ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про передачу справи за підсудністю
30 липня 2014 року № 813/2905/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Гулкевич І.З.,
за участю секретаря - Капустинської Н.М.
за участю:
представника позивача Батруха Р.Б.
представника третьої особи 1 Пікулика О.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Славського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» до Волосянківської сільської ради Сколівського району Львівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Сколівське відділення Стрийської об»єднаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області, фізична особа-підприємець ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення від 07.03.2014 року №500 «Про використання лісопродукції».,-
Славське дочірне лісогосподарське підприємство ЛГП «Галсільліс» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Волосянківської сільської ради Сколівського району Львівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Сколівське відділення Стрийської об»єднаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області, фізична особа-підприємець ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення від 07.03.2014 року №500 «Про використання лісопродукції».
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 10.04.2014 року - за вищезазначеною позовною заявою відкрито провадження у справі.
Через канцелярію суду надійшло клопотання від відповідача (за підписом його представника) за вх. №23930 від 08.07.2014 року про передачу даної справи згідно з положеннями статті 22 КАС України на розгляд до відповідного місцевого загального суду як адміністративного суду, яким є Сколівський районний суд Львівської області, - оскільки, з огляду на вимогу статті 18 КАС України, зазначена справа не підлягає розгляду Львівським окружним адміністративним судом.
В попередньому судовому засіданні представник позивача заперечив щодо клопотання відповідача про передачу справи на розгляд Сколівського районного суду Львівської області.
В попередньому судовому засіданні представник третьої особи 1 щодо клопотання відповідача про передачу справи на розгляд Сколівського районного суду Львівської області поклався на думку суду.
Розглянувши вищезазначене клопотання представника відповідача та заслухавши думку представника позивача та представника третьої особи, враховуючи правила предметної підсудності адміністративних справ, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно з положеннями статті 6 КАС України - кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим кодексом.
Згідно з частиною 1 ст.21 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
Відповідно до частини 1 статті 5 КАС УКраїни провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з положеннями статті 6 КАС України - кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим кодексом.
В розумінні пункту 2 статті 3 КАС України місцеві загальні суди при розгляді та вирішенні адміністративних справ - є адміністративними судами.
Статтею 18 КАС України встановлені правила предметної підсудності адміністративних справ.
Так, пунктом 1 частини 1 статті 18 КАС України передбачено, що адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, - підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
В той же час, відповідно до частини 2 цієї ж статті - окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України.
У відповідності до статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно зі статтею 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - до системи органів місцевого самоврядування, серед інших, - відносяться міські ради та виконавчі органи міської ради.
Так, статтею 1 вищезазначеного закону визначено, що виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з положеннями статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад - є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи, які є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
З огляду на вищезазначені положення Конституції України, КАС України, та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виходячи з характеру спору і суб'єктного складу сторін у даній справі, а також враховуючи те, що даний спір належить до категорії спорів, визначених п. 1 ч. 1 статті 18 КАС України, - суд приходить до висновку, що вказаний спір має ознаки публічно-правового спору і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Проте, відповідно до визначеної чинним процесуальним законодавством предметної підсудності адміністративних справ - такий спір підсудний місцевому загальному суду як адміністративному - а саме, Сколівському районному суду Львівської області.
Вищенаведене, в свою чергу, виключає можливість вирішення даного спору Львівським окружним адміністративним судом у відповідності до визначеної пунктом 1 частини 1 та частиною 2 статті 18 КАС України предметної підсудності адміністративних справ.
Приписами частин 1, 7 статті 22 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду - якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Водночас, положеннями статті 22 КАС України встановлено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено. Ухвала про відмову в передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, постановлена у судовому засіданні, не викладається окремим документом і оскарженню не підлягає. Заперечення проти цього може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення (ч.6 ст.22 КАС України).
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, розглядається адміністративним судом, до якого вона надіслана (ч.7 ст.22 КАС України).
Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються (ч.8 ст.22 КАС України).
Варто також зазначити, що згідно п.6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 06.03.2008 року №2, судам необхідно розрізняти правові наслідки недотримання правил предметної і територіальної підсудності. Так, у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (пункт 2 частини першої статті 22 КАС України). Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
З урахуванням зазначеного, з метою запобігання порушення права Славського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» на справедливий та неупереджений судовий захист- суд, вважає за необхідне задовольнити клопотання представника відповідача та передати зазначену справу на розгляд за належною предметною підсудністю - Сколівському районному суду Львівської області.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 18, 22, 158-160, 165, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Передати адміністративну справу №813/2905/14 за позовом Славського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» до Волосянківської сільської ради Сколівського району Львівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Сколівське відділення Стрийської об»єднаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області, фізична особа-підприємець ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення від 07.03.2014 року №500 «Про використання лісопродукції» на розгляд до Сколівського районного суду Львівської області, як адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Гулкевич І.З.