24 червня 2014 рокусправа № 319/1397/13-а(2а/319/27/2013)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Сафронової С.В. Поплавського В.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області
на постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 19 грудня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, -
11 грудня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, з яких справлялися страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця, починаючи з 11 червня 2013 року з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Куйбишевського районного суду Запорізької області від 19 грудня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії починаючи з 01 грудня 2013 року з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги, в якій посилаючись на відсутність правових підстав для призначення позивачці пенсії державного службовця, просив скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію як державний службовець, яка їй була призначена 09 січня 2009 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки про заробітну плату, в якій відомості про індексацію та матеріальну допомогу не були внесені.
25 листопада 2013 року позивач звернулася до УПФУ в Куйбишевському районі Запорізької області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, з яких було сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування із наданням відповідної довідки від 18 листопада 2013 року №0116/1037 щодо розмірів індексації та матеріальної допомоги.
Листом від 02 грудня 2013 року №33/с-4 відповідач повідомив ОСОБА_1, що розрахунок її пенсії проведено згідно з діючим законодавством та що відсутні підстави для перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та сум індексації, які не носять систематичного характеру і належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, що відповідно до Закону України "Про державну службу" не включаються до складу заробітної плати для обчислення пенсії.
За змістом статті 37 Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 2 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР "Про оплату праці" до структури заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Виплату працівникам матеріальної допомоги передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", а проведення індексації заробітної плати - статтею 33 Закону України "Про оплату праці".
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 41 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом (з 01.01.2004 р.), з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (з 01.01.2011 р.) - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
З огляду на викладене суд попередньої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 19 грудня 2013 року - залишити без змін
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: В.Ю. Поплавський