Головуючий суддя 1 - ї інстанції Варнавська Л.О. справа № 2-а-27/09/0545
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
Іменем України
11 червня 2009 року м. Донецьк
зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікуліна О.А.,
при секретарі судового
засідання Стєблєві О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Управління праці та соціального захисту населення Сніжнянської міської ради Донецької області
на постанову
Сніжнянського міського суду Донецької області
від
11 лютого 2009 р.
у справі
№2-а-27/09/0545 (суддя Варнавська Л.О.)
за позовом
ОСОБА_1
до третя особа
Управління праці та соціального захисту населення Сніжнянської міської ради Донецької області Головне управління Державного казначейства України Донецької області
про
визнання дій неправомірними,зобов'язання зробити перерахунок та виплачувати допомогу при народженні, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
15.01.2009 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради, третя особа - Головне управління Державного казначейства України Донецької області про визнання дій неправомірними,зобов'язання зробити перерахунок та виплачувати допомогу при народженні, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Сніжнянського міського суду Донецької області від 11 лютого 2009 року позов задоволений частково.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України нарахувати та здійснити виплату на користь ОСОБА_1. недоплачену в 2007 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в сумі 811,61 грн. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради на користь ОСОБА_1. судовий збір у сумі 3,40 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом неправильно застосовані норми матеріального права, не враховано відсутність фінансових можливостей Державного бюджету на зазначені виплати та відсутній механізм реалізації Рішення Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 , а збільшення фінансування на вказані виплати так і не вирішено у законодавчому порядку. Просив постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1. - відмовити.
В апеляційній скарзі зазначає, що здійснити виплати у розмірах, визначених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Управління праці та соціального захисту населення не має права, у зв'язку з тим, що Законом України «Про державний бюджет України» встановлені інші розміри грошової допомоги по догляду за дитиною.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне. .
Відповідно до ч. 1 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що підтверджується свідоцтвом про народження (арк. справи 11).
Згідно листа Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради ОСОБА_1 призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку вона отримує (ар.с. 7).
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» , д опомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. (Частина перша статті 15 в редакції Закону № 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 ).
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ( 2811-12 ) та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" ( 2240-14 ) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі Рішення Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007р. визнано такими, що не відповідають Конституції України ( 254к/96-ВР ) (є неконституційними), такі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" ( 489-16 ):
- абзацу третього частини другої статті 56 ( 489-16 ) щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом першої інстанції вірно застосовані норми рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р., яким визнані неконституційними відповідні положення Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким встановлено обмеження щодо розміру виплат грошової допомоги у відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції на 01.01.2005р., а саме «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років».
Колегія суддів вважає, що задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції не звернув увагу на обмеження, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України , для звернення в адміністративний суд за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлений річний строк з дня, коли особа дізналась чи повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод, чи інтересів.
Але згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачка звернулася з теперішнім позовом до суду 08.12.2008 року, тобто більш ніж через рік після набрання чинності Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року . В цьому випадку, оскільки допомога носить щомісячний характер, річний строк, передбачений ч.1 ст. 99 КАС України ОСОБА_1. пропустила.
Колегія суддів вважає, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з позовом про визнання протиправним дій та стягнення недоплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду не вбачає.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що ОСОБА_1. має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З урахуванням наведеного, сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 250,25 грн. (470 грн./31 дн.?23 дн. - 130,00 грн./31 дн.?23 дн.).
Крім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яке не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Таким чином, стягнення судових витрат повинно було здійснюватись за рахунок коштів місцевого бюджету, а не Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради. Крім того, в цьому випадку, слід враховувати вимоги частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
П. 23 р. П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та ст. 15 Закону викладена у наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради - задовольнити частково .
Постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 11 лютого 2009 року у справі №2-а-27/09 за позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради, третя особа - Головне управління Державного казначейства України Донецької області про визнання дій неправомірними,зобов'язання зробити перерахунок та виплачувати допомогу при народженні, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - скасувати .
Позов ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради, третя особа - Головне управління Державного казначейства України Донецької області визнання дій неправомірними,зобов'язання зробити перерахунок та виплачувати допомогу при народженні, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради щодо відмови в нарахуванні та виплаті допомогиОСОБА_1, з 08.12.2007 року по 31.12.2007 року, по догляду за дитиною,ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради перерахувати та виплатити за рахунок Державного бюджету України допомогу ОСОБА_1по догляду за дитиною,ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, до досягнення нею трирічного віку, за період з 08.12.2007 року 31.12.2007 року в розмірі 250,25 грн.
В решті позовних вимог відмовити .
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий: Дяченко С.П.
Судді: Сіваченко І.В.
Нікулін О.А.