17 червня 2014 рокусправа № 328/577/14-а (2-а/328/17/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області
на постанову Токмацького районного суду Запорізької області від 25 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Токмацького районного суду Запорізької області від 25 лютого 2014 позов задоволений. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області щодо нездійснення розрахунку та виплати ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2012 до 31.12.2012 рок, виходячи з розміру суддівської винагороди працюючого на відповідній посаді судді. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області здійснити розрахунок та виплатити ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання як судді у відставці, виходячи з 80 процентів розміру суддівської винагороди визначеної у довідках ТУДСА в Запорізькій області № 08-03/462 від 19.11.2013 року, № 08-03/463 від 19.11.2013 року, № 08-03/464 від 19.11.2013 року, № 08-03/465 від 19.11.2013 року, № 08-03/466 від 19.11.2013 року, з урахуванням виплачених сум за період з 01.01.2012 до 31.12.2012 року, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що на законодавчому рівні не врегульоване питання перерахунку довічного грошового утримання.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить відмовити у її задоволенні та залишити без змін постанову суду першої інстанції.
В судове засідання в апеляційній інстанції сторони не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, а тому відповідно до частини 1 статті 41 КАС України, фіксування судового засідання не проводилось.
Перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 22.02.1993 року був обраний народним суддею Токмацького міського народного суду Запорізької області, 17.04.2003 року обраний суддею Токмацького районного суду Запорізької області безстроково, 12.06.2007 року призначений на посаду заступника голови Токмацького районного суду Запорізької області, 24.07.2009 року позивача відраховано зі складу Токмацького районного суду Запорізької області у зв'язку з поданням заяви про відставку, що підтверджується копією трудової книжки, наказом голови Токмацького районного суду Запорізької області від 24.07.2009 № 22-ос.
Стаж роботи судді склав 16 років 05 місяців 03 дні.
27 липня 2009 року ТУ ДСА в Запорізькій області направило до Управління Пенсійного Фонду України в м. Токмаку подання про встановлення щомісячного довічного грошового утримання позивача як судді у відставці № 08-05/1800, враховуючи заробітну плату у розмірі 5591,16 грн.
ТУДСА в Запорізькій області надало позивачу довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці:
- № 08-03/462 від 19.11.2013 року - суддівська винагорода з 1 січня 2012 року склала 12446,80 грн.
- № 08-03/463 від 19.11.2013 року - суддівська винагорода з 1 квітня 2012 року склала 12690,40 грн.
- № 08-03/464 від 19.11.2013 року - суддівська винагорода з 1 липня 2012 року склала 12783,20 грн.
- № 08-03/465 від 19.11.2013 року - суддівська винагорода з 1 жовтня 2012 року склала 12968,80 грн.
- № 08-03/466 від 19.11.2013 року - суддівська винагорода з 1 грудня 2012 року склала 13154,40 грн.
13.01.2014 року позивач надав відповідачу заяву, якою просить провести перерахунок та виплатити йому довічне грошове утримання як судді у відставці на підставі вищезазначених довідок за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 року.
За результатами розгляду даної заяви відповідач відмовив у її задоволені з огляду на той факт, що Законом України «Про судоустрій і статус суддів» не передбачено здійснення перерахунку довічного грошового утримання суддям у відставці, крім суддів Конституційного Суду України.
Пунктом 14 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначається статус суддів.
Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів при здійсненні ними своїх повноважень, закріпленою в частині 1 статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо), а в майбутньому - статусу судді у відставці, право якого на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів.
Правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів, врегульовані Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року.
Призначення та нарахування щомісячного довічного грошового утримання, призначене судді у відставці, проводиться згідно вимог статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Призначення щомісячного грошового утримання та розмір врегульоване частиною 3 статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відповідно до якої (з врахуванням змін, внесених згідно із Законом від 08.07.2011 року № 3668-VІ), щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.
Відповідно до ст.129 даного Закону України «Про судоустрій і статус суддів» винагорода судді регулюється цим Законом, Законом України «Про Конституційний Суд України» та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.
