Постанова від 11.03.2014 по справі 872/9839/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2014 рокусправа № 804/2629/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.

суддів: Іванова С.М. Чабаненко С.В.

за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2013 року у справі № 804/2629/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Полімердеталь» до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод Полімердеталь" звернулось до суду з адміністративним позовом,в якому просило визнати протиправними дій Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області щодо віднесення позивача до групи суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику для навколишнього природного середовища, зобов'язати Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод Полімердеталь" з Переліку та/або групи суб'єктів господарювання Дніпропетровської області з високим ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та зобов'язати Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод Полімердеталь" з плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області завдань на I квартал 2013 року, зобов'язати Державну екологічну інспекцію України виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод Полімердеталь" з плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області завдань на 2013 рік як суб'єктів господарювання, що здійснюють водоспоживання і водовідведення при провадженні ними діяльності як 25 тис.куб. метрів на рік. В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що у п.2 Постанови Кабінету міністрів України від 19 березня 2008 року №212 "Про затвердження критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю)" наведено перелік критеріїв віднесення суб'єктів господарювання до групи суб'єктів з високим ступенем ризику. Так, фактичний обсяг водоспоживання та водовідведення, при провадження позивачем господарської діяльності у декілька разів менше ніж встановлений розмір зазначеній у Постанові Кабінету міністрів України від 19 березня 2008 року №212, а отже віднесення його до групи суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику господарської діяльності для навколишнього природного середовища саме на підставі здійснення водоспоживання і водовідведення більш як 25 тис. куб. метрів є незаконним та таким, що не має правового підґрунтя. Згідно "Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 №554, діяльність позивача з виробництва та збирання виробів із пластмасу, не включається до переліку видів діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2013 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову. Апелянт посилається на те, позивача віднесено до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику за двома критеріями: як підприємство, діяльність якого щодо водоспоживання та водовідведення здійснюється більш як 25 тис. куб. метрів на рік та як підприємство, що провадить діяльність у сфері поводження з відходами, тим самим Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод Полімердеталь» не має змоги зазначити в одному плані перевірок всі критерії, відповідно до яких суб'єкт господарювання віднесено до групи з високим ступенем ризику.

У судовому засіданні сторони доводи, викладені в апеляційній скарзі та запереченнях на неї підтримали в повному обсязі.

Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області та Державна екологічна інспекція України віднесли Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод Полімердеталь" до підприємств з високим ступенем ризику господарської діяльності для навколишнього природного середовища оскільки, відповідно до дозволу на спеціальне водокористування №01882 від 30 липня 2008 року ліміт користування води позивачем складав 35,21 тис. куб. метрів на рік та за матеріалами інвентаризації відходів на підприємстві позивача, здійснюється діяльність у сфері поводження з відходами. Відповідно до Дозволу на спеціальне водокористування №02916 від 21 листопада 2011 року, виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області для Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Полімердеталь" встановлено ліміт та використання підземних вод у розмірі 2,076 тис. куб. метрів на рік, ліміт для використання води із мереж Товариства з обмеженою відповідальністю "Гольфстрим-II" за договором від 01 квітня 2011 року №53 у розмірі 2,315 тис. куб. метрів на рік, загальна кількість (ліміт) водоспоживання встановлена розмірі 4,391 тис. куб. метрів на рік, використання води в системі оборотного водопостачання встановлено у розмірі 165,544 тис. куб. метрів на рік. Згідно з індивідуальним балансовими нормами споживання та водовідведення, погоджених Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області листом від 24 квітня 2012 року №4-1957-9-1, для позивача встановлена нормативна загальна кількість водоспоживання 4412,93 куб. метрів на рік, водовідведення стічних від 2405,52 куб. метрів на рік. Дніпропетровським обласним управлінням водних ресурсів відповідно до листів погоджень №ВР/413 від 08 лютого 2011 року, №ВР/324 від 14 лютого 2012 року та ВР№/202 від 17січня 2013 року були погоджені загальні потреби у воді для позивача, що склали на 2011 рік - 1500,00 куб. метрів на рік, на 2012 рік - 3270,00 куб. метрів на рік, на 2013 рік - 3270,00 куб. метрів на рік. Згідно державної статистичної звітності фактичне водокористування позивача склало: у 2011 році - водоспоживання 900,00 куб. метрів на рік, водовідведення - 200,00 куб. метрів на рік; у 2012 році водоспоживання 2200 куб. метрів на рік, водовідведення - 500,00 куб. метрів на рік.

