Постанова від 07.12.2012 по справі 9101/31534/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2012 рокусправа № 2а-1155/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Ясенової Т.І.

суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 21.07.2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В березні 2011 року позивач звернувся з позовом до суду в якому просив визнати дії управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області про відмову у перерахунку щорічної грошової допомоги на оздоровлення - неправомірними. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області зробити перерахунок щорічної грошової допомоги на оздоровлення, згідно статті 48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 01.01.2000 року по 01.01.2010 року. Зобов'язати відповідача сплатити заборгованість по недорахованим сумам щорічної допомоги на оздоровлення за весь час затримки, починаючи з 01.01.2000 року по 01.01.2010 року. Зобов'язати відповідача починаючи з 01.01.2010 року проводити нарахування виплату щорічної грошової допомоги на оздоровлення відповідно до статті 48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язати відповідача надати довідку про виплачені суми та недоотримані суми щорічної грошової допомоги на оздоровлення.

Постановою Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 21.07.2011 року в задоволені позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою та просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалід ІІ групи, захворювання пов'язане з участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та нього поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно з ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З огляду на ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з адміністративного позову, позивачем заявлено вимоги за період з 01.01.2000 року по 01.01.2010 року, проте з позовом позивач звернувся лише 12.03.2011 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.

Доводи позивача щодо іншого законодавчого регулювання строку звернення з позовом до суду є необґрунтованими та помилковими, адже порядок звернення з адміністративним позовом даної категорії до суду регулюється виключно положеннями Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ІI групи виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

При цьому, згідно абзацу 7 ч.4 ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Оскільки Верховною Радою України дія статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не призупинялась, відповідачем безпідставно проводилась виплата щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах менших ніж передбачено ч.4 ст.48 даного Закону.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, висновки суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог є не обґрунтованими.

З огляду на викладене, суд вважає, що суд першої інстанції припустився порушень вимог норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що в силу ст.202 КАС України, є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового.

Керуючись ст.195, ст.197, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ст.205, ст.207 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1- задовольнити частково.

Постанову Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 21.07.2011 року - скасувати із прийняттям нової.

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області щодо відмови в проведенні перерахунку щорічної грошової допомоги на оздоровлення.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за 2010 рік в розмірі, встановленому статтею 48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позовні вимоги за період з 01.01.2000 року по 01.01.2010 року - залишити без розгляду.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров