Ухвала від 15.07.2014 по справі 872/13460/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2014 рокусправа № 335/7502/13-а (2-а/335/178/2013)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Сафронової С.В. Поплавського В.Ю.

за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 05 серпня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням надбавки за ОРД у розмірі 37% від посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 48% від суми розміру посадового окладу і окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, а також премії у розмірі 50,7% від суми розміру всіх складових грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити йому перерахунок та виплату заборгованості з 01.06.2012 року відповідно до вимог наказу Міністра внутрішніх справ України № 499 від 31.12.2007 року.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 05 серпня 2013 року у задоволенні позову було відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджується, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізький області, пенсія призначена йому відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби і деяких інших осіб».

У червні 2013 року позивач звернувся до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії, однак йому було відмовлено з посиланням на те, що його пенсія уже була збільшена починаючи з вересня 2012 року тричі.

Листом № 823/Д-9 від 15.07.2013 року позивача було повідомлено, щ у 2012 році його пенсія була збільшена відповідно до постанову КМУ від 23.04.2012 року № 355, крім того, оскільки рішення про перерахунок пенсії колишнім співробітникам МВС України не приймалося підстав для перерахунку пенсії відсутні.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Таким чином, збільшення розміру посадового окладу, відповідно до Закону, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.

Пунктом п'ятим Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів.

Буквальне тлумачення статті 63 Закону дає підстави вважати, що право на перерахунок пенсії у військовослужбовців виникає у випадку, коли відбуваються зміни розміру грошового забезпечення, встановленого законодавством.

Наказами Міністерства оброни України № 576 від 05 листопада 2010 року та № 355 від 25 червня 2011 року, здійснюючи бюджетну політику МО України на відповідні роки, затверджено розмір премії військовослужбовцям.

Однак, вказаними наказами встановлені законодавством розміри та види грошового забезпечення військовослужбовців не змінювалися, не вводилися нові види грошового забезпечення, а дозволялося тимчасове преміювання військовослужбовців.

Водночас, згідно з положеннями пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 (Постанова № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з вказаним Порядком на підставі поданих Пенсійним фондом списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку державні органи готують для перерахунку довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи за встановленою формою. На підставі вказаних довідок управління пенсійного фонду проводять перерахунок пенсій.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року №499 затверджена та введена в дію з 01 січня 2008 року Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Даною Інструкцією передбачена: - виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 50% (пп.2.5.1); виплата надбавки за оперативно-розшшукову діяльність у розмірі 50% (пп. 2.6.1); преміювання у розмірі не менше 10% посадових окладів.

Зазначені надбавки та премії носять тимчасовий характер та залежать від виконання покладених обов'язків.

Враховуючи наведене, колегія суддів доходить висновку, що виплати, які здійснювалися військовослужбовцям на підставі наказів Міністерства оброни України № 576 від 05 листопада 2010 року та № 355 від 25 червня 2011 року, не можуть бути підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки вони мали тимчасовий характер і не змінювали встановлених законодавством розмірів грошового забезпечення.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно були застосовані норми матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

Керуючись п. 1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення .

Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 05 серпня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі ухвала складена 18 липня 2014 року.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: С.В. Сафронова

Суддя: В.Ю. Поплавський