Задовольняючи позовні вимоги,суд першої інстанції виходив з недоведеності підстав віднесення позивача до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити.

Правові та організаційні засади, основні принцип і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду, їх посадови осіб і права,обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду( контролю) визначено Законом України « Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності» № 877 від 05 квітня 2007 року.

Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України « Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності» орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його віданні сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності. З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним.

Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду( контролю).

Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод Полімердеталь» віднесено до групи суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику за двома критеріями: 1) як підприємство, діяльність якого щодо водоспоживання і водовідведення здійснюється як більш 25 тис.куб. метрів на рік та 2) і як підприємство, що провадить діяльність у сфері поводження з відходами. При цьому, форма складання плану заходів покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області запланованих на квартал передбачає внесення підприємства до плану лише за одним критерієм.

Відповідно до п.п. 2п.2 ч.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2008 року №212« Про затвердження критерії розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду(контролю)» критерії віднесення суб'єктів господарювання до групи суб'єктів високим ступенем ризику, в тому числі ,є провадження ними діяльності, що спричиняє викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в обсязі більш як 5 тис. тонн на рік,водоспоживання і водовідведення більш к 25 тис. куб. метрів на рік чи призводить до утворення та розміщення відходів І і ІІ класу небезпечних - більш як 100 тонн на рік або інші відходів - більш як 1 тис. куб. метрів на рік.

Згідно зі статтею 1 Водного кодексу України встановлено, що водокористування - це використання вод для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання води.

Таким чином, згідно п.2 Положення Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2008 року №212 « Про затвердження критерії розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду(контролю)» Товариство з обмеженою відповідальності «Завод Полімердеталь» правомірно віднесено до високого ступеня ризику його господарської діяльності для навколишнього природного середовища за вказаним критерієм.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про відходи»:

- операції поводження з відходами - збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення(перероблення), утилізація,видалення, знешкодження і захоронення відходів;

- поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцем видалення.

Як вбачається з матеріалів справи, в ході перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Полімердеталь» встановлено, що на підприємстві здійснюється діяльність у сфері поводження з відрами, а саме: на Товаристві з обмеженою відповідальністю «Завод Полімердеталь» експлуатуються роторні дробарки-подрібнювачі та агломератори-підрібнювачі плівкових полімерних відходів, що утворюються при виробництві пластмас, та відходів полімерної упаковки, подрібнені відходи повністю використовуються повторно в основному технологічному процесі виробництва пластмасових виробів.

Згідно положення Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2008 року №212 «Про затвердження критерії розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду(контролю)» до групи суб'єктів з високим ступенем ризику відносяться суб'єкти господарювання, які під час своєї діяльності провадять діяльність у сфері поводження з відходами.

Таким чином, суб'єкт господарювання Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод Полімердеталь» відноситься до високого ступеня ризику його господарської діяльності для навколишнього природного середовища за відповідним критерієм.

Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу задовольняє, а постанову суду - скасовує, якщо визнає,що суд першої інстанції порушує норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Зважаючи на те, що судом першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення було допущено порушення норми матеріального і процесуального права, а викладені в ньому висновки не відповідають обставинам справи, колегія суддів вважає ,що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції - скасуванню.

Керуючись статтями 195-196,198 , 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2013 року по справі № 804/2629/13-а - скасувати.

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальності «Завод Полімердеталь» - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту ії проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення ії тексту у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду.

Головуючий: А.В. Шлай

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: С.В. Чабаненко