Колегія суддів зазначає, що стаття 129 Закону щодо суддівської винагороди, вводилась в дію з 01 січня 2011 року. Абзац 6 пункту 1 розділу XII із змінами, внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 23.12.2010 р. N 2856-УІ, стаття 129 Закону щодо суддівської винагороди введена в дію з 1 січня 2012 року.
Зі змісту зазначених норм вбачається, що винагорода судді, нарахована судді відповідно до цього Закону з 01 січня 2012 року за повний відпрацьований місяць, не може бути меншою, ніж його середній дохід за попередні 12 місяців, тобто, право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у розмірі та порядку визначеному ч. 3 ст. 138 Закону можливе лише з 01 січня 2012 року.
Рішення Конституційного суду України, що стосуються правових понять інституту судді у відставці, закріплюють поняття щомісячного довічного грошового утримання, принципів незалежності суддів, також конституційним судом вказано про неможливість відміни та звуження змісту та об'єму статусу суддів; про неможливість звуження досягнутого рівня незалежності суддів; про неможливість диспропорції у матеріальному забезпеченні судів та суддів різних рівнів; про неможливість суттєвої диспропорції у грошовому забезпеченні працюючих суддів та суддів у відставці; про неможливість відміни принципу, як перегляд щомісячного довічного грошового утримання у разі зміни заробітної плати працюючим суддям, виходячи з її нового розміру.
Конституційний суд України у мотивувальній частині рішення від 14 грудня 2011 року № 18-рп/2011, вказав, що «щомісячне довічне грошове утримання судді» це утримання є самостійною гарантією незалежності судді та складовою його правового статусу, а правова природа щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та щомісячне грошове утримання діючого судді однакова, а самі ці поняття однорідні та взаємопов'язані, ідентичні, відрізняються лише за способом фінансування: судді у відставці сплачує Пенсійний фонд України за рахунок Державного бюджету, діючому судді виключно з Державного бюджету України. Зазначено про неможливість звуження змісту та об'єму гарантій незалежності суддів, а відповідно, матеріального та соціального забезпечення.
Конституційний Суд України неодноразово висловлював аналогічні правові позиції у відношенні гарантій незалежності суддів, їх матеріального та соціального забезпечення у рішеннях, а саме: від 24 червня 1999 року № 6-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 (справа про пільги, компенсації та гарантії), від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004 (справа про припинення дій чи обмеження пільг, компенсацій та гарантій), від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про пенсії та щомісячне довічне грошове утримання), від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007 (справа про гарантії незалежності суддів); рішення № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
Відповідно до вимог до п.6. ст.92 Конституції України, види і форми пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.
Виходячи з аналізу вищезазначеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на щомісячне довічне грошове утримання.
Колегія судів не приймає посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що на законодавчому рівні врегульоване питання призначення пенсій суддям у відставці із розміру суддівської винагороди.
Згідно з ч.5 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції яка чинна на даний час), довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Грошові кошти для забезпечення призначення, перерахунку та виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці виділяються з Державного бюджету України саме органам ПФУ.
Крім того, пунктом 5 Постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям,затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 200/14891 затверджено «Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України.»
Згідно з п.1.1 та п.2.1 цього Порядку, для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці до управлінь Пенсійного фонду України у районах, містах, районах за місцем проживання (реєстрації) судді, зокрема, надається довідка про заробітну плату через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи.
Відповідно до п.4.2 абз.2 розділу IV Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України виплата щомісячного довічного утримання за минулий час, утримання надміру виплачених сум та відрахувань здійснюється у порядку, передбаченому Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, виплату та перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у відповідності з діючим законодавством повинен здійснювати Пенсійний фонд України.
Наведені відповідачем в апеляційній скарзі доводи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які привели до неправильного вирішення спору по суті не знайшли свого підтвердження, тому рішення суду першої підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.
Керуючись п. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанову Токмацького районного суду Запорізької області від 25 лютого 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова