"15" травня 2012 р. справа № 2а-331/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Мельника В.В.,
суддів: Нагорної Л.М. Юхименка О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську Дніпропетровської області на постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 серпня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську Дніпропетровської області про зобов'язання здійснити перерахунок державної соціальної підтримки особі, яка має статус «дитини війни»,-
21 жовтня 2010 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську Дніпропетровської області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача по невиконанню з 09.07.2007 року по 1.12.2007 року та з 22 травня 2008 року по 20 жовтня 2010 приписів статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"; визнати право на отримання невиплаченої соціальної допомоги встановленої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в розмірі 30 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб на відповідний період часу з 09.07.2007 року по 31 грудня 20007 року, з 22 травня 2008 року по 20 жовтня 2010 року.
Постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 серпня 2011 року у справі № 2а-331/11 (суддя Сорока О.В. ) позов задоволено , визнано протиправними дії відповідача що виразились у невиконанні вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії з 21 квітня 2010 року; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 21 квітня 2010 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог .
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.
Колегія суддів переглядає справу в межах доводів апеляційної скарги відповідача .
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Предметом спору у даній адміністративній справі є право позивача на отримання передбаченого ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та захист цього права від порушень з боку органів пенсійного фонду, які полягають у бездіяльності суб'єкта владних повноважень, уповноваженого державою на надання визначених Законом України "Про соціальний захист дітей війни" пільг.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
К встановлено матеріалами справи позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області., а не в управлінні Пенсійного фонду України в м. Новомосковськ Дніпропетровської області , оскільки являється пенсіонером силових відомств.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення"особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини чи при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку про те, що постанова суду першої інстанції має бути скасована як така, що не відповідає обставинам справи та винесена з порушенням норм процесуального ат матеріального права
Частиною 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено застосування мінімального розміру пенсії за віком виключно для визначення розміру пенсій призначених згідно з цим Законом (ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Відповідно до ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Таким чином, розмір підвищення до пенсії особам, які мають статус «дитини війни», передбачений ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», повинен обчислюватись виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність, який встановлено чинним законодавством на кожний бюджетний рік.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом. Законом України «Про соціальний захист дітей війни»реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус «дитини війни».
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську Дніпропетровської області - задовольнити частково .
Постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 серпня 2011 року у справі № 2а-331/11 - скасувати.
У задоволені позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та не підлягає оскарженню відповідно до ч.10 ст. 183-2 КАС України.
Головуючий: В.В. Мельник
Суддя: Л.М. Нагорна
Суддя: О.В. Юхименко