.202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Дніпропетровської митниці Державної митної служби України - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2012 року у справі №2а/0470/5576/12 - скасувати із прийняттям нової постанови.

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю „Хеметалл Польська" до Дніпропетровської митниці Державної митної служби України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю „Таргет" про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров