Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
29 липня 2014 р. № 820/13137/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Піскун В.О.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участі:
представника позивача - Гончаровой І.Ю.,
представника відповідача - Шепетухи В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова до Науково-дослідної установи "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" про стягнення заборгованості, -
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд з урахуванням наданих уточнень стягнути з Науково-дослідної установи "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають наукові працівникам, на користь Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова за період з квітня 2014 року по травень 2014 року у розмірі 26189,29 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Науково-дослідною установою "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" своєчасно не відшкодовано суми витрат на фінансування різниці між виплаченою сумою пенсій науковим працівникам і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів. Загальна сума заборгованості по відшкодуванню сум витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за період з січня 2014 року по червень 2014 року складає 26189,29 грн. На адресу відповідача були направлені відповідні повідомлення про відшкодування витрат на виплату вказаної різниці по виплаченим пенсіям для добровільного перерахування коштів на рахунок позивача. Відповідач добровільно не відшкодував заборгованість в сумі 26189,29 грн., а тому позивач вважає, що зазначена сума заборгованості підлягає стягненню в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. При цьому, посилався на те, що 23.01.2014 року Український науково-дослідний інститут екологічних проблем був реорганізований шляхом перетворення в Науково-дослідну установу "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем", яка згідно зі статутом є бюджетною установою і фінансується за рахунок коштів державного бюджету, а тому виплата пенсій вказаним науковим працівникам, на думку відповідача, повинна здійснюватися виключно за рахунок коштів державного бюджету.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова направлені на адресу відповідача повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник з січня 2014 року по червень 2014 року у розмірі 26189,29 грн. (а.с. 6-13).
Сума, зазначена у повідомленнях сума відповідачем не сплачена.
Суд зазначає, що правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створення умов для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку регулюються Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 року №1977-XII.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Як вбачається з матеріалів справи, з 23.01.2014 року Український науково-дослідний інститут екологічних проблем Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 425 від 16.10.2013 року реорганізований шляхом перетворення в Науково-дослідну установу "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" (а.с. 80).
Зі змісту п.1.1 та п.3.2 статуту Науково-дослідної установи "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем", затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 09.01.2014 року №2 вбачається, що відповідач є державною бюджетною неприбутковою установою, яка заснована на державній формі власності (а.с. 84-88).
Як вбачається з наявної в матеріалах справи виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, основним видом економічної діяльності за КВЕД є 72.19 Дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук (а.с. 81).
При цьому, згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Науково-дослідна установа "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" не підлягає постановці на облік в Пенсійному фонді України у зв'язку з прийняттям Закону України від 04.07.2013 року № 406-VІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи".
Довідкою Департаменту стратегічного планування, економіки та фінансів Міністерства екології та природних ресурсів України № 11-07/450-14 від 17.06.2014 року підтверджено, що Науково-дослідна установа "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" є державною бюджетною неприбутковою установою (а.с. 83).
Відповідно до довідки Управління Державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області № 05-23/181 від 05.03.2014 року, Науково-дослідна установа "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" є одержувачем бюджетних коштів та фінансується з державного бюджету цільовим призначенням за кодом економічної класифікації 2281, та має бюджетний рахунок, відкритий в УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області 35233001009625 (а.с. 79).
З огляду на вищенаведене, суд зазначає, що Науково-дослідна установа "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" є державною бюджетною установою, яка заснована на державній формі власності, а тому різниця між сумою пенсії, призначеної за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, у відповідності до ч.9 ст.24 цього Закону, повинна фінансуватись виключно за рахунок коштів державного бюджету.
Щодо посилання позивача на п.38 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України про те, що відповідач є одержувачем бюджетних коштів, а тому він не є державною бюджетною установою, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.38 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.
Проте, в даному випадку у довідці УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова № 05-23/181 від 05.03.2014 року (а.с. 79) відповідача зазначено одержувачем бюджетних коштів не у розумінні наведеної норми, а у розумінні того, що установа відповідача фінансується з державного бюджету, та є неприбутковою організацією.
З огляду на викладенне, суд не вважає, що найменування Науково-дослідної установи "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" у вказаній довідці одержувачем бюджетних коштів, не виключає його належності до державних бюджетних організацій.
Відповідно до ч. 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач, який є суб'єктом владних повноважень, правомірності заявлених позовних вимог належним чином не довів.
Таким чином, враховуючи той факт, що відповідач є державною установою, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова до Науково-дослідної установи "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" про стягнення заборгованості - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 30.07.2014 року.
Суддя Піскун В.